Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W całej Polsce odbyły się protesty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. W Białymstoku także sprzeciwiano się polityce energetycznej rządu

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
W piątek w Białymstoku przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali konferencję prasową przed siedzibą PGE. Protestowano przeciwko braku odpowiedzialności rządzących w prowadzeniu polityki energetycznej i klimatycznej.
W piątek w Białymstoku przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali konferencję prasową przed siedzibą PGE. Protestowano przeciwko braku odpowiedzialności rządzących w prowadzeniu polityki energetycznej i klimatycznej. Jakub Sadkowski
- W obliczu kryzysu klimatycznego, cały świat odchodzi od paliw kopalnych, a rząd polski kompletnie na to nie zważa. Ignoruje to, że węgiel staje się ekonomicznie nieopłacalny i dalej brnie w tą opowieść, która jest kompletnie irracjonalna. Narodowe bezpieczeństwo jest zagrożone, bo rząd utrzymuje nas przy węglu - mówi przedstawiciel Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Aktywiści zorganizowali w piątek strajki na ulicach i w internecie. Jest to protest przeciwko braku odpowiedzialności rządzących w prowadzeniu polityki energetycznej i klimatycznej. Poza Białymstokiem strajki odbywają się również m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Krakowie, Toruniu i Szczecinie.

- Jako młodzież po raz kolejny jesteśmy zmuszeni i zmuszone do wychodzenia na ulice naszych miast, aby pokazać sprzeciw wobec tragicznej w skutkach dla całego społeczeństwa ignorancji osób decyzyjnych w kraju. Jako uczniowie i uczennice z regionu Polski północno-wschodniej solidaryzujemy się dzisiaj w szczególności ze wszystkimi mieszkańcami i mieszkankami terenów górniczych. Zawsze byliśmy i będziemy solidarni z górnikami, ale nigdy z kopalniami - mówi Jakub Kwiatkowski, aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

W piątek w Białymstoku przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej została zorganizowana konferencja prasowa przedstawicieli MSK.

- Nie bez przyczyny znajdujemy się przed jednym z budynków PGE. 21 maja zapadło istotne postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE zakazujące w trybie natychmiastowym zatrzymanie prac wydobywczych kopalni Turów. Jest to mocny wstrząs w sektorze energetycznym i symbol tego, jak brak działań wobec transformacji zaczyna już teraz prowadzić do poważnych problemów społecznych. Rząd i PGE gloryfikują narrację, że to wina Unii Europejskiej, natomiast ma to na celu jedynie odwrócenie uwagi od faktu, że potrzebna jest realnie natychmiastowa transformacja sektora energetycznego, odejście od węgla i bardzo mocne wsparcie społeczności górniczych. Bo póki co rząd nie mówi prawdy o węglu i stawia bezpieczną przyszłość górników i nas wszystkich pod znakiem zapytania - zauważa Jakub Kwiatkowski.

W jednym z czołowych postulatów Młodzieżowy Strajku Klimatyczny podkreśla istotę podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

- Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu. Ta przemiana musi być przemyślana, stopniowa i transparentna - ludzie muszą wiedzieć, co się wydarzy i mieć dostęp do alternatywnych źródeł utrzymania. Tymczasem PGE nie zapewnia swoim pracownikom żadnej z tych rzeczy. Prowadzi bezsensowną, upartą politykę trzymania się przy węglu, co wobec wymogów klimatycznych i światowych trendów jest niczym rozpędzanie się w ścianę - dodaje Jakub Kwiatkowski.

Młodzieżowi aktywiści wytykają błędy rządowej polityki energetycznej. Zauważają, że Turów i Bełchatów stały się jej symbolami, ale przykładów jest więcej:

  • Przedłużenie koncesji dla kopalni w Turowie
  • Klęska zakończonego projekt budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce
  • Polityka energetyczna Polski do 2040 - dokument, który już w momencie akceptacji jest niezgodny z polityką i celami klimatycznymi Unii Europejskiej
  • Ustawa anty-wiatrakowa
  • Mniejsze środki na transformację
  • Liczne awarie

Podkreślają także, że odejście od paliw kopalnych (w tym węgla) jest absolutnym priorytetem, aby zapewnić naszemu społeczeństwu bezpieczną przyszłość.

- Transformacja energetyki i całej gospodarki to proces nieunikniony: musi zostać przeprowadzony już teraz, ale w sposób sprawiedliwy, czyli z poszanowaniem praw pracowniczych wszystkich górników. Społeczności górnicze muszą zostać objęte szczególnym wsparciem w przeprowadzaniu zmian. Mówimy stanowcze "NIE" w kwestii okłamywania górników i składania im obietnic bez pokrycia. Górnicy i ich rodziny zasługują, aby poznać prawdę o przyszłości polskiej energetyki bezpośrednio od swoich przełożonych, nie od aktywistów i aktywistek. Przyszłość nas wszystkich jest w tym momencie zagrożona. Żądamy działań - mówi Jakub Kwiatkowski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny