Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bohonikach powstał park kulturowy. To pierwsza taka forma ochrony dziedzictwa na Podlasiu (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
18-06-2019 bialystok wojewodzki konserwator zabytkow park kulturowy kruszyniany fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polskapress
18-06-2019 bialystok wojewodzki konserwator zabytkow park kulturowy kruszyniany fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polskapress Wojciech Wojtkielewicz
Z dumą mogę ogłosić, że dziedzictwo polskich Tatarów jest chronione - mówiła prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków. We wtorek na spotkaniu u podlaskiej konserwator zabytków poinformowała, że Bohoniki są już parkiem kulturowym. Stosowną uchwałę podjęła już Rada Miejska w Sokółce. To pierwsza taka forma ochrony na terenie naszego województwa.

Park kulturowy swoim zasięgiem obejmuje głownie wieś Bohoniki wraz ze strefą widokową wokół cmentarza - mizaru, a także zabytkowy meczet. Jego powierzchnia wyniesie 57 hektarów.

- Nasze zaniepokojenie wzbudziło to co się może wydarzyć wokół tego obiektu. Byliśmy w Bohonikach. Obserwowaliśmy jak zmienia się krajobraz. I to zainspirowało nas do dyskusji na temat przyjęcia formy ochrony tego otoczenia. Były rozważane różne opcje. Doszliśmy do wniosku, że park kulturowy będzie najbardziej adekwatny - opowiadał Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Chodzi o to, by ograniczyć wydobycie kruszywa w Bohonikach. Kopalnie znajdują się w pobliżu meczetu i mizaru. To zabytkowe obiekty, które w 2012 roku zostały uznane za pomniki historii.

Odbyły się więc spotkania z przedstawicielami społeczności tatarskiej oraz samorządów w sprawie stworzenia parku kulturowego. Przeciwni byli mieszkańcy wsi.
Ale udało się ich przekonać. 28 maja tego roku radni miejscy w Sokółce zdecydowali o powstaniu parku. Uchwała weszła w życie 15 czerwca.

- Udało się nam zawrzeć kompromis - mówiła Magdalena Gawin. - Bohoniki i Kruszyniany uzyskały już rangę pomnika historii. Jest to obszar wyjątkowo dla nas ważny. Rok temu byłam w Bohonikach. Widziałam piękne meczety, mizar. Chcielibyśmy, żeby to dziedzictwo przetrwało przez lata.

- Zostały wprowadzone pewne ograniczenia - przyznaje wojewoda Paszkowski. - Podwyższono wymagania jeśli chodzi o zabudowę, rozbudowę, zagospodarowanie terenu. Ale nie powinno się to odbić na życiu mieszkańców Bohonik. Taka forma ochrony powinna sprzyjać rozwojowi tego miejsca.

Bo są plusy powołania takiego parku. To szansa na pozyskiwanie funduszy np. na stworzenie bazy turystycznej - budowy muzeum czy powstania miejsc noclegowych. Dzięki temu zwiększy się atrakcyjność turystyczna Bohonik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny