Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W biurach karier ogłoszeń pracy nie brakuje

(mp)
Bezrobocie rośnie, liczne zakłady zwalniają ludzi, a coraz trudniej znaleźć nową. Biura karier w Białymstoku kryzysu raczej nie odczuwają. - Liczba ogłoszeń nie maleje - mówią doradcy zawodowi, którzy tam pracują.

- Wprawdzie dużo mówi się o kryzysie i rosnącym bezrobociu, ale my tego nie odczuwamy. Ilośc i jakość ogłoszeń nie zmienia się, wciąż są na tym samym poziomie - mówi Marcelina Wojno, kierownik Biura Karier i Zawodowej Promocji Studentów i Absolwentów Uniwersyetu w Białymstoku.

 

Dorywcza i stała

 

Studenci i absolwenci moga znaleźć tam zarówno propozycje pracy dorywczej dla studentów jak i oferty pracy stałej dla absolwentów.

- Cieszymy się, że coraz więcej ofert jest elastycznych - mówi Marcelina Wojno. - Oznacza to, że szansę na zdobycie stanowiska mają nie tylko absolwenci, którzy ukończyli konkretny kierunek, ale każdy, kto zna język obcy i ma dyplom. Nieważne, czy jest się humanistą czy osobą o umyśle ścisłym. Jeszcze klika lat temu najwięcej ofert skierowanych było właśnie do osób po konkretnym kierunku studiów, zwłaszcza po ekonomii i prawie. Dziś młodzi ludzie także są bardziej elastyczni, a humaniści musza np. robić studia podyplomowe z całkiej innej dziedziny. To pozwala im na szybsze znalezienie pracy.

W lutym biuro karier UwB odwiedziło około 50 osób. Do biura karier Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku każdego tygodnia przychodzi kilkanaście osób, nie tylko absolwenci tej uczelni.

- Na przełomie roku mieliśmy mniej ofert, ale tak jest co roku. Święta, później okres poświąteczny nie jest dobrym czasem na poszukiwanie pracy. Ale wszystko już wróciło do normy i każdego tygodnia napływa do nas po kilkanaście konkretnych ofert pracy - mówi Anna Arciszewska, doradca zawodowy Biura Karier WSAP-u.

 

Specjaliści w cenie

 

Zmiany na rynku pracy zauważa doradca zawodowy na Politechnice Białostockiej.

- Kryzys zaczyna być widoczny i dotyka wszystkie branże, ale firmy nadal poszukują pracowników. Nie brakuje ofert pracy zwłaszcza w branży informatycznej. Przeważają oferty dla informatyków i programistów - mówi Barbara Żak, specjalista ds. doradztwa zawodowego w biurze Karier Politechniki Białostockiej.

Poszukujący pracy nie powinni omijać biur karier. Są to bogate bazy ogłoszeń. Zarejestrowani w biurach otrzymują aktualne oferty pracy mailem. Przy uczelniach można też uzyskać wszelkich informacji dotyczących rynku pracy i porad, jak pisać dokumenty aplikacyjne czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny