Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku Podlaskim, już w najbliższy piątek rozpocznie się festiwal filmowy "Niebieska Kropka"

Piotr Łozowik
W ramach festiwalu wyświetlone zostaną cztery filmy dokumentalne i dwa fabularne. Całość odbędzie się w Bielskim Domu Kultury już w 25-27 czerwca. Wstęp jest wolny.

Skąd pomysł na festiwal filmowy w Bielsku?

- Dlaczego nie? Czasem szalone pomysły są najlepsze - mówi jeden z organizatorów, producent filmowy Marek Włodzimirow, który podkreśla, że coś napędzane pewną misją, łączące sztukę z edukacją, może stać się niebanalnym wydarzeniem.

ZAPOWIEDZ FESTIWALU

- Osobiście jestem zaniepokojony jakością oferty kulturalnej regionu. Jest wielość imprez, które dają rozrywkę i nic więcej. Nasz festiwal projektujemy na styl terapii u psychologa - najpierw jest niezbyt komfortowo, potem zaczynasz rozumieć dlaczego, ukazują ci się odpowiednie kierunki. Na koniec wychodzisz silniejszy i bardziej świadomy rzeczywistości. Chciałbym podkreślić, że jest to pilotażowa odsłona festiwalu. Bardzo jesteśmy ciekawi jaki impakt po sobie zostawi

- mówi Marek.

Niebieska Kropka

"Niebieska Kropka" to nazwa fotografii, którą w 1990 r. zrobiła naszej planecie sonda Voyager 1 opuszczając Układ Słoneczny. Jest to jedyne zdjęcie naszej planety z tak wielkiej odległości. To bardzo symboliczne zdjęcie. Stąd właśnie nazwa została zaczerpnięta. A jak to się łączy z festiwalem filmowym?

- Nasza planeta jest czymś niezwykłym, przedelikatnym a jednocześnie tylko drobinką zanurzoną w przeogromnej przestrzeni. To doskonały klucz do doboru tematyki i repertuaru

- podkreśla organizator.

Festiwal otworzy film "Cały ten cukier" - australijski dokument o tym jak aktualnie odżywia się ludzkość i jakie są tego następstwa. Pierwszy dzień festiwalu okraszony zostanie koncertem jazzowym zespołu Córka z Mężem. To skład, który za pomocą saksofonu, kontrabasu i perkusji potrafi w niekonwencjonalny i improwizowany sposób budować niezwykłe opowieści muzyczne.

Sobotę otworzy film "The Social Dilemma" - dokument, w którym byli twórcy potęgi social mediów pokazują jakie zagrożenie dla ludzkiej komunikacji stwarzają popularne serwisy społecznościowe.

Kolejny materiał to mocny dokument "Czyściciele internetu". Przedstawia on kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze zarządzana jest w krajach Trzeciego Świata. Film śledzi pięciu spośród tysięcy cyfrowych śmieciarzy, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z internetu. Przeciętny czyściciel musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na ich psychice.

Na zakończenie sobotnich projekcji wyświetlony zostanie film "Aniara", który oparty został na motywach poematu szwedzkiego noblisty, Harry’ego Martinsona z 1956 roku. Poemat ten stara się podkreślić ważne przesłanie – jest tylko jedna Ziemia, a my mamy tylko jedno życie. Musimy więc wziąć odpowiedzialność za nasze działania i stale strzec naszego środowiska oraz naszego człowieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Bielsk Podlaski. Koncertem mieszkańcy przywitali wyczekiwane wakacje

Niedziela otworzy się filmem "Łowcy miodu". To wspólna historia człowieka i pszczół: począwszy od nowoczesnych wielkomiejskich pszczelarzy, przez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich. Film pobudza do refleksji nad stanem natury na naszej planecie

Festiwal zakończony zostanie przepiękną fabularną przygodą na obcej planecie. W tym roku doszło do epokowego wydarzenia, jakim jest udane lądowanie łazika Perseverance na Marsie.

- Dlatego w naszym programie nie mogło zabraknąć filmu o Marsie. Produkcja ta, nagrodzona Oskarami i Złotymi Globami, to historia o próbie przeżycia w ekstremalnych warunkach bez nadziei na ratunek. Ze względu na rodzaj udzielonej licencji nie możemy publicznie podać tytułu filmu

- tłumaczy Marek Włodzimirow.

A to wszystko w Bielskim Domu Kultury

Nowy Dom Kultury w Bielsku nie tak dawno został oddany do użytku, z nowym kinem. Nowy obiekt to około 3 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, nowoczesne sale - teatralna, konferencyjna, pomieszczenia warsztatowe, studio nagraniowe, przepiękne foyer, no i sala widowiskowo-kinowa na 375 miejsc, wyposażona w system Dolby Surround 7.1, zawodowy system projekcyjny i ekran kinowy 12 x 6 metrów. To wszystko otwiera zupełnie nową perspektywę i możliwości konstruowania świeżej oferty kulturalnej.

Festiwal Niebieska Kropka ma być takim początkiem

Czy mając takie dobre zaplecze techniczne "Niebieska Kropka Festiwal Filmowy" może stać się imprezą cykliczną i na dłużej zagościć w kalendarzu podlaskich imprez?

- Wszystko zależy od tego, czy jest chęć na takie wydarzenie. Zwracam się teraz do Was - odbiorców tego artykułu - nadrzędnym celem nas, twórców tego wydarzenia jest troska o wspólną rzeczywistość. Popatrzmy czasem na nią z innej perspektywy, zajrzyjmy w miejsca, od których często odwracamy oczy. Wiemy, że nie jest to komfortowe, nawet bolesne. Ale jak być kimś lepszym bez wiedzy kim jesteśmy?

- pyta Marek Włodzimirow.

CZYTAJ: "Bierz to dzieciak". Pokaz filmu w kinie w Bielskim Domu Kultury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny