MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku uczczono bohaterów walk o Monte Cassino (zdjęcia)

adek
Opracowanie:
W Białymstoku uczczono bohaterów walk o Monte Cassino
W Białymstoku uczczono bohaterów walk o Monte Cassino Wojciech Wojtkielewicz
Mija 79 lat od zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino – jednej z najbardziej zaciętych i krwawych bitew stoczonych podczas II wojny światowej. W czwartek, 18 maja, złożono wieńce przed pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, by uczcić pamięć tych wydarzeń. Samorząd województwa reprezentowali: członek zarządu Wiesława Burnos oraz Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Marszałek Artur Kosicki wystosował do organizatorów wydarzenia list, w którym zaznaczył, jak szczególne znaczenie ma wiktoria odniesiona w maju 1944 roku pod Monte Cassino: „To tam, na włoskiej ziemi, żołnierze 2. Korpusu generała Władysława Andersa wykazali swoje niezwykłe: męstwo i waleczność. Po zaciętym boju zdobyli silnie umocnione niemieckie fortyfikacje, które wcześniej bezskutecznie szturmowały inne alianckie wojska” – pisał w liście.

Ponad 900 poległych

Walki podczas bitwy były niezwykle krwawe. W ich czasie zginęło 923 polskich żołnierzy, blisko 3 tys. zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

– Składamy dzisiaj cześć wszystkim naszym bohaterom, tym co zginęli i tym, co przetrwali. Skłaniamy głowę przed nimi – mówiła podczas uroczystości Wiesława Burnos.

O zasługach Wojska Polskiego przypomniał ppłk Bogdan Topór, prezes Zarządu Oddziału Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

– Zwycięstwo pod Monte Cassino nie było zasługą jednego człowieka. Nie było zasługą jednego oddziału. Było to możliwe dzięki zbiorowemu wysiłkowi wszystkich żołnierzy 2. Korpusu. Było zwycięstwem każdego z nich. Strzelca, łącznościowca, artylerzysty, pancerniaka, sanitariusza. Na długie lata komunistycznych rządów w Polsce stało się symbolem niezłomności walki o wolność. Cześć i chwała bohaterom – mówił podpułkownik.

Uroczystość była okazją do przyznania odznaczeń zasłużonym. Dwa z nich, m.in. za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, otrzymał Bogusław Dębski.

Tydzień zaciętych walk

Bitwa o Monte Cassino przeszła do historii jako jedno z największych zmagań w dziejach polskiego oręża. Walki toczyły się wzdłuż pasa niemieckich umocnień zwanych linią Gustawa. Wojska alianckie próbowały przeforsować obronę Wehrmachtu, przeprowadzając trzy natarcia, które jednak nie przyniosły zamierzonego skutku i zakończyły się klęską. Dopiero podczas czwartej ofensywy, w której główną rolę odgrywali polscy żołnierze, po blisko tygodniu zaciętych walk 2. Korpus Polski przełamał niemiecki opór, co ostatecznie otworzyło Aliantom drogę na Rzym.

W miejscu tego historycznego wydarzenia jeszcze w czasie trwania działań wojennych powstał cmentarz, na którym pochowano polskich żołnierzy poległych w bitwie. Znajduje się on dokładnie pomiędzy wzgórzem Monte Cassino a wzgórzem 593, w miejscu zwanym Doliną Śmierci. Spoczywa na nim niemal 1100 żołnierzy Armii Andersa.

W czwartkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda Bohdan Paszkowski, metropolita białostocki abp Józef Guzdek, kombatanci, weterani, przedstawiciele służb mundurowych, samorządu miejskiego, harcerze oraz działacze stowarzyszeń kultywujących pamięć polskich zesłańców.

Przeczytaj też: 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy uczestniczy w 79. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny