W Białymstoku trudno o tanią działkę. Ludzie chcą budować domy, bo jest to tańsze niż kupno mieszkania. Sprawdź oferty działek[ZDJĘCIA]

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Początek roku sprzyja poszukiwaniom odpowiedniego miejsca na budowę domu
Początek roku sprzyja poszukiwaniom odpowiedniego miejsca na budowę domu polskapress
Szukasz działki budowlanej? Zima i jej koniec to najlepszy czas na zakup gruntu, bo w kolejnych miesiącach zainteresowanie będzie większe i ceny pójdą w górę. Koszty realizacji inwestycji budowlanej systematycznie wzrastają z powodu drożejących materiałów budowlanych i robocizny. Warto więc jak najszybciej zdecydować się na zakup działki i rozpoczęcie budowy domu.

Ceny ofertowe działek budowlanych w ubiegłym roku - w porównaniu z 2018 r. - najmocniej poszybowały w Białymstoku – aż o 28,8 proc., gdzie sprzedający oczekiwali średnio 367 zł/mkw. – tak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez portal nieruchomości Otodom.pl W większości dużych polskich rynków ceny ofertowe gruntów pod budowę domu rosły wolniej niż ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.

Prezentujemy 14 ofert działek budowlanych z Białegostoku i obrzeży miasta z serwisu gratka.pl

Nieruchomości przy istniejącej inflacji i nieopłacalnym lokowaniu pieniędzy w bankach wciąż są w czołówce najbardziej opłacalnych inwestycji. Do tego coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego domu. To opłacalna i bezpieczna inwestycja. Budowa domu jest tańsza niż zakup mieszkania od dewelopera i dlatego coraz więcej osób szuka działki budowlanej i chce postawić na niej budynek mieszkalny. Osobom szukającym działek podpowiadają, aby oglądali grunty zimą i wiosną, ponieważ wtedy są one mniej atrakcyjne wizualnie, a to jest argumentem do negocjacji ceny.

Kupno działki w zimie to okazja, aby przed rozpoczęciem pierwszych prac budowlanych, załatwić wszystkie pozwolenia, wpisy do Księgi wieczystej oraz uzgodnić termin z ekipą budowlaną. Postawienie domu jednorodzinnego – od złożenia wniosku o pozwolenie na budowę do chwili wprowadzenia się do domu – zajmuje średnio ponad 20 miesięcy - wynika z raportu Polskie budowanie, przygotowanego na zlecenie SILKA YTONG. Najczęściej proces budowy rozkłada się na dwa sezony – pierwszy rok poświęca się na postawienie budynku w stanie zamkniętym surowym, a drugi na wykończenie wnętrza.

Średnia cena ofertowa metra kwadratowego działki budowlanej dla całego województwa podlaskiego w grudniu 2019 r. wyniosła 98 zł/mkw. Najdroższe były parcele o powierzchni do 800 mkw. – kosztowały one średnio 267 zł/mkw. Za 1 mkw. działki o powierzchni od 800 do 1200 mkw. płaciło się 132 zł. Natomiast przy powierzchni 1200-2000 mkw. średnia cena oscylowała na poziomie 92 zł/mkw.

Na białostockim rynku nieruchomości handel działkami budowlanymi kwitnie. Jest popyt na parcele w Białymstoku i na obrzeżach miasta.

- W Białymstoku najbardziej atrakcyjne są działki na osiedlach: Mickiewicza, Nowe Miasto, Bojary i Skorupy – mówi Joanna Tarnogórska, właścicielka firmy ALTER Nieruchomości - Agencja Nieruchomości w Białymstoku. – Na obrzeżach zaś dobrze się sprzedają parcele w Kleosinie, Księżynie, Ignatkach, Ogrodniczkach i w Ciasnem.

Jak mówi Joanna Tarnogórska, osoby szukające działki budowlanej zwracają głównie uwagę na lokalizację i dojazd oraz możliwość podłączenia mediów.

W Białymstoku ceny ofertowe działek w dobrych lokalizacjach (tzn. w centrum miasta lub obok) zaczynają się od kwoty 500 zł/mkw. Zaś na obrzeżach miasta grunty są wyceniane na 90-200 zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe działek budowlanych w województwie podlaskim:

  • 0-800 mkw. – 267 zł/mkw.
  • 800-1200 mkw. – 132 zł/mkw.
  • 1200-2000 mkw. – 92 zł/mkw.
  • 2000-5000 mkw. – 92 zł/mkw.

Czytaj też:
Koszt budowy domu 2019: Kosztorys, wycena, kalkulator. Ile kosztuje budowa domu?

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Niezbyt drogie , uzbrojone działki z utwardzonym dojazdem to standard w wielu miastach na świecie. Nasi urzędnicy od wielu lat nie robią nic w tej sprawie. Dla nich najważniejsza jest pomoc developerom a ci wiadomo windują ceny bo taki mają cel.

X
Xh

Gościu 300 tyś nie wykończony dom i 400-500 tyś dzialka to sobie policz ... chyba że w zas rankach hudowales ale mowa tu o działkach w Białymstoku

G
Gość

Zdjęcie nr 1

wyschnięte bagno zasypane jakimś syfem.Co pod spodem? Niespodzianka,jak wygląda po obfitych opadach?

Bierz,nie przegrasz,może życia?

G
Gość
10 lutego, 13:38, phi:

taniej wybudować dom niż kupić mieszkanie? dobre sobie

oczywiście, że taniej, sam wybudowałem trybem gospodarczym dom o pow. 150 m2 i zapłaciłem ok 300 tys. pod klucz (nie wszystko jest ukończone w 100%) ale mieszkam i jest to możliwe, a wręcz bardziej się kalkuluje, bo miesięcznie płacę ok 600 PLN "czynszu" woda,gaz,prąd,internet,podatki,śmieci ...

p
phi

taniej wybudować dom niż kupić mieszkanie? dobre sobie

w
winc.

Miasto Białystok mając wszelkie ustawowe narzędzia nie przygotowuje i nie udostępnia terenów pod budownictwo jednorodzinne. Taka polityka hamuje rozwój miasta i winduje ceny mieszkań. Ostatnie osiedla jednorodzinne powstały paradoksalnie jeszcze w poprzednim systemie.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie