Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku rusza program wspierający powstawanie i rozwój startupów. W Hub of Talents

Redakcja
Platformy startowe dla nowych pomysłów to pierwsze, realizowane na tak szeroką skalę, przedsięwzięcie w Polsce, które wspiera startupy. Platformy powstaną w trzech ośrodkach Polski Wschodniej.

To ogromna szansa dla młodych ludzi z całego kraju, i nie tylko, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą rozwijać go w Polsce Wschodniej.
Pomysłodawcy, których biznesowa koncepcja zakwalifikuje się do wsparcia, trafią pod opiekę animatora Platformy startowej - ośrodka innowacji (parku naukowo-technologicznego bądź inkubatora technologicznego). Tam otrzymają wsparcie w formie skrojonych na miarę usług biznesowych, marketingowych i technologicznych niezbędnych do przygotowania startupu do wejścia na konkurencyjny rynek.
Następnie, mając dopracowany innowacyjny produkt i przygotowany rentowny model biznesowy, młodzi przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się nawet o 800 tys. bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności biznesowej i pierwszą sprzedaż.
Przedsięwzięcie realizowane jest dzięki funduszom z Programu Polska Wschodnia. Przeznaczono na nie 200 mln euro. Najpierw zrealizowany zostanie pilotaż warty 20 mln euro. Jeśli zakończy się on sukcesem, Platformy będą kontynuowane. Na dalsze wsparcie startupów przeznaczone zostanie pozostałe 180 mln euro.

Od 1 marca można zgłaszać swój pomysł na produkt i innowacyjny biznes
do Platform startowych w Polsce Wschodniej

Od 1 marca 2016 r. młodzi ludzie (do 35 r.ż.), którzy mają pomysł na innowacyjny biznes mogą zgłaszać się do kompleksowego programu wspierającego powstawanie i rozwój startupów w Polsce Wschodniej – Platformy startowe dla nowych pomysłów. Nabór do trzech Platform startowych –

  • Hub of Talents w Białymstoku,
  • TechnoparkBiznesHub (Kielce),
  • Connect (Lublin)

– prowadzony będzie w trybie ciągłym za pośrednictwem strony internetowej: www.PlatformyStartowe.gov.pl.
Pomysły mogą zgłaszać zarówno pojedyncze osoby jak i zespoły. Ważne, aby zgłaszany pomysł nie był przedmiotem już prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawców.

Zainteresowani udziałem w Platformie startowej wypełniają kwestionariusz zgłoszeniowy, w którym opisują swój pomysł, za pośrednictwem strony www.PlatformyStartowe.gov.pl.
Jeżeli pomysł zostanie pozytywnie oceniony w ramach wstępnej weryfikacji, kandydaci zostaną zaproszeni na spotkanie z doświadczonymi przedsiębiorcami i ekspertami, przed którymi w szczegółach zaprezentują swój pomysł. Zakwalifikowani do programu Platform, w pierwszym kroku rejestrują w Polsce Wschodniej przedsiębiorstwo typu startup w formie spółki z o.o.
Startup zostanie objęty kompleksową i profesjonalną opieką Platformy startowej, o udział w której ubiegał się pomysłodawca. Wsparcie obejmować będzie m.in. mentoring, coaching i inne specjalistyczne usługi (np. technologiczne, inżynierskie, wzornicze, marketingowe czy prawne) wynikające z indywidualnych potrzeb startupu.

Dzięki takiemu wsparciu Platform, startup będzie efektywnie pracować nad stworzeniem modelu biznesowego, w tym produktu gotowego do wejścia na rynek.

 

1 marca rusza www.PlatformyStartowe.gov.pl - strona internetowa,
prezentująca m.in. ofertę Platform startowych w Polsce Wschodniej

Strona internetowa programu Platform startowych www.PlatformyStartowe.gov.pl zostanie uruchomiona wraz z naborem pomysłów, tj. 1 marca br.
Znajdą się na niej m.in. informacje na temat programu inkubacji, w tym zakres usług podstawowych i specjalistycznych oferowanych uczestnikom oraz informacje o mentorach.
Strona zawierać będzie także szczegółowe informacje dotyczące oferty trzech Platform startowych w Polsce Wschodniej, na podstawie których pomysłodawca sam zdecyduje, do której z Platform chciałby trafić. www.PlatformyStartowe.gov.pl prezentować będzie także aktualności z realizacji programu w poszczególnych platformach.

W Polsce Wschodniej wsparcie oferują trzy Platformy startowe (zobacz mapka):

mapa

Hub of Talents
animator: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
pozostałe miejsca inkubacji pomysłów:
Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny
Elbląski Park Technologicznego
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku
Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach Sp. z o.o. Park Przemysłowy Łomża Sp. z o.o.

TechnoparkBiznesHub
animator: Kielecki Park Technologiczny
pozostałe miejsca inkubacji pomysłów:
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny,
Inkubator Technologiczny w Stalowej Woli;

Connect
animator: Lubelski Park Naukowo-Technologiczny
pozostałe miejsca inkubacji pomysłów:
Regionalny Park Przemysłowy w Świdniku
Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny

Korzyści z prowadzenia polityki
"miasta przyjaznego startupom” 

Dla powodzenia Platform startowych istotne jest wykreowanie ekosystemu startupowego – otoczenia przyjaznego dla prowadzenia i rozwijania młodej przedsiębiorczości typu startup, tworzonego przez ośrodki innowacji, uczelnie, władze miast, przedsiębiorców oraz inwestorów.
Miasta coraz lepiej rozumieją swoją rolę w kształtowaniu korzystnego klimatu dla innowacyjnego biznesu, bo to od ich atrakcyjności zależy decyzja o miejscu zamieszkania i lokowania działalności przez przedsiębiorcę. Polityka „miasta przyjaznego startupom” to m.in. wspieranie lokalnych inicjatyw startupowych, zachęcanie do tego także dużych firm i korporacji oraz promowanie przedsiębiorczości startupowej. We wszystkich miastach wspierających przedsięwzięcie powołano tzw. oficera startupowego odpowiedzialnego za koordynację współpracy administracji lokalnej ze społecznością startupową.
Ponadto miasta udostępnią nieodpłatnie swoje lokale na potrzeby eventów oraz będą promować przedsiębiorczość typu startup.

Rzeszów i Suwałki oferują ułatwienia w dostępie do żłobków, przedszkoli i szkół dla dzieci przedsiębiorców lokujących firmy na ich terenie. W Kielcach opiekun startupu w ramach tzw. softlandingu pomoże w znalezieniu mieszkania, a w Lublinie uruchomiona została Karta Biznes Benefit uprawniająca do korzystania z licznych ulg na różnego rodzaju usługi. To tylko przykłady a oferta miast stale się rozwija.

Źródło: PARP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny