Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białymstoku ma być rondo gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Radny KO: Sanacja i PRL chciały wymazać go z historii [ZDJĘCIA]

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Tak wygląda rondo, które KO chce nazwać im. gen. Rozwadowskiego
Tak wygląda rondo, które KO chce nazwać im. gen. Rozwadowskiego Wojciech Wojtkielewicz
Jeśli zgodzą się na to radni, rondo u zbiegu nowej Trasy Niepodległości z ul. Popiełuszki będzie nosiło imię gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Z takim wnioskiem wystąpił większościowy klub KO.

Generał Tadeusz Rozwadowski był jednym z trzech (oprócz Wincentego Witosa i Stanisława Wojciechowskiego) świadków złożenia przez Józefa Piłsudskiego 12 sierpnia 1920 roku dymisji z funkcji Naczelnego Wodza. Sanacja próbowała więc wymazać go z kart historii. Również za to, że dowodził siłami rządowymi podczas przewrotu majowego - mówi radny KO Marcin Moskwa.

To on na najbliższej sesji (27 lutego) będzie w imieniu klubu referował projekt nazwania imieniem gen. Rozwadowskiego ronda u zbiegu Trasy Niepodległości z ul. Popiełuszki.

Czytaj też: 1920 Bitwa Warszawska: Zwyciężyliśmy, bo Sowieci byli zbyt pewni siebie

- Wrócił do Polski w krytycznym momencie wojny z bolszewikami, gdy Armia Czerwona nacierała w kierunku Warszawy. Został wezwany do stolicy, gdzie 22 lipca 1920 roku mianowano go ponownie szefem Sztabu Generalnego. Pełnił tę funkcję przez cały okres bitwy warszawskiej, będąc jednym z głównodowodzących w bitwie po stronie polskiej. Niektórzy historycy wskazywali Rozwadowskiego jako głównego architekta polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Czytaj też: Rondo Jagiellonii Białystok na wjeździe do miasta od strony Warszawy. Tego chcą białostoccy radni. Decyzja na najbliższej sesji

12 maja 1926 roku, po wybuchu przewrotu majowego, generał stanął na czele legalnych sił rządowych przeciwko dokonującym zamachu stanu piłsudczykom. Został później wraz z grupą oficerów osadzony w więzieniu. Zmarł w Warszawie 18 października 1928 roku. - Na pewno należy mu się pamięć. Tym bardziej, że nie tylko sanacja nie chciała by o nim pamiętano, ale też władze PRL-u. Bo kojarzył się z bitwą warszawską 1920 roku - podkreśla Marcin Moskwa.

Czytaj też: Polska noblistka będzie patronowała ulicy, przy której stał budynek Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Na sesji radni zajmą się też jeszcze jednym wnioskiem KO - nazwaniem ronda u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Narodowych Sił Zbrojnych rondem Jagiellonii. Natomiast prezydent wystąpi z wnioskiem o nazwanie ulicy w pobliżu Lipowej imieniem noblistki Wisławy Szymborskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny