Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Vital Voranau chce pozwać do sądu teatr Wierszalin. Zarzuca mu plagiat w sztuce Wziołowstąpienie

Anna Kopeć
Sztuka Wziołowstąpienie w teatrze Wierszalin
Sztuka Wziołowstąpienie w teatrze Wierszalin Radosław Kuleszewicz
Vital Voranau nie ma wątpliwości. W sztuce „Wziołowstąpienie” znalazł fragmenty ze swojej książki. I grozi autorowi Piotrowi Tomaszukowi sądem.

Sztuka „Wziołowstąpienie” mniej więcej w jednej trzeciej składa się z fragmentów z mojej książki - ocenia Vital Voranau, autor „Szeptem”. - Znachorskie zamowy (rodzaj słownego zaklęcia, modlitwy, która ma przywrócić zdrowie - przyp. red.) owszem należą do dziedzictwa ogólnego, a przez to nie są objęte prawem autorskim, ale polskie tłumaczenie Moniki Uranek jest już chronione. W tej sztuce prawie wszystkie białoruskie zamowy wykorzystano w tym samym brzmieniu co w mojej książce.

Zobacz: Teatr Wierszalin. Wziołowstąpienie (zdjęcia, wideo)

Pisarz z Białorusi obejrzał najnowsze przedstawienie Teatru Wierszalin. Rozwiało to jego wątpliwości i zdecydował się podjąć kroki prawne. Autorowi sztuki - Piotrowi Tomaszukowi - zarzuca plagiat, zamierza pozwać go do sądu.

- Proszę bardzo, czekamy na ten pozew - odpowiada krótko Piotr Tomaszuk.

Vital Voranau znalazł już prawnika, który podjął się prowadzenia tej sprawy.

- Jestem zawiedziony, że nie zostałem poinformowany o zamiarze wykorzystania mojej pracy. Z pewnością wyraziłbym na to zgodę, bo o przedstawieniach Wierszalina słyszałem wiele dobrych rzeczy - mówi Białorusin. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką zgodę uzyskać. Tymczasem nikt nawet nie próbował skontaktować się ze mną, z wydawcą czy z tłumaczką.

O książce "Szeptem" pisaliśmy w styczniu tego roku: Vital Voranau - Szeptem

Sprawę tę nagłośnił „Poranny”. Na premierze sztuki Piotra Tomaszuka, która obyła się pod koniec listopada, publiczność zauważyła podobieństwa do książki Vitala Voranaua, która została wydana w 2014 roku w ramach stypendium artystycznego prezydenta Białegostoku.

- Zostały wykorzystane nie tylko obszerne fragmenty z „Szeptem”, ale również sposób narracji związany z promocja sztuki, który mógł być zaczerpnięty ze wstępu do książki - dodaje autor.

Teatr Wierszalin. Wziołowstąpienie

Teatr Wierszalin. Wziołowstąpienie (zdjęcia, wideo)

Dopiero po naszej interwencji na stronie internetowej Teatru Wierszalin znalazł się szczegółowy program z nazwiskami wszystkich twórców oraz z listą utworów literackich i muzycznych wykorzystanych w tym spektaklu.

Takie informacje Piotr Tomaszuk w ciągu miesiąca od upublicznienia, czyli premiery, powinien przekazać także do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, gdzie należy zgłosić swoje utwory. Tuż po premierze dowiedzieliśmy się, że ZAiKS nie ma jeszcze pełnej dokumentacji do sztuki „Wziołowstąpienie”.

Wczoraj stowarzyszenie utrzymywało, że nie może podać informacji, czy autor dokonał tego obowiązku. - Takie informacje objęte są tajemnicą - twierdzi Anna Biernacka, rzeczniczka ZAiKS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny