Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Violetta Ozminkowski - Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Violetta Ozminkowski - Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć
Violetta Ozminkowski - Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Pamięć o satyrykach szybko odchodzi. Zmieniają się mody, satyrę wypiera kabaretowy rechot, trudno się zatem dziwić, że Violetta Ozminkowski stara się zachować pamięć o Marii Czubaszek – unikalnej autorce setek tekstów, skeczy, piosenek. Tak płodnej, że odbiorcy nie wierzyli, że jest jedną osobą a nie zespołem autorów piszących pod wspólnym pseudonimem.

Violetta Ozminkowski przede wszystkim ukazuje mało znaną twarz Marii Czubaszek. Młodej dziewczyny, kobiety, która ma depresję, podejmuje próby samobójcze. Że jest satyrykiem, ma humor? Dziś wiemy o depresji dużo więcej niż na progu lat 70. XX wieku. Możemy tylko się cieszyć, że to Maria Czubaszek pokonała depresję i pozostawiła po sobie tysiące tekstów, wspomnień i, oczywiście, anegdot. Fantastycznie w tekście wybrzmiewają opowieści o alkoholowych i erotycznych ekscesach Janusza Minkiewicza. O całonocnych eskapadach po artystycznych kawiarniach Warszawy i chlaniu po świt. I stwierdzeniu, że „tylko grafomani piszą za darmo”. Dlatego i Czubaszek zawsze mówiła, że pisze dla zarobku. Jest odrobina wspomnień o zakochanym w niej wspaniałym kompozytorze Jerzym Satanowskim i rzecz jasna – mnóstwo wspomnień Wojciecha Karolaka i o życiu z Karolakiem. Niepijącym i pijącym alkoholikiem. O współuzależnieniu żony od nałogu męża. I o upadkach Karolaka, z których w końcu sam postanowił się podnieść. Po prostu o życiu – artystów, ale też ludzi takich jak my.

Książka pełna jest przezabawnych listów- rysunków, jakimi komunikował swoją miłość żonie. Bo oprócz tego, że „W coś trzeba nie wierzyć” to opowieść o satyryczce, literatce, to również opowieść o wielkiej miłości. A ta nie zdarza się co dzień.

Kim była Maria Czubaszek

Maria Czubaszek urodziła się 9 sierpnia 1939 r. w Warszawie, jej rodzina pochodziła ze Lwowa. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim najpierw anglistykę, a następnie dziennikarstwo, i po ukończeniu uczelni zaczęła w 1960 r. pracować w Programie I Polskiego Radia, a po sześciu latach przeszła do Trójki.

W swojej karierze tworzyła słuchowiska dla aktorów emitowane później w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Prowadziła również audycje takie jak "Bieg przez plotki", współtworzyła "Powtórkę z rozrywki", "Ilustrowany Magazyn Autorów", "Serwus, jestem nerwus".

Pisała teksty piosenek, m.in. do muzyki Janusza Komana i Andrzeja Dąbrowskiego, a jej teksty śpiewały gwiazdy polskiej muzyki takie jak Ewa Bem, Grzegorz Markowski, Ryszard Rynkowski oraz Grażyna Łobaszewska.

Oprócz działalności w radiu i świecie piosenki, Czubaszek pracowała dla telewizji - współtworzyła scenariusze seriali takich jak "Brzydula czy "Na Wspólnej" oraz pojawiała się jako stały komentator w "Szkle Kontaktowym" TVN24.

W 2009 została uhonorowana Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez Bogdana Zdrojewskiego.

Kim jest Violetta Ozminkowski

Jest absolwentką Wydziału Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest współautorką biografii Marka Edelmana "Pan Doktor i Bóg", autorką wywiadu - rzeki z Grzegorzem Miecugowem - "Szkiełko i oko" i redaktorką książki Moniki Jaruzelskiej "Towarzyszka Panienka". Prywatnie jest żoną satyryka i felietonisty Krzysztofa Daukszewicza i matką 26-letniej córki Izoldy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny