Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII LO najlepsze w Polsce. Wygrali konkurs Historia Bliska

Anna Kopeć
Uczniowie VIII LO zgodnie twierdzą, że ich sukces nie byłby możliwy bez pomocy opiekuna Piotra Liedke. Nauczyciel historii także został doceniony przez ośrodek KARTA – otrzymał specjalną nagrodę za pracę z laureatami konkursu.
Uczniowie VIII LO zgodnie twierdzą, że ich sukces nie byłby możliwy bez pomocy opiekuna Piotra Liedke. Nauczyciel historii także został doceniony przez ośrodek KARTA – otrzymał specjalną nagrodę za pracę z laureatami konkursu. Anatol Chomicz
W ogólnopolskim konkursie historycznym. Uczniowie VIII LO w konkursie Historia Bliska biorą udział już od kilku lat, ale w tym roku odnieśli spektakularny sukces. Wszystkie cztery zgłoszone prace zdobyły najważniejsze nagrody, pokonując 237 innych nadesłanych z całej Polski.

Zadaniem konkursowym ogłoszonym przez ośrodek KARTA było zbadanie najnowszej historii i napisanie pracy badawczej. Uczniowie mogli wybierać wśród trzech różnych tematów. Na konkurs nadesłano 237 prac z całej Polski autorstwa 470 uczniów ze 138 szkół. Cztery prace pochodziły z VIII LO w Białymstoku. Wszystkie okazały się najlepsze.

- Nie było łatwo, ale za to bardzo ciekawie - mówi Anna Siemieniuk, maturzystka z tego ogólniaka. - Musieliśmy przeprowadzić mnóstwo wywiadów, wiele osób nie pamiętało szczegółów, nie każdy chciał też z nami rozmawiać. Potem to, co usłyszeliśmy trzeba było spisać i opracować.

- Mnóstwo czasu spędziliśmy w Archiwum Państwowym i w białostockim Instytucie Pamięci Narodowej, ale się opłaciło - dodaje Jelizawieta Mojsiuk.

Maturzystki wspólnie z Julitą Dzik i Grzegorzem Sidorczukiem napisały pracę "Rosyjskie ślady w Białymstoku - w niemal całym XX wieku". I ta praca nie miała sobie równych - zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Historia Bliska". Jury doceniło licealistów za bogatą pracę, opartą na wielu różnorodnych źródłach, podejmującą trudną i drażliwą tematykę. W nagrodę uczniowie otrzymali 2,8 tys. zł, a także tygodniowy wyjazd do Moskwy na specjalną konferencję. Wyjeżdżają już w październiku.

- Spotkają się na niej laureaci tego konkursu z kilkunastu różnych krajów - mówi Piotr Liedke, nauczyciel historii w VIII LO, opiekun nagrodzonych. - To będzie dobra okazja do konfrontacji różnych spojrzeń na historię.

Pierwsze miejsce w konkursie to nie jedyne osiągniecie białostockich licealistów. Pozostałe grupy zdobyły trzy pierwsze wyróżnienia. W nagrodę każda otrzymała po 700 zł. Karolina Głębocka, Emilia Rogowska i Nikoleta Sadowska zostały docenione za pracę ukazującą atmosferę białostockiego września w 1939 roku w oparciu o relacje prawie 30 świadków.

Duet Kinga Buczkowska i Anna Minkiewicz otrzymały wyróżnienie za wnikliwą i pełną pasji pracę "Nie żałuję" opisującą doświadczenia białostockiej opozycji w przełomowych wydarzeniach w PRL. W swojej pracy zawarły m.in. wspomnienia prof. Jerzego Kopani.

Jury wyróżniło także poruszającą historię ucieczki partyzantów z białostockiego więzienia w 1945 roku, w której brał udział Tadeusz Gołaszewski. Opracowali ją Denis Dawidziuk, Rafał Gosk i Rafał Pryzmont.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny