Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII LO - Licealiści poznawali historię białostockich Żydów

Adrian Kuźmiuk
Paulina Drobot (na zdjęciu z lewej) Justyna Jankowska i Karolina Pogroszewska z VIII Liceum Ogólnokształcącego przez dwa tygodnie poznawały kulturę żydowską
Paulina Drobot (na zdjęciu z lewej) Justyna Jankowska i Karolina Pogroszewska z VIII Liceum Ogólnokształcącego przez dwa tygodnie poznawały kulturę żydowską Fot. Adrian Kuźmiuk
Uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego przez dwa tygodnie poznawali historię, kulturę i religię żydowską. To czwarta szkoła w Polsce, która wzięła udział projekcie edukacyjnym.

- Trudno mówić o tolerancji, gdy nigdy nie poznało się człowieka innej wiary, czy koloru skóry - mówi Paulina Drobot.

- Dlatego podczas warsztatów rozmawialiśmy z osobami, które były w Izraelu i mogły nam przedstawić jak wygląda to państwo - dodaje Karolina Pogroszewska.

- Poznałyśmy też historię narodu żydowskiego, który przez wieki związany był w Polską - mówi Justyna Jankowska.

O historii i kulturze

Trzydziestu uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego wzięło udział w edukacyjnym projekcie “Przybyli odeszli... Są: Żydzi polscy" przygotowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

- Jest to pierwsza szkoła ponadgimnazjalna i czwarta w Polsce, w której odbył się ten projekt - mówi Edyta Kurek, dyrektor Instytutu. - Wierzę, że jej uczniowie wiele wynieśli z tych warsztatów.

Projekt ma na celu przybliżyć polskiej młodzieży historię i kulturę żydowską. Dlatego uczniowie otrzymali różne historyczne dokumenty, które musieli przeanalizować. Między innymi zdjęcia i policyjne raporty z czasów wojny przybliżały im realia żydowskiego Białegostoku.

Białostockie getto

- Poznali też historię Mordechaja Tanenbauma, przywódcy powstania w białostockim getcie - dodaje Grażyna Dawidowicz, koordynatorka projektu. - Zgromadzone i ukryte przez niego dokumenty o historii Żydów w naszym mieście po wojnie trafiły do Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie.

Podczas poznawania kultury i historii narodu wybranego wśród uczniów rozgorzała dyskusja dotycząca definicji tolerancji. Podczas debaty każdy mógł przedstawić swoje poglądy na ten temat, które nie zawsze były akceptowane przez resztę. Mimo to osiągnęli w końcu konsensus.

Lekcja tolerancji

- Tolerancja to otwartość na innych, ciekawość poznawania, akceptacja siebie i drugiego człowieka i przede wszystkim szacunek wobec niego - mówi Paulina Drobot.

- Dzięki zajęciom dowiedzieliśmy się, że nie można postrzegać ludzi przez pryzmat stereotypów - dodaje Justyna Jankowska.

- Ponadto uwrażliwiły nas na ludzką krzywdę - dodaje Karolina Pogroszewska. Kiedy słuchałam jak białostoccy Żydzi ginęli od kul w likwidowanym getcie, nie mogłam powstrzymać łez.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny