MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VIII Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych". Zobacz, co działo się na Politechnice Białostockiej

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
To były trzy intensywne dni spotkań branżowych poświęconych dziedzictwu naturalnemu i kulturowemu. Na Politechnice Białostockiej odbyła się VIII Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”.

Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” gościła w murach Politechniki Białostockiej w dniach 28-30 listopada.

Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyło hasło „Środowisko naturalne i dziedzictwo kulturowe jako obszar decyzji i działań”.
Wydarzenie miało charakter hybrydowy i przyciągnęło wielu uczestników online.

– Życzę owocnych obrad, ciekawych dyskusji, a jeśli pojawią się emocje, to też dobrze, bo temat jest tego wart. Przede wszystkim jednak życzę Państwu wypracowania rozwiązań, które będą chroniły i rozwijały obszary przyrodniczo cenne, a także będą służyły turystyce oraz nam wszystkim – powiedziała podczas inauguracji konferencji dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

I rzeczywiście emocji nie brakowało, zwłaszcza jeśli chodzi o procesy podejmowania decyzji i konsekwentnej ich realizacji.

– Turystyka na obszarach chronionych musi być uzgodniona musi być wymiana zdań, bo zdanie naukowców różni się od opinii samorządowców. Mieszkańcy chcą dobrze i godnie żyć – można to zrealizować wykorzystując te aspekty środowiskowe. Stąd trzeba czerpać też dobrobyt naszych mieszkańców i województwa – przekonywał podczas spotkania Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Mimo że w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele tak wielu środowisk, skupionych zarówno wokół nauki, ochrony natury, turystyki, jak i samorządu, czy biznesu, to udało się nawiązać owocny dialog, który służył poszukiwaniu odpowiedzi na pytania o to, jak identyfikować kapitał natury, jak dbać o zasoby środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego.

– Tworzymy tę konferencję po to, a by szukać sposobu porozumiewania się różnych interesów. Sama tematyka jest bardzo pojemna, mówimy „turystyka”, a myślimy „turysta, mieszkaniec, ekologia, gospodarka, ochrona środowiska”. W tym kontekście, wartość tej konferencji to przede wszystkim łączenie różnych światów – planowania, ochrony przyrody i człowieka – podkreślał Adam Walicki, Prezes Instytutu Kronenberga.

W wydarzeniu brali udział prelegenci, w których gronie znaleźli się również pracownicy Politechniki Białostockiej. Podczas trzech dni spotkań, dziewięciu sesji i sześciu serii meet-up’ów wystąpili zaproszeni gości, m.in.: prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Przewodnicząca Państwowej Rady Ochrony Przyrody, dr Dominik Borek, Dyrektor, Departament Turystyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Jan Tabor, p.o. Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, Anna Cichońska, ekspert, Departament Strategii i Rozwoju, Polska Organizacja Turystyczna, prof. dr hab. Przemysław Śleszyński, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Ważnym punktem konferencji były Sesja poświęcona 50-leciu Konwencji Paryskiej o Ochronie Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego oraz Sesja „Bioróżnorodność w trudnych czasach”. Podczas wydarzenia odbyło się już po raz kolejny Forum Idei Miast Turystycznych oraz Gala Nagrody Kronenberga 2022, która wieńczyła pierwszy dzień konferencji.

Podczas uroczystości wręczono nagrody: „PB-4-FUTURE 2022”, „Razem dla Środowiska 2022” oraz Nagrodę Kronenberga. Otrzymali je laureaci, którzy swoją działalnością przyczyniają się do ochrony środowiska, promocji regionu oraz współpracy nauki, biznesu i samorządu. To:

  • dr Ewa Zapora z Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej
  • Miasto Suwałki
  • Dżenneta Bogdanowicz – Jurta Tatarska

Konferencja Naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych” to realizowane wspólnie od wielu lat przedsięwzięcie Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej oraz Instytutu Kronenberga – Fundacji Przyszłości Obszarów Chronionych. To najważniejsze w Polsce północno-wschodniej i jedno z nielicznych w kraju, cykliczne wydarzenie naukowe, poświęcone ochronie obszarów przyrodniczo i kulturowo cennych oraz szeroko rozumianej gospodarce turystycznej.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny