Odwołania złożyły dwa stowarzyszenia: Zielona Osada oraz Miłośnicy Ziemi Juchnowieckiej. Nie zgadzają się z decyzją środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku, która daje zielone światło budowie odcinka S19 Choroszcz - Ploski wraz budową fragmentu dk 65 Kudrycze- Kuriany.
- Zielone Osada podaje ogólne powody, takie jak naruszenie ochrony środowiska, naruszenie procedury, konsultacji społecznych. Drugie stowarzyszenie wśród powodów odwołania podaje źle przeprowadzony udział społeczny, nieaktualny i nierzetelny raport środowiskowy oraz naruszanie zapisów dotyczących ochrony zwierząt a konkretnie orlika krzykliwego - wymienia Beata Bezubik, dyrektor RDOŚ w Białymstoku.
Wszystkie odwołania trafią do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To ona podejmie decyzję, czy protesty są zasadne.
Czy pojawienie się odwołań wstrzymuje inwestycję?
- Decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 14 sierpnia 2019 roku został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. To oznacza, iż mimo odwołań, decyzja może stanowić podstawę do dalszych prac. GDDKiA w Białymstoku, na obecną chwilę, nie zmienia harmonogramu postępowania - zapewnia Rafał Malinowski, rzecznik GDDKiA w Białymstoku.
Zgodnie z nim w czwartym kwartale tego roku ma został ogłoszony przetarg na projekt i budowę ekspresowej dziewiętnastki od węzła Choroszcz do Plosek. Same roboty miałyby się rozpocząć na początku 2022 roku. Przewidywany koniec to 2024 rok.
Wiadomo, że GDDKiA zdecydowała się na przebieg „eski” najdalej od Białegostoku.Inwestycja obejmuje budowę dwujezdniowej drogi, a na niej 4 węzłów drogowych („Białystok Starosielce”, „Białystok Księżyno”, „Białystok Południe” i „Zabłudów”).
Druga część zadania to budowa jednojezdniowej drogi krajowej nr 65 Kudrycze – Kuriany – Grabówka. W ramach inwestycji mają być też przebudowane krzyżujące się z drogą ekspresową S19 i nową „krajówką” istniejące drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne. Ponadto wzdłuż dróg głównych (S19 i 65) powstaną dodatkowe jezdnie obsługujące ruch lokalny.
I właśnie ta część inwestycji nie podoba się Zielonej Osadzie, co przyznaje GDDKiA.
- Każda strona postępowania administracyjnego ma prawo złożyć odwołanie od decyzji. Stowarzyszenie Zielona Osada wielokrotnie przedstawiało swoje krytyczne zdanie w odniesieniu głównie do zaproponowanego przebiegu odcinka drogi krajowej nr 65 w rejonie Skrybicz - mówi Rafał Malinowski.
Dodaje, że zarzuty i uwagi stowarzyszenia były wyjaśniane zarówno w trakcie prowadzenia prac projektowych przez firmę Transprojekt Gdański, jak i w trakcie postępowania prowadzonego przez RDOŚ.
- Z posiadanych opracowań projektowych, przeprowadzonych analiz i prognoz ruchu wynika, iż budowa odcinka drogi krajowej nr 65 od węzła Białystok Południe poprzez skrzyżowanie w rejonie m. Kuriany do włączenia w istniejącą drogę krajową nr 65 w rejonie miejscowości Grabówka jest zasadne - dodaje rzecznik GDDKiA w Białymstoku.
S19 to najważniejszy fragment międzynarodowej trasy Via Carpatii.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?