Kluczowe decyzje zapadły kilka dni temu. Parlament Europejski zajmował się nowelizacją rozporządzenia ws. funduszu Łącząc Europę. Ta zakładała m.in. wpisanie Via Carpatii na unijną listę inwestycji priorytetowych. PE poparł nowelizację. To oznacza, że budowa międzynarodowego szlaku, który biegnie także przez Podlaskie ma być finansowana przez Unię w ramach funduszu w latach 2021- 2027.
Co ważne, Via Carpatia po raz pierwszy znalazła się wśród najważniejszych inwestycji unijnych.
Ale nie tylko PE zajął się Via Carpatią. O tej trasie dyskutowali też w Łańcucie na Podkarpaciu przedstawiciele Polski, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier, a także Komisji Europejskiej. Była to już kolejna konferencja poświęcona szlakowi łączącemu północ z południem Europy.
- Nasz wspólny głos, który rozbrzmiewa przy tak wielu okazjach i na różnych forach, został poświadczony również na papierze. Podpisaliśmy wniosek o włączenie korytarza Via Carpatia do sieci bazowej TEN-T (transeuropejska sieć transportowa przyp. red.) Został on także poparty Deklaracją Łańcucką III, która nadaje odpowiednią rangę projektowi Via Carpatia i rozszerza format współpracy o Białoruś oraz Chorwację. Nie boję się użyć wielkich słów – to historyczny dzień dla państw Europy Środkowo - Wschodniej - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Via Carpatia to międzynarodowa trasa, która ma połączyć północ Europy z krajami na południu Europy: od Litwy, przez Polskę, Słowację, Ukrainę, Węgry, Rumunię, Bułgarię, do Grecji i Turcji.
Na terenie Polski przebiega szlakiem S61 na odcinku granica państwa - Augustów - Ełk, S16 (Ełk - Knyszyn) oraz S19 Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - Lublin - Nisko - A4 Rzeszów - Barwinek - granica państwa. Całkowita długość Via Carpatii w Polsce wyniesie ok. 760 km.
Jeszcze w tym roku mają być ogłaszane pierwsze przetargi w systemie: projektuj buduj w Podlaskiem. Chodzi m.in. o dwa południowe odcinki w stronę Lublina: Białystok Zachód (Choroszcz) – Ploski oraz Ploski – Chlebczyn. Tutaj przetargi mają być ogłaszane jesienią.
Wcześniej, w lecie powinien ruszyć przetarg na odcinek Sochonie – Dobrzyniewo – Choroszcz (Białystok Zachód)
GDDKiA zabiera się za S16 z Knyszyna do Ełku. Umowa na wstępną dokumentację podpisana
S61. Umowa na odcinek Via Baltiki Wysokie-Raczki podpisana