MKTG SR - pasek na kartach artykułów

VI Wschodni Kongres Gospodarczy. Najlepsze start-upy pięciu wschodnich województw z nagrodami

Andrzej Matys
Przedstawiciele najlepszych start-upów Polski Wschodniej
Przedstawiciele najlepszych start-upów Polski Wschodniej Imago PR
Breather One i ParkCash to dwa zwycięskie projekty plebiscytu Top Start-up Polski Wschodniej. Jury przyznało też wyróżnienie start-upowi z Białegostoku. Najlepsze pomysły na biznes z Lubelskiego, Podlaskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego i Warmińsko-Mazurskiego zaprezentowano podczas VI Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

- Różnica w punktacji wśród najlepszych była bardzo mała i trudno było nam
zdecydować o wyborze jednego. Co roku widzimy rosnąca jakość projektów, które biorą udział w naszym konkursie. Każdy z nich był dobrze oceniony i w naszej opinii każdy ma szansę biznesową, by się rozwinąć. Każdy konkurs rządzi się jednak swoimi prawami i musieliśmy wybrać – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Dwie główne nagrody zdobyły projekty:

*Breather One (Lublin) - urządzenie stworzone do diagnostyki, leczenia i monitorowania astmy oraz POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc). System Breather ONE wykorzystuje gry sterowane oddechem dla zwiększenia motywacji do codziennych ćwiczeń. Wystarczy wybrać odpowiedni zestaw ćwiczeń i ulubioną grę, by zacząć oddychać, używając Breather ONE. Postać z gry poruszana jest dzięki ruchom oddechowym, a zadania w grze sprawią, że użytkownik zacznie oddychać we właściwy (zgodny z danym ćwiczeniem) sposób. Breather ONE składa się z przenośnego spirometru wyposażonego w układ elektromechaniczny, który pozwala na wykorzystanie urządzenia nie tylko do diagnostyki i monitorowania choroby, ale przede wszystkim do leczenia astmy i POChP poprzez rehabilitację oddechową.
- Ta nagroda jest dla nas szczególnie ważna, bo po poprzednich edycjach konkursu
wiemy, że niesie za sobą olbrzymi potencjał medialny, który postaramy się wykorzystać – powiedział Piotr Kozłowski, lekarz i współzałożyciel startupu Breather One.

* ParkCash (Jasionka) - to odpowiedź na wiele dostępnych na rynku aplikacji skupiających się na zarządzaniu miejscami na ulicy. Pomysłodawcom aplikacji ParkCash chodzi o uporządkowanie chaosu parkingowego na ulicach i przekierowanie pojazdów na zamknięte parkingi, w tym w głównej mierze parkingi podziemne uwolnione przez prywatnych właścicieli w centrach miast.
Innowacja polega na zastosowaniu trzech modułów: grywalizacji (aby jak najwięcej osób prywatnych udostępniało miejsca parkingowe), zarządzania popytem i podażą (miejsc parkingowych w ciągu dnia) oraz modułu pomocy dobrosąsiedzkiej (dla bezpłatnego udostępniania sobie miejsc w ramach wspólnot mieszkaniowych, biur).
– Rok temu tę nagrodę dostał Elastic Cloud Solutions - też chciałbym powiedzieć za rok, że obsługujemy 40 krajów – żartował Piotr Nizio reprezentujący startup ParkCash, a następnie podziękował zespołowi i funduszowi, który uwierzył w sukces projektu.

Wyróżnienie Top Start-up Polski Wschodniej 2019 otrzymał:
* Zonifero (Białystok) - start-up, który rozwiązuje problemy komunikacji w biurowcu, zachowując prywatność użytkowników. W przeciwieństwie do innych urządzeń opartych o karty identyfikacyjne, Zonifero nie kontroluje pracowników, ale ich ze sobą łączy. Celem smartfonowej aplikacji jest wsparcie pracownika w codziennej pracy. Innymi słowy, użytkownicy mogą odnaleźć miejsce, w którym jest biurko kolegi z innego działu, a nie osobę. Lokalizacja stanowiska pracy to tylko jedna z wielu funkcji tego rozwiązania.

Poza wyróżnionymi start-upami, do finału zakwalifikowały się również: CREATEC, Digital Engineering Solutions, FALAR, Kodologia oraz Alex Electro.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Maciej Dardziński (Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego), Paweł Tadejko (Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej), Małgorzata Oleszczuk (prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu), Wojciech Kuśpik (prezes Grupy PTWP) oraz Jakub Sochacki (manager Zespołu Innowacji i Pomocy Publicznej w PwC). Ekspercie oceniali innowacyjność start-upów i ich potencjał biznesowy.

Dobiega końca VI Wschodni Kongres Gospodarczy. Duże zainteresowanie wzbudził panel "Polska w zasięgu ręki!" "Polska Wschodnia – wyzwania przyszłości", "Finansowanie, organizacja, kadry – kilka trudnych pytań o ochronę zdrowia", a także "Mediacje i arbitraż" wzbudziły zainteresowanie uczestników kongresu.

VI Wschodni Kongres Gospodarczy. Polska w zasięgu ręki! (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: VI Wschodni Kongres Gospodarczy. Najlepsze start-upy pięciu wschodnich województw z nagrodami - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny