Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VI Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Sześciodniowe święto lalkarstwa

Anna Kopeć
Festiwal "Lalka-Nie-Lalka" otworzą pokazy spektaklu "Opera żebracza" w wykonaniu białostockich studentów. Sztukę można obejrzeć we wtorek o godz. 10 i 13 w Teatrze Szkolnym.
Festiwal "Lalka-Nie-Lalka" otworzą pokazy spektaklu "Opera żebracza" w wykonaniu białostockich studentów. Sztukę można obejrzeć we wtorek o godz. 10 i 13 w Teatrze Szkolnym. Wojciech Wojtkielewicz
Na VI Międzynarodowym Festiwalu Szkół Lalkarskich zaprezentuje się prawie 20 szkół lalkarskich z różnych krajów. Spektakle będą różnorodne - od tradycyjnego teatru lalkowego po impresje aktor-lalka oraz aktor-przedmiot.

Przygotowaliśmy bardzo bogaty i różnorodny program, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pokazy są bezpłatne, zatem wierzę, że nie tylko białostoczanie będą mogli uczestniczyć w naszym międzynarodowym święcie - mówi prof. Wojciech Kobrzyński, dyrektor artystyczny festiwalu, prorektor Akademii Teatralnej w Białymstoku. - Festiwal to spotkanie lalkarzy, ale pozbawione specyfiki konkursu, to miejsce i okazja do wymiany doświadczeń, poznania swoich dokonań, a dla publiczności możliwość poznania nietypowych i ciekawych form teatralnych.

We wtorek, 19 czerwca w Białymstoku rozpoczyna się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich Lalka-Nie-Lalka, który odbywa się regularnie od 2002 roku co dwa lata. Do niedzieli będziemy gościć 16 zespołów teatralnych m.in. z Izraela, Finlandii, Rosji, Niemiec, Chorwacji, Rumunii.

- Artyści z 14 państw na białostockich scenach zaprezentują różnorodne historie wykorzystując magię teatru lalek i formy - mówi Wojciech Kobrzyński. - Ze sztuką aktorską wychodzimy także w przestrzeń miejską.
Wśród plenerowych pokazów jest m.in. "Wonder of Karakuri Ningyo", w których grają tradycyjne mechaniczne lalki. Japońscy artyści zaprezentują to widowisko na Rynku Kościuszki. W repertuarze festiwalu znalazły się także sztuki inspirowane szekspirowskimi dramatami czy biografią wybitnego tancerza Wacława Niżyńskiego.

- Ważną ideą tego festiwalu jest konfrontacja młodych artystów z mistrzami lalkarstwa - podkreśla Wojciech Kobrzyński. - Nie narzucamy profilu ani tematyki. Zależy nam na różnorodności, dlatego będzie można obejrzeć zarówno etiudy studentów pierwszego roku jak i bardzo dopracowane widowiska.

Zjazd miast

W ten weekend w Białymstoku odbędzie się drugi zjazd Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Przyjaznych Lalkarstwu. Wezmą w nim udział prezydenci unii miast lalkarskich m.in. Charleville-Mézieres, Tolosy, Idy i Sankt-Petersburga. Spotkanie otworzy sztuka "Montecchi i Capuleti" w piątek, 22 czerwca o godz. 19 w BTL.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny