Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V LO. Młodzież zrobiła film o przeszłości miasta

Aneta Boruch [email protected]
W Galerii im Sleńdzińskich uczniowie mieli okazję zobaczyć ilustracje do Biblii Bencjona Rabinowicza. Od lewej: Emilia Ostrowska, Wioleta Kurzyna, Joanna Wysocka. Te trzy uczennice są też autorkami scenariusza krótkometrażowego filmu.
W Galerii im Sleńdzińskich uczniowie mieli okazję zobaczyć ilustracje do Biblii Bencjona Rabinowicza. Od lewej: Emilia Ostrowska, Wioleta Kurzyna, Joanna Wysocka. Te trzy uczennice są też autorkami scenariusza krótkometrażowego filmu. Wojciech Wojtkielewicz
W środę organizuje happening w miejscach, gdzie były bramy getta, jutro zaprezentuje film. Tak uczniowie V LO poznają historię

To duża satysfakcja, że udało się nam stworzyć film własnymi siłami - opowiada Wioleta Kurzyna, uczennica V LO. - A poza tym w trakcie projektu dowiedziałam się między innymi jak tworzy się animację poklatkową, poznaliśmy też interesujących artystów, związanych z Białymstokiem.

Wioleta wraz z kolegami i koleżankami uczestniczyła w projekcie "Usłyszane w Białymstoku". Dzięki stypendium przyznanemu Monice Marciniak, nauczycielce, przez ministra kultury, grupa uczniów poznawała historię Białegostoku z okresu II Rzeczpospolitej.

- W tym czasie miasto tętniło życiem, jeśli chodzi o przemysł włókienniczy było zaraz po Łodzi - mówi Monika Marciniak. - To był okres rozkwitu Białegostoku.

Warsztaty i spotkania odbywały się w szkole oraz w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Efektem tej pracy jest krótkometrażowy film, którego premiera odbędzie się jutro o godz. 14 w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2. Przedstawia on miasto w okresie międzywojennym. Zamyka go symboliczna scena wytyczania getta.

- Chodziło w nim o Białystok, którego na co dzień się nie widzi, czyli fabrykancki, żydowski - opowiada Monika Marciniak. - Uczniowie mieli popatrzeć jakie są jeszcze ślady po okresie międzywojnia.

Film może też być doskonałym punktem wyjścia do poprowadzenia przez nauczycieli lekcji o Białymstoku. Jego lektorem jest Katarzyna Zawadzka, współpracująca w różnych projektach z Moniką Marciniak.

Dzisiaj o godz. 13 Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 w ramach projektu zaprasza do udziału w akcji artystycznej upamiętniającej zapomnianych mieszkańców Białegostoku. W miejscach, gdzie w czasie drugiej wojny światowej znajdowały się bramy getta, zostaną symbolicznie odczytane fragmenty wspomnień osób, które przeszły przez białostockie getto i ocalały z Holokaustu. Spotkanie rozpocznie się przy pomniku Zamenhofa, u zbiegu ulic Białówny i Malmeda w pobliżu głównej bramy getta. Happening nawiązuje do zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego 27 stycznia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny