Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Supraśl. Prawdziwe, nie na papierze

Aneta Boruch
Supraśl ma ogromny potencjał. Widok na monaster od strony bulwarów.
Supraśl ma ogromny potencjał. Widok na monaster od strony bulwarów. Archiwum
Ścieżki rowerowe i trasy do nordic walking z walorami edukacyjnymi, leśne inhalatoria, ale przede wszystkim sanatorium z prawdziwego zdarzenia i wydobywanie leczniczych borowin. Takie plany chce jak najszybciej zrealizować Supraśl. Po latach zastoju miasteczko zaczyna wykorzystywać swoje atuty.

Supraśl ma rewelacyjne walory, jeśli chodzi o położenie i klimat, który ma cechy zdrowotne - ocenia Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych. - Ma także fantastyczne obiekty historyczne do wykorzystania.

Władze dobrze o tym wszystkim wiedzą i właśnie po latach zastoju zabrały się za wykorzystywanie atutów miasteczka. W planach jest zorganizowanie turystom i kuracjuszom wielu atrakcji.

Jeszcze w tym roku powstanie Dolina Supraskiej Sosny. W miasteczku wytyczone zostaną trzy trasy różnej długości. Piesza - dookoła Supraśla, druga - do nordic walking i trzecia dla rowerów górskich. Staną przy nich wieże widokowe i tablice informacyjne. Zostanie urządzony specjalny punkt, przeznaczony do fotografowania. To grobla w Supraślu - ulubione miejsce przechadzek niedawno zmarłego fotografika Wiktora Wołkowa. - Dlatego chcemy tam umieścić głaz z informacją, że tu mieszkał i uwielbiał tędy spacerować z aparatem fotograficznym - mówi burmistrz miasta Radosław Dobrowolski.

W najbliższym czasie gmina zorganizuje też konkurs ofert na dwuhektarową działkę w ścisłej strefie uzdrowiskowej. Zostanie przekazana inwestorowi w wieczyste użytkowanie na 40 lat z zamiarem, by jak najszybciej powstało tam sanatorium z prawdziwego zdarzenia. Gmina chce, by przynajmniej jego część zaczęła działać do końca przyszłego roku.

Także w przyszłym roku może rozpocząć się wydobywanie borowin z supraskiego złoża. Zajmie się tym wybrana przez gminę firma.

Leśne inhalatoria, czyli wdychanie na hamaku

Kolejną atrakcją dla odwiedzających Supraśl ma być Leśny Park Uzdrowiskowy. Powstanie po lewej stronie od wjazdu z Białegostoku. Zbudowane tam zostaną ścieżki rowerowe, a także trasy edukacyjne. W sosnowym lesie mają stanąć pawilony przyrodolecznicze - tzw. leśne inhalatoria. Będą zadaszone, ustawione w nich zostaną ławki, zawieszone hamaki. Wszystko po to, by kuracjusz w komfortowych warunkach mógł wdychać świeże powietrze, a razem z nim sosnowe związki eteryczne.

- Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie ma - z dumą mówi burmistrz Dobrowolski.

Supraśl nie zamyka się jednak na własnym podwórku. Wspólnie z partnerami z Białorusi ma zamiar zrealizować warty 4,5 miliona złotych projekt z programu Polska-Białoruś-Ukraina. A we współpracy ze Szwajcarami przygotowany zostanie m.in. film na temat Supraśla i Puszczy Knyszyńskiej.

- Za pięć lat to będzie uzdrowisko małe, ale z duszą i charakterem - jest przekonany dr architektury Tomasz Ołdytowski, pełnomocnik gminy Supraśl ds. uzdrowiska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny