Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UwB. Uczelnie pogranicza będą się łączyć

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Prof. Leonard Etel, rektor UwB
Prof. Leonard Etel, rektor UwB Anatol Chomicz
Wilno, Lwów, Grodno, Brześć, Kowno i Tarnopol. Z tymi miastami Uniwersytet w Białymstoku chce utworzyć sieć uniwersytetów pogranicza. - Skorzystaliby studenci i uczelnie - mówi prof. Leonard Etel, rektor UwB.

Rektor białostockiego uniwersytetu i jego współpracownicy dziś będą we Lwowie. O swojej inicjatywie porozmawiają z przedstawicielami z tamtejszej uczelni.

Lwów to kolejne miasto, które nasza uczelnia chce zaprosić do współpracy. Kilka dni temu podobną propozycję dostał uniwersytet w Brześciu. - Jest tam wola współpracy - mówi dr Jarosław Matwiejuk, pełnomocnik rektora do spraw Współpracy z Uniwersytetami Europy Wschodniej.

W sumie sześć uczelni z Białorusi, Litwy, Ukrainy dostało już zaproszenia do utworzenia sieci uniwersytetów pogranicza. Oprócz Lwowa i Brześcia to także Wilno, Kowno, Grodno, Tarnopol.

- Ma być to związek uczelni sąsiedzkich, które łączy położenie, międzykulturowość, mniejszości narodowe. Chcemy robić wspólne badania, wspólne publikacje - tłumaczy rektor uniwersytetu prof. Leonard Etel. - Poza tym razem jesteśmy silniejsi, zauważalni, możemy więcej osiągnąć.
Przypomina, że taka sieć uczelni skuteczniej mogłaby się ubiegać o granty z Komisji Europejskiej. - Tu udaje się przebić tylko kilku współpracującym ze sobą ośrodkom - dodaje prof. Etel.

Na międzyuczelnianym porozumieniu skorzystaliby też studenci. Rektor UwB chciałby stworzyć coś na kształt małego Erasmusa. To oznacza wymianę studencką. Młodzi ludzie mogliby wyjeżdżać na jakiś czas do partnerskiej szkoły wyższej i zaliczać tam część wykładów. - Siłą naszego pogranicza jest też to, że do każdej uczelni można przyjechać w jeden dzień - dodaje rektor.

Jest szansa, że porozumienie między szkołami zostanie podpisane jeszcze w tym roku. Będzie kolejnym krokiem w realizacji polityki UwB, który otwiera się na wschód Europy. Specjalnie dla młodych ludzi stamtąd przygotował dwie propozycje studiów. To europeistyka II stopnia oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze I i II stopnia w językach angielskim oraz rosyjskim. - Białystok jest atrakcyjnym miejscem do studiowania dla studentów ze Wschodu. Ważne jest położenie najbliższej granicy i niższe koszty utrzymania się niż w innych ośrodkach - przypomina dr Matwiejuk.

W kwietniu UwB planuje zaprezentować swoją ofertę na targach edukacyjnych w Kijowie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny