Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UwB buduje kampus. Nieruchomości w centrum na sprzedaż

Aneta Boruch
Wizualizacja jednego z gmachów nowego uniwersyteckiego kampusu.
Wizualizacja jednego z gmachów nowego uniwersyteckiego kampusu.
Do sprzedaży trafią obecne siedziby wydziałów: matematyki, fizyki, chemii i biologii. Uniwersytet w Białymstoku w ten sposób chce uzbierać pieniądze na ukończenie kampusu.

Tanie, atrakcyjne, położone w pierwszorzędnych punktach miasta - zachwala nieruchomości, które trafią na sprzedaż prof. Leonard Etel, nowo wybrany rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Ta białostocka uczelnia przygotowuje plan sprzedaży zbędnych nieruchomości. Różne wydziały i jednostki rozrzucone są teraz po całym mieście. - Generalnie chodzi zwłaszcza o te wydziały, które wprowadzają się do kampusu, czyli matematykę, fizykę, chemię i biologię - opisuje prof. Etel. - Opuszczone przez nie budynki będą sprzedawane - za czym się opowiadam - albo wydzierżawiane. Niewykluczone też, że będziemy tworzyli samofinansujące się ośrodki typu centra konferencyjne.

Plan jest dopiero na bardzo wstępnym etapie. Przez najbliższe miesiące będą jeszcze trwały dyskusje nad jego szczegółami. Ostateczna lista nieruchomości, na które uczelnia będzie szukała chętnych, ma być gotowa pod koniec wakacji.
Powodem tego posunięcia jest trwająca obecnie gigantyczna inwestycja Uniwersytetu. Przy ulicy Ciołkowskiego w Białymstoku powstaje kampus.

- Finalizujemy jego budowę i potrzebne będą pieniądze, żeby doprowadzić tę inwestycję do końca - nie ukrywa prof. Leonard Etel.

Na razie władze uczelni nie są w stanie określić, ile brakuje. Ostateczne wydatki będą znane dopiero po wystawieniu wszystkich faktur przez wykonawców.

- Nie są to wielkie pieniądze, które zachwiałyby budżetem uniwersytetu - zapewnia prof. Etel. - Ale są potrzebne choćby na sfinansowanie zawartego w fakturach podatku VAT za roboty budowlane.

Kampus powstaje na 30 hektarach. Połowę zajmie park. Na pozostałym terenie jest budowanych pięć nowoczesnych obiektów: w tym instytut biologii, chemii, wydział fizyki, matematyki i informatyki oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury. Znajdzie się tu też wieża Obserwatorium Astronomicznego z salą wykładową, szklarnia, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, zwierzętarnia i laboratoria. Poszczególne budynki będą połączone.

To największa inwestycja w dziejach uczelni i jedna z większych w regionie. Według planu, pierwsze obiekty powinny zostać oddane do użytku w 2013 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny