Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na sztuczki pośredników pracy. Tak oszukują agencje zatrudnienia i pracy tymczasowej

AB
Co roku kontrole PIP wykazują liczne nieprawidłowości związane z pośrednictwem pracy.
Co roku kontrole PIP wykazują liczne nieprawidłowości związane z pośrednictwem pracy. Pxhere.com
Agencje pracy nagminnie łamią przepisy prawa. Pracownicy nie dostają na piśmie warunków zatrudnienia, są zatrudniani nielegalnie i mają problem z wypłatami. Przedstawiamy listę największych grzechów pośredników pracy.

Co 10. agencja zatrudnienia skontrolowana przez PIP (Państwową Inspekcję Pracy) działała nielegalnie. Nieprawidłowości wykryto w 63 firmach, łącznie u 11,1% podmiotów podlegających kontroli w 2019 roku. (Problem nie zmienił się praktycznie wcale, w porównaniu z 2018 r., kiedy kontrole pozwoliły wskazać 65 działających nielegalnie agencji zatrudnienia, natomiast wzrósł, w porównaniu z 2017 r., kiedy to przepisów prawa nie przestrzegało 51 podmiotów.)

Sprawdź, czy agencja zatrudnienia ma numer wpisu do rejestru

Agencje zatrudnienia szczególnie często działają na bakier z prawem w woj. mazowieckim. W mniejszym stopniu problem dotyczy woj. śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Najczęściej powtarzające się uchybienie dotyczy braku numeru wpisu do rejestru agencji zatrudnienia w ogłoszeniu dotyczącym pracy tymczasowej, w ofercie lub w związanych z nią dokumentach. Podanie takiego numeru jest obowiązkowe, podczas gdy brakowało go w 78 przypadkach.

Obecnie można wskazać ponad 30 zawodów deficytowych, gdzie popyt na pracowników jest wyższy niż liczba osób chętnych podjąć pracę na danym stanowisku. (Zawody te są typowane na podstawie danych urzędów pracy w całej Polsce.) Przedstawiamy listę zawodów, w których jest praca.Zobacz kolejne zdjęcia z wykazem zawodów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

30 zawodów z gwarancją zatrudnienia. Na tych stanowiskach na...

Kolejnym niedopatrzeniem jest nieprzekazywanie corocznej informacji na temat działalności agencji zatrudnienia marszałkowi województwa. Taki obowiązek spoczywa na firmach pośredniczących w szukaniu pracy. Agencje zatrudnienia nie informują także marszałka województwa o takich modyfikacjach jak: zmiana danych firmy, wznowienie bądź zawieszenie działalności.

Inny problem, na który wskazują inspektorzy PIP, dotyczy dyskryminacji ze względu na wiek i płeć. Mimo że taka dyskryminacja jest zakazana, w dalszym ciągu dochodzi do łamania prawa i faworyzowania młodszych pracowników bądź przedstawicieli wybranej płci. Na szczęście zjawisko występuje marginalnie. 6 przebadanych firm pobierało od kandydatów do pracy tymczasowej opłaty za swoje usługi, co także jest niezgodne z prawem, podczas gdy do dyskryminacji ze względu na wiek lub płeć dochodziło w dwóch podmiotach.

Uważaj na pośredników kierujących do pracy za granicą

W dalszym ciągu prawo jest łamane podczas kierowania przez agencje pracy osób z Polski do pracy za granicą. W 2019 r. przepisy złamano w przypadku ponad 600 pracowników tymczasowych. Prawa nie przestrzegało 66 agencji zatrudnienia.

Obecnie można wskazać ponad 30 zawodów deficytowych, gdzie popyt na pracowników jest wyższy niż liczba osób chętnych podjąć pracę na danym stanowisku. (Zawody te są typowane na podstawie danych urzędów pracy w całej Polsce.) Przedstawiamy listę zawodów, w których jest praca.Zobacz kolejne zdjęcia z wykazem zawodów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

30 zawodów z gwarancją zatrudnienia. Na tych stanowiskach na...

Najczęściej problemy dotyczyły pisemnych umów zawieranych z osobami kierowanymi do pracy za granicę (brakowało ich w 38 agencjach pracy). W 25 agencjach zatrudnieniach łamano przepisy związane z zawieraniem takich umów z zagranicznymi pracodawcami, a w 23 podmiotach brakowało wykazów osób kierowanych do pracy za granicą lub listy sporządzane były nierzetelnie. Podobnie, 19 agencji zatrudnienia nie prowadziło rzetelnych wykazów firm zatrudniających za granicą pracowników tymczasowych.

Reaguj na nieuczciwe traktowanie cudzoziemców

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że ofiarami nieuczciwych agencji zatrudnienia często padają cudzoziemcy. Na 33 skontrolowane firmy pośredniczące w znalezieniu pracy w Polsce dla Ukraińców czy Białorusinów, nieprawidłowości stwierdzono w 30 podmiotach, co stanowi 91% wszystkich skontrolowanych agencji obsługujących cudzoziemców.

Agencje pomagały cudzoziemcom znaleźć pracę nielegalnie, nie zawierały z nimi pisemnych umów pośrednictwa, dawały do podpisania umowy z niedozwolonymi klauzulami bądź nie przedstawiały przed podpisaniem umowy jej tłumaczenia na język ojczysty, przez co przyszli pracownicy nie byli w stanie zapoznać się z zasadami obowiązującymi podczas wjazdu, pobytu i pracy w Polsce. Wskutek przeprowadzonych kontroli w 2019 r. blisko 40 firm zostały wykreślonych z rejestru agencji zatrudnienia KRAZ.

Dokładnie sprawdź agencję pracy tymczasowej

Katastrofalna sytuacja ma również miejsce w agencjach pracy tymczasowej. Na 354 firmy skontrolowane przez PIP w 2019 r., nieprawidłowości stwierdzono w 82% podmiotów. Co druga agencja pracy tymczasowej (54%) nie przestrzegała przepisów określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ponadto blisko 50 firm oferujących pracę tymczasową nie miało certyfikatu potwierdzającego wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna decyzja. W przeciwieństwie do pracy w kraju wymaga on sporych inwestycji związanych z przelotem czy zakwaterowaniem. Ponieważ pracownicy muszą pokrywać te koszty z własnej kieszeni, nie trudno o oszustów. Jeżeli zastanawiasz się, na co uważać podczas poszukiwań pracy za granicą, zapoznaj się z naszą galerią zdjęć.

Praca za granicą. Jak sprawdzić agencję zatrudnienia i nie d...

Aż 128 agencji pracy tymczasowej nie ustaliło z pracodawcą warunków zatrudnienia pracowników. Łącznie problem dotyczył 1706 osób. Ponad 64 agencji nie dało osobom zatrudnianym danych kontaktowych do swoich przedstawicieli, co uniemożliwiło bezpośredni kontakt z pośrednikiem 129 pracownikom, a 62 agencje nie wydały zaświadczeń o okresie zatrudnienia na stanowisku pracownika tymczasowego 1378 osobom.

432 pracownicy nie otrzymali przed zawarciem umowy informacji na piśmie o warunkach zatrudnienia. (Nie dopatrzyło tego obowiązku 47 podmiotów.) 648 pracowników tymczasowych miało problemy z wynagrodzeniami (stwarzało je 31 agencji). 24 agencje pracy tymczasowej zatrudniały na podstawie umów śmieciowych, mimo że powinny zaoferować umowy pracy tymczasowej (dotyczy to 230 pracowników).

Wśród agencji pracy tymczasowej kierujących do pracy w Polsce osoby spoza Unii Europejskiej najczęstszym problemem był brak wpisu do rejestru agencji prowadzonego przez marszałka województwa (nie miało go 30 firm).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny