Uwaga, ważne zmiany w Kodeksie rodzinnym: błyskawiczne alimenty i większa ochrona dzieci

Redakcja
pixabay
Szybsza ścieżka alimentacyjna, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami i lepsza ochrona najmłodszych przed przemocą – 26 lutego 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt reformy prawa rodzinnego.

Rodziców samotnie wychowujących dzieci zainteresuje przede wszystkim przyspieszona procedura przyznawania alimentów.

Ministerstwo Sprawiedliwości już mówi o spektakularnych efektach zmian w egzekwowaniu obowiązku alimentacyjnego.

- Ściągalność alimentów do państwowego Funduszu Alimentacyjnego wzrosła aż o 164 proc. Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw ma przede wszystkim poprawić sytuację dzieci, które nie powinny ponosić konsekwencji tego, że między rodzicami doszło do konfliktu. Temu celowi służyć ma między innymi wprowadzenie alimentów natychmiastowych - pisze zespół prasowy MS.

Błyskawiczne alimenty
Resort tłumaczy, że przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilkunastu dni w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym.

Obecnie sprawy o zasądzenie alimentów trwają miesiącami. W tym czasie tysiące samotnych matek, bo to ich w przeważającej mierze dotyczy problem, czekają na ostateczną decyzję w sprawie świadczenia.

Szybkie uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności. Oto, co się zmieni:

  • ubiegający się o alimenty będą mogli składać pozew na gotowym formularzu dostępnym w Internecie;
  • jest on prosty i łatwy do wypełnienia – większość ubiegających się o alimenty będzie mogła dzięki temu uniknąć dodatkowych wydatków na adwokatów;
  • poza odpisem aktu urodzenia dziecka do pozwu nie dołącza się dowodów.

Wysokość alimentów natychmiastowych ma być ustalana według jednej uniwersalnej zasady. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa (zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia i współczynnika dzietności), która pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie w zależności od liczby dzieci w danej rodzinie.

Dziś takie świadczenie wynosiłoby około 500 zł na jedno dziecko, 900 na dwoje dzieci, a 1200 zł na troje.

Dla porównania średnia wysokość alimentów zasądzonych w 2016 r. wyniosła 577 zł, a w pierwszej połowie 2017 r. 590 zł.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że projekt przewiduje alternatywną drogę dochodzenia do uzyskania świadczenia alimentacyjnego poprzez alimentacyjny nakaz zapłaty, którym ustalane byłyby alimenty w ustandaryzowanej wysokości.

Uzyskanie alimentów natychmiastowych nie zamyka drogi do domagania się w przyszłości wyższej kwoty alimentów na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

Zachowana zostanie też możliwość odwołania się od alimentacyjnego nakazu zapłaty.

Projekt przewiduje wygaśnięcie alimentów względem dziecka (poza dzieckiem posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) z chwilą ukończenia przez nie 25. roku życia. Jednak ze względu na wyjątkowe okoliczności, z powodu których dziecko nadal nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, sąd na żądanie uprawnionego przedłuży obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego na dalszy okres.

Równe prawa dla obojga rodziców
Nowe przepisy mają również skutecznie chronić prawa rodzica, któremu drugi rodzic utrudnia kontakt z dzieckiem. Opierają się na założeniu, że dzieci mają prawo do kontaktów z obojgiem rodziców, a prawo musi być sprawiedliwe i równe dla wszystkich, zarówno ojca, jak i matki.

- Chcemy ograniczyć zjawisko uniemożliwiania jednemu z rodziców kontaktu z dzieckiem. Prawo powinno stać w obronie takiego rodzica - tłumaczy resort.

W myśl projektu, wobec osoby, która będzie utrudniać lub udaremniać drugiemu z rodziców orzeczone przez sąd kontakty z dzieckiem, sąd może wydać odpowiednie zarządzenia np. przydzielić asystenta rodziny, czy ustanowić nadzór kuratora sądowego.

Jeśli powyższe rozwiązania nie przyniosą efektu, problemów nie rozwiąże również nałożenie przez sąd kary pieniężnej, rodzic utrudniający lub uniemożliwiający realizację kontaktów lub sprawowanie pieczy naprzemiennej będzie podlegać odpowiedzialności karnej. Sprawa trafi do prokuratora na wniosek uprawnionego do kontaktu rodzica.

Prokurator po pierwszym przesłuchaniu będzie mógł wyznaczyć np. półroczny okres próby. Jeśli w tym czasie rodzic będzie wywiązywał się z orzeczeń sądu rodzinnego i umożliwiał kontakt z dzieckiem, prokurator umorzy sprawę. Jeśli nie – rodzic narazi się na grzywnę albo karę ograniczenia wolności np. w postaci prac społecznych.

Surowsze rozwiązania obowiązują w niektórych państwach zachodnich. W Niemczech za uniemożliwianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem grozi grzywna do 25 tysięcy euro, a nawet kara aresztu. We Francji – grzywna do 15 tysięcy euro i kara do roku więzienia. W Belgii – grzywna do 1 tysiąca euro i do 5 lat więzienia.

Będzie rodzinne postępowanie informacyjne
Co to jest? MS tłumaczy, że ma ono poprzedzać sprawy o rozwód i separację małżonków posiadających wspólne małoletnie dzieci. Jego celem jest pojednanie małżonków, ale jeśli nie będzie to możliwe, to ma doprowadzić do tego, aby rozwód lub separacja przebiegły przed sądem w miarę sprawnie i bezkonfliktowo, ze szczególnym uwzględnieniem dobra dzieci. Ma dać małżonkom czas na wyjaśnienie wszystkich problemów i wypracowanie uzgodnień w sprawach dzieci, których dobro jest najważniejsze.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby przed rozwodem lub separacją strony miały możliwość spotkania się na neutralnym gruncie. Przede wszystkim chodzi o dobro dzieci, bo rodzinne postępowanie informacyjne będzie dotyczyło wyłącznie spraw, w których małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci - piszą przedstawiciele resortu sprawiedliwości.

Główną rolę będą odgrywać mediatorzy, którzy uzgodnią warunki rozwodu, kwestie opieki nad dziećmi i wysokość alimentów. Dzięki temu sam rozwód, jeśli do niego dojdzie, powinien przebiegać znacznie sprawniej i bezkonfliktowo, bez kosztownej potrzeby angażowania adwokatów.

Większość spraw rozwodowych, w których dochodzi do mediacji, trwa kilka miesięcy. W przypadku rozwodu bez zastosowania mediacji sprawa trwa przeważnie do 2 lat.

Rodzinne postępowanie informacyjne będzie bezpłatne. Państwo bierze na siebie ciężar poniesienia kosztów, które być może doprowadzą do ugodowego zakończenia sporu. Rodzinne postępowanie informacyjne nie będzie przeprowadzane w przypadkach, gdy małżonek znęca się nad rodziną.

Skuteczniejsza ochrona dzieci przed przemocą
Sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o prowadzonych przez siebie sprawach wszczętych z urzędu o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dobra dziecka.

Taka nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej, wynikająca z prokuratorskiej praktyki.

- Jest odpowiedzią na przypadki drastycznych przestępstw przeciwko dzieciom, jakimi były: skatowanie na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa i pobicie jego 2-letniej siostry; znęcanie się nad 2-miesięcznym Igorem z Łodzi, który doznał złamania czaszki czy próba samobójcza 10-letniej dziewczynki z Zamościa, którą maltretowała matka - tłumaczy MS.

Do niepokojących wydarzeń dochodzi często w rodzinach, które są objęte nadzorem kuratora sądowego albo w trakcie toczących się z urzędu spraw o ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich. Włączenie w porę prokuratury będzie dodatkowo wzmacniało ochronę dobra dziecka i pozwalało na podjęcie działań zapobiegających tragediom.

IEM 2019 Katowice

Wideo

Materiał oryginalny: Uwaga, ważne zmiany w Kodeksie rodzinnym: błyskawiczne alimenty i większa ochrona dzieci - Dziennik Zachodni

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paczek

Popieram całym sercem. Ukruci się manipulacje dzieci przez matki.

t
tatuś na papierku

Od 5 lat walczę o dziecko- wyroki sądu przyznają mi widzenia ale matka tak tego nie respektuje- czyli sąd swoje matka swoje, alimenty płace regularnie. Mamusia w Sądzie zgadza się ale po wyjściu mówi nie i nikt nie jest wstanie mi pomóc. To ,że ja cierpię to nie ważne ale co czuje dziecko !!!!!!!!!! Nikt nie jest wstanie pomóc mi i mojemu synkowi którego kocham. Po co wyroki sądu jak nikt tego nie respektuje szkoda czasu i pieniędzy. Mamusia stoi ponad prawem . Tatuś ma być jak bankomat i nic po za tym. - Na dzień dzisiejszy żadna instytucja prawna w tym Sąd nie jest wstanie mi pomóc . Po co takie prawo które nie chroni dziecka. Matka w sądzie ma prawa ale dziecko czy ojciec to już nie koniecznie. Czas z tym skończyć!!!!!!

M
Mama

Ten projekt nie chroni ani dzieci ani kobiet będących ofiarami przemocy a jedynie tatusiów. Najlepiej odrazu wszystkie kobiety do więźnia zamknąć, poco czekać aż sie dziecko pochoruje czy powie że nie chce do ojca na kontakt. Ktoś pomyślal co kobieta ma w takiej sytuacji zrobić?? To przymuszanie jest bardzo proste tylko w teorii. To kompletny brak szacunku dla kobiet, cierpienia jakiego doznały w ciąży, podczas porodu czy poświęcenia podczas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. To dążenie do kompletnego upodlenia kobiet.

T
Telma

No i bardzo dobrze, ja ostatnimi czasy zmuszona byłam skorzystać z pomocy adwokata Cejrowskiego z Tczewa i dzięki niemu wszystko potoczyło się po mojej myśli. Ogromne doświadczenie w prawie rodzinnym i nie tylko.

J
Jacek

Przecież to jawna kpina, dodatkowa grzywna, prace społeczne dla rodzica, który przez pół (!!!) roku uniemożliwia kontakty z dzieckiem drugiemu rodzicowi? Tu nie chodzi o pieniądze, dziecko ma prawo do posiadania ojca i matki!

"Rodzic utrudniający lub uniemożliwiający realizację kontaktów lub sprawowanie pieczy naprzemiennej będzie podlegać odpowiedzialności karnej. Sprawa trafi do prokuratora na wniosek uprawnionego do kontaktu rodzica. Prokurator po pierwszym przesłuchaniu będzie mógł wyznaczyć np. półroczny okres próby. Jeśli w tym czasie rodzic będzie wywiązywał się z orzeczeń sądu rodzinnego i umożliwiał kontakt z dzieckiem, prokurator umorzy sprawę. Jeśli nie – rodzic narazi się na grzywnę albo karę ograniczenia wolności np. w postaci prac społecznych."

G
Gość

W sprawach dyskryminacji dzieci i respektowania praw dziecka NIE ZROBIONO NIC !!!!! WSTYDŹ SIĘ POLSKO!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3