Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga podróżni. Od 20 kwietnia zmieni się organizacja ruchu pieszych na stacji PKP Białystok. Zostanie zamknięta kładka

OPRAC.: wal
Od 20 kwietnia kładka nad torami od strony ul. Św. Rocha zostanie zamknięta dla pieszych
Od 20 kwietnia kładka nad torami od strony ul. Św. Rocha zostanie zamknięta dla pieszych Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Kontynuowane są roboty na podlaskim odcinku międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Już niedługo podróżni muszą naszykować się na zmiany w organizacji ruchu pieszych na stacji PKP Białystok. Zostanie zamknięta kładka od ul. Św. Rocha.

W Białymstoku na stacji kolejowej prace koncentrują się obecnie przy budowie trzech peronów, zadaszenia i przejścia podziemnego. Układane są nowe tory i montowana sieć trakcyjna. Białystok jest największą stacją na polskim odcinku międzynarodowej linii Rail Baltica, co przekłada się na szeroki zakres robót.

Kładka zostanie zamkniętą

Kolejny etap prac wymaga wprowadzenia od czwartku, 20 kwietnia 2023 roku., zmian w organizacji ruchu pieszych na stacji. Zamknięta zostanie kładka w przedłużeniu ul. św. Rocha. Wytyczone będzie nowe dojście do peronów, prowadzące od dworca PKS, przez część drugiej kładki, na peron nr 4 i dalej istniejącym przejściem w poziomie szyn.

- Nowa droga zostanie oznakowana, na stacji zawisły już banery wskazujące zmieniony sposób dojścia - informuje Tomasz Łotowski z biura prasowego PKP PLK

Jak dodaje zmieniona organizacja ruchu to rozwiązanie tymczasowe, niezbędne ze względu na toczące się prace. Przewidziane jest do jesieni tego roku. Docelowo kładki na stacji zastąpi tunel wyposażony w schody ruchome i windy. Wygodne przejście będzie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i zapewni bezpieczną komunikację pomiędzy peronami a budynkiem dworca.

Tunel pieszo-rowerowy to miejska inwestycja prowadzona w ramach budowy węzła intermodalnego. Miasto czeka na oferty od wykonawców chętnych na zamontowanie zadaszenia prowądzącęgo do tunelu. W ramach budowy węzła trwa też przebudowa układu drogowego ul. Bohaterów Monte Cassino i Łomżyńskiej oraz budowa centrum przesiadkowego.

Wiadukty na trasie Rail Baltica zapewnią bezpieczeństwo

Z okien przejeżdżających pociągów widać postęp prac przy budowie bezkolizyjnych skrzyżowań między Czyżewem i Białymstokiem. W ostatnim czasie na budowach wiaduktów nad torami rozpoczęły się roboty przy układaniu specjalnych zbrojonych belek, po których prowadzone będą jezdnie. Specjalne dźwigi ułożyły już belki między innymi na wiaduktach w Czyżewie, Dąbrowie-Łazach, Jabłoni-Dąbrowie i Porośli-Kijach.

Dwupoziomowe skrzyżowania dróg z torami zwiększają bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego. Kierowcy korzystają już z wiaduktów nad torami w Uhowie i Szepietowie. Na szlaku Czyżew–Białystok zaplanowano budowę lub modernizację 17 wiaduktów drogowych, 8 kolejowych, 2 tuneli drogowych, 14 przejść podziemnych oraz 10 mostów kolejowych.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość całej inwestycji to prawie 3,4 mld zł, zakończenie prac na stacji Łapy i Białystok planowane jest na 2024 r. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny