Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze! Teraz atakują najchętniej. Jak się uchronić od odkleszczowych chorób?

luk
Najważniejsza jest odpowiednia ochrona przed kleszczem, tak aby nie dopuścić do ataku pajęczaka.
Najważniejsza jest odpowiednia ochrona przed kleszczem, tak aby nie dopuścić do ataku pajęczaka. pixabay
Trwająca majówka to okazja do wypoczynku na łonie natury. Niestety, to również zagrożenie zaatakowaniem przez kleszcza. Tych pajęczaków w woj. podlaskim jest wyjątkowo dużo, a do tego wiele z nich może przenosić groźne choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.

Gdzie można spotkać kleszcze?
Przede wszystkim na wilgotnych i ciepłych, porośniętych roślinnością terenach takich jak: lasy, łąki, brzegi rzek czy jezior. Ale równie dobrze możemy je spotkać w parku, we własnym ogródku czy na trawniku przed blokiem.

Jak się uchronić od kleszczy
Najważniejsza jest odpowiednia ochrona przed kleszczem, tak aby nie dopuścić do ataku pajęczaka. Na spacer do lasu czy nad jezioro powinniśmy zakładać długie rękawy, długie spodnie, wysokie skarpety, które naciągniemy na nogawki, zabudowane buty (albo kalosze) oraz czapkę, kapelusz lub kaptur. Najlepiej włożyć jasne ubrania, na których mamy większą szansę zauważyć kleszcza i zareagować zanim przedostanie się do naszej skóry.

Rusza sezon na kleszcze. Jak się zabezpieczyć, co robić

Niezbędne jest też zastosowanie środków odstraszających kleszcze. Na rynku dostępne są różne spray’e, maści i kremy do stosowania na skórę, których zapach może skutecznie odstraszyć owady.

Jeśli zauważymy wbitego kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Przyjmuje się, że usunięcie kleszcza do 24 godz. od ukąszenia może zapobiec przeniesieniu
Jeśli zauważymy wbitego kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Przyjmuje się, że usunięcie kleszcza do 24 godz. od ukąszenia może zapobiec przeniesieniu zakażenia. pixabay

Po każdym powrocie ze spaceru po lesie należy obejrzeć swoje ciało, szczególną uwagę zwracając na miejsca takie jak: pachwiny, pachy, miejsca za uszami, kolana. Warto ubranie wrzucić do pralki i wziąć prysznic.

Sposób na kleszcza
Jeśli zauważymy wbitego kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Przyjmuje się, że usunięcie kleszcza do 24 godz. od ukąszenia może zapobiec przeniesieniu zakażenia.

Rankę po ukąszeniu trzeba zdezynfekować i przez najbliższe dni obserwować dokładnie miejsce ukłucia oraz ewentualne objawy ze strony organizmu.

Nawet 20 proc. kleszczy może bowiem przenosić groźne choroby, jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, ale też np. babeszjoza czy bartonelloza, tularemia. Jeden kleszcz może przenosić nawet kilka wirusów i bakterii i zarazić kilkoma chorobami.

Przede wszystkim należy unikać kontaktu z kleszczami

Najczęściej występują borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Tylko w ub. roku w woj. podlaskim na boreliozę zachorowały 1542 osoby, a na kzm -160 osób.

Objawy boreliozy
Najbardziej charakterystyczny to rumień wędrujący: powiększające się zaczerwienienie o średnicy >5 cm, z centralnym przejaśnieniem, pojawiające się najczęściej między 6. a 60. dniem od ukąszenia kleszcza. Zmiana skórna, która wystąpiła wcześniej niż 2 dni po ukłuciu przez kleszcza oraz o średnicy mniejszej od 5 cm nie jest rumieniem wędrującym, a z reguły lokalnym stanem zapalnym wokół miejsca przebywania kleszcza lub miejscową reakcją alergiczną.

Szacuje się, że rumień wędrujący występuje w 70-80% zakażeń krętkami Borrelia.

Do tego mogą dochodzić objawy ogólne:

  • objawy grypopodobne z gorączką,
  • bólami głowy,
  • stawów i mięśni
  • zmęczeniem

Ujawniają się u 40% chorych z rumieniem wędrującym, ustępują zwykle samoistnie.

Inne objawy boreliozy to m.in.

  • objawy stawowe (bóle kości, stawów, mięśni, ścięgien),
  • neuroborelioza,
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zmiany skórne

Objawy te mogą wystąpić nawet po kilku latach od zakażenia.

Objawy kleszczowego zapalenia mózgu
Nawet co 6. kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu.

Wirus KZM bytuje w gruczołach ślinowych kleszczy, dlatego też do zarażenia może dojść praktycznie od razu po ukłuciu. Zakażając ośrodkowy układ nerwowy wirus może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią

Zaczął się sezon na kleszcze. Jak się uchronić przed kleszczowym zapaleniem mózgu? (wideo)

– Niestety, do tej pory nie znaleziono lekarstwa, które hamowałby namnażanie wirusa. Możemy się tylko zabezpieczyć, poprawiając własną odporność. Przede wszystkim należy unikać kontaktu z kleszczami, a jeżeli narażamy się na ekspozycję, uprawiając aktywność sportową czy rekreacyjną, należy się odpowiednio ubrać, używać repelentów, czyli substancji odstraszających kleszcze i oglądać skórę. Jednak przed KZM najskuteczniej chroni nas szczepienie – mówi prof. dr hab. med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zaszczep się od kleszczowego zapalenia mózgu
Trwająca właśnie akcja Zielony Miesiąc Szczepień KZM realizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Nie igraj z kleszczem – wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu” jest skierowana do wszystkich, którzy są narażeni na ukłucia przez kleszcze.

Do 25 maja można w promocyjnej cenie zaszczepić się od kzm. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i zapytać o zasady akcji realizowanej w danej placówce.

W 2016 r. przypadków kleszczowego zapalenia mózgu w całej Polsce było niemal 300 - ponad połowa na Podlasiu.

Zaczął się sezon na kleszcze. Jak się uchronić przed kleszcz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Uwaga na kleszcze! Teraz atakują najchętniej. Jak się uchronić od odkleszczowych chorób? - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny