Utylizacja odpadów w Białymstoku. Konferencja

(ab)
Nowoczesna spalarnia odpadów w szwedzkim Malmö
Nowoczesna spalarnia odpadów w szwedzkim Malmö jorch
Udostępnij:
Jak rozwiązać problem odpadów aglomeracji białostockiej - to temat konferencji, która odbędzie się w piątek w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomicznej przy ulicy Choroszczańskiej.

Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Okolica. Tworzy je grupa mieszkańców Białegostoku, którzy są przekonani, że budowa spalarni odpadów to nie jedyny sposób poradzenia sobie z problemem odpadów. Zaprosili więc prelegentów, którzy przedstawią inne, alternatywne metody ich utylizacji. I podkreślają znaczenie recyklingu i segregowania śmieci.

Tymczasem trwają formalności, zmierzające do wybudowania w Białymstoku spalarni odpadów. Miasto chce, by powstała ona na gminnej działce przy ulicy Andersa. Na początku roku urzędnicy musieli poprawić decyzję środowiskową w tej sprawie.

- W poniedziałek została wydana decyzja lokalizacyjna dla tej inwestycji - informuje Urszula Sienkiewicz, rzecznik urzędu miejskiego.

Przeciwko temu protestują okoliczni mieszkańcy.

Szacowany koszt inwestycji to 532 mln zł netto. Spalarnia ma powstać do końca 2015 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Robi
Co to za władze miasta które chcą budować spalarnię śmieci 2 km od centrum Białegostoku. Czy nauka zna wszystkie zwiąki chemiczne wyzwalane podczas spalania różnych świństw? Czy za 20-50 lat ktoś merytoryczny powie "niestety to była tragiczna pomyłka" - ale dla nas będzie to zbyt późno. Wstydzę się za Prezydenta Miasta i jego potakujący dwór.
B
Białostoczanin
Głosowaliście na Truskolaskiego to będziecie mieli sukces w postaci spalarni śmieci w samym mieście w której będą spalane również odpady ze wszystkich okolicznych gmin, będziecie wdychać smrody z palonych gumofilców, akumulatorów i podpasek rolników i małomiasteczkowej gawiedzi. Dzięki Tadzik za zapylenie, smród i metale ciężkie!
S
Student z Gdańska
Żal mi Was drodzy Białostoczanie że macie władze miejskie które chcą wam wcisnąć spalarnię smieci w samym Białymstoku. Trzeba mieć wyobrażnię. W Gdańsku takie numery nie przechodzą. Pozdrawiam.
B
Były student
Co jest bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego:

1. System EKO AB pozwalający na odzysk około 80% odpadów?

2. Spalanie około 80% wytworzonych odpadów i ich wyeliminowanie z możliwości kilkakrotnego użycia jako surowce wtórne?

Według lobbystów spalarniowych, ekspertów opiniujących raport oraz lokalnych decydentów lepsze jest spalanie
G
Gość
Dlaczego Prezydent Białegostoku wciąż nagina prawo? Nie ma prawomocnej DECYZJI środowiskowej !!! a mimo to w dniu 11 kwietnia 2011r. wydał decyzję znak: URB-IV.6733.1.2011 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Tekst decyzji jest na stronie BIP bipnowy.um.bialystok.pl/Module/p4gthb/BipHandler.ashx?lang=pl-PL&type=file&path=SARXcw_XVWPwkxbE-P3jNQ2&uid=c93f4e4117b6472e89d5291159911c08

Ponadto nadał tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

A co będzie jak Unia Europejska z tego powodu nie dofinansuje tego przedsięwzięcia?
Ś
Śmieciarz i palacz
Nowoczesna spalarnia odpadów w szwedzkim Malmö (fot. jorch)

Ale takiej spalarni w Białymstoku nie będzie – proszę popatrzeć czego w naszej spalarni zabrakło (na prezentacji czerwonym krzyżykiem zaznaczono Elementy instalacji, których zabrakło w Białymstoku) KLIK
I
Internauta
piątek, 04 czerwca 2004 16:32

Stanowisko organizacji ekologicznych ws. programu budowy spalarni odpadów komunalnych
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko KLIK
E
Ekolog
Jak miało być w Olsztynie można poczytać tutaj KLIKNIJ

Ale tam przegoniono „doradców-lobbystów od spalarni” i teraz będzie tak:

1. Projekt KLIKNIJ

2. Zakres rzeczowy projektu KLIKNIJ

3. Realizacja projektu KLIKNIJ

Tam też są Zielone Puca Polski.
b
beta
Tylko miasta bogate stać na budowę i utrzymanie spalarni śmieci. Chociaż już obecnie naukowcy oraz decydenci na zachodzie twierdzą /od dziesięciu lat/, że najbardziej efektywnym sposobem na rozwiązanie problemu śmieci jest produkcja paliwa alternatywnego z odpadów. Ponadto w dalszym ciągu realizują program budowy biogazowni.
Budowa spalarni w Białymstoku - to powrót do techniki sprzed pół wieku.
b
beta
Niestety to nie wina władz. Fakt jest taki ze UE postanowiła dac pieniądze na spalarnie tylko pod warunkiem ze zostanie ona wybudowana na terenie miasta. A koszty budowy sa ogromne i predzej czy pozniej trzeba było by ja wybudowac tylko niestety pozniej zapłacili by za to w wiekszości białostoczanie

UE NIE DAŁA PIENIĘDZY NA SPALARNIE.
Są to pieniądze na uporządkowanie gospodarki odpadami. Tylko odpowiednie "lobby" stara się wcisnąć w naszym kraju przestarzały system z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W krajach wysoko rozwiniętych splarnie będą zamykane.
G
Gość
Niestety to nie wina władz. Fakt jest taki ze UE postanowiła dac pieniądze na spalarnie tylko pod warunkiem ze zostanie ona wybudowana na terenie miasta. A koszty budowy sa ogromne i predzej czy pozniej trzeba było by ja wybudowac tylko niestety pozniej zapłacili by za to w wiekszości białostoczanie

I tak w eter emituje się kłamstwo. Dla rozwiązania problematyki śmieciowej w aglomeracji białostockiej Unia Europejska dofinansowuje projekt pt. "Zintegrowany system gospodarki odpadami dla aglomeracji białostockiej". Budowa spalarni według technologii sprzed wieku oraz z "niepełnosprawnym" systemem oczyszczania spalin to duży błąd!
E
Ekolog
KONFERENCJA odbędzie się w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej (budynek A) przy ul. Choroszczańskiej 31 w Białymstoku.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 15.00.

Program konferencji oraz więcej informacji KLIK
f
fufata
Niestety to nie wina władz. Fakt jest taki ze UE postanowiła dac pieniądze na spalarnie tylko pod warunkiem ze zostanie ona wybudowana na terenie miasta. A koszty budowy sa ogromne i predzej czy pozniej trzeba było by ja wybudowac tylko niestety pozniej zapłacili by za to w wiekszości białostoczanie
b
białostoczanka
Czy wiecie że w Spalarni śmieci w Białymstoku będą również spalane brudy i odpady z 9 innych gmin - a my mieszkańcy będziemy to wdychać. Co w tej sytuacji jest wart nasz Prezydent Miasta i cały białostocki magistrat ?
M
Motoborsuk
SPALARNIA ŚMIECI W BIAŁYMSTOKU? To niech Truskolaski jeszcze zafunduje nam na Rynku Kościuszki wysypisko śmieci. Panie Truskolaski poczytaj Pan o innych sposobach utylizacji śmieci. \wstydzę się za Pana i nigdy ze swoją rodziną i znajomymi na Pana nie zagłosujemy - możesz być tego pewien.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie