Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa. Wypowiedzenie umowy - jak to zrobić?

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Jeśli nie wypowiemy umowy firmie odbierającej odpady, od lipca będziemy płacić podwójnie.
Jeśli nie wypowiemy umowy firmie odbierającej odpady, od lipca będziemy płacić podwójnie. Wojciech Wojtkielewicz
Bałagan jest gigantyczny. Mieszkańców czeka prawdziwa rewolucja. 1 lipca wchodzi w życie nowa ustawa śmieciowa.

To bardzo ważne. Jeśli nie wypowiemy umowy firmie odbierającej odpady, od lipca będziemy za to płacić podwójnie: miastu oraz tej firmie. Tyle że wielu ludzi nie ma pojęcia, kto powinien pisać rezygnację i kiedy trzeba to zrobić. Bałagan jest gigantyczny.

Mieszkańców czeka prawdziwa rewolucja. 1 lipca wchodzi w życie nowa ustawa śmieciowa. To oznacza, że samorządy będą odpowiadały za odbiór odpadów. I to im będziemy teraz za to płacić. Dlatego trzeba rezygnować z usług firm, które do tej pory nas obsługiwały. Większość umów ma trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Dlatego trzeba je rozwiązać do końca marca.

- Klienci zrywają z nami umowy, bo czasu jest coraz mniej - przyznaje Marcin Pawłuszewicz, kierownik działu marketingu w MPO Białystok.

Przy okazji pojawia się mnóstwo niedomówień. Firmy proponują np. mieszkańcom odkupienie pojemników na śmieci. Tymczasem magistrat chce je rozdać białostoczanom. Zadecydują o tym radni już w najbliższy poniedziałek.

Podobnych niejasności jest mnóstwo. Ludzie nie wiedzą, kogo dotyczą zmiany. Problem rozwiązałaby kampania informacyjną. Podobną prowadzą na przykład Łapy czy Wasilków.

W Białymstoku informacje zostaną rozwieszone najwcześniej na początku kwietnia. - Kampania zostanie przeprowadzona za pośrednictwem mediów. W autobusach pojawią się też komunikaty, a na ulicach billboardy - wymienia Karol Świetlicki ze spółki Lech, odpowiedzialnej w mieście za odpady. Będą rozsyłane listy informacyjne i rozdawane ulotki.

Urzędnicy tłumaczą, że nie rozpoczęli wcześniej akcji informacyjnej, bo czekają na uprawomocnienie się uchwały w sprawie odpadów. To nastąpi pod koniec marca.

Czytaj też Ustawa śmieciowa wprowadziła zamieszanie. Firmy z tego korzystają

Zrezygnuj

Dotyczy to tylko właścicieli domów jednorodzinnych. Za lokatorów spółdzielni czy wspólnot zrobią to zarządcy.

Dotychczasowa umowa na odbiór odpadów powinna przestać obowiązywać 30 czerwca. Dlatego należy sprawdzić, jaki termin wypowiedzenia nas obowiązuje. Jeśli trzymiesięczny - czasu do jej zerwania pozostało już niewiele. Jeśli zaś miesięczny - wystarczy wypowiedzieć ją w maju. Trzeba to zrobić w firmie, która odbiera od nas śmieci.

Nie dotyczy to jednak umów na odbiór odpadów wytworzonych z działalności gospodarczej, np. medycznych czy akumulatorów samochodowych. Ich odbiór będzie się odbywał na dotychczasowych zasadach.

Przystąp

To również dotyczy wyłącznie właścicieli domów i prowadzących działalność gospodarczą.

Nie trzeba będzie zawierać umów na odbiór odpadów, ale składać do miasta deklaracje o wysokości opłaty. Radni uchwalili trzy wzory deklaracji - w zależności od tego czy nieruchomość jest zamieszkała, czy prowadzona jest tam działalność gospodarcza lub działa jakaś instytucja. Deklaracje należy złożyć do 31 maja. Druki od kwietnia będzie można pobrać ze strony www.odpady.bialystok.pl. Ale już osobiście należy je dostarczyć do magistratu przy ul. Branickiego 9 lub siedziby spółki Lech, przy ul. Kombatantów 4, albo na targowisko przy ul. Kawaleryjskiej 19/23.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny