Ustawa śmieciowa. Opłaty za śmieci zostały uchwalone

Krzysztof Jankowski krzysztof.jankowski@mediaregionalne.pl tel. 85 730 67 86
Dziś o śmieciach dyskutuje cała Polska, bo rząd wprowadza tzw. ustawę śmieciową, która nakłada na samorządy obowiązek gospodarowania odpadami.
Dziś o śmieciach dyskutuje cała Polska, bo rząd wprowadza tzw. ustawę śmieciową, która nakłada na samorządy obowiązek gospodarowania odpadami. sxc.hu
1 lipca w całym kraju ma ruszyć nowy system odbioru śmieci. Bielska rada miasta uchwaliła nowe opłaty. Jeśli będziemy odpady segregować, to zapłacimy 10 zł od osoby, a jeśli się na to nie zdecydujemy - to 22 zł miesięcznie.

Oby nie okazało się, że w połowie roku nasze miasto zamieni się w Neapol - mówią prezesi spółdzielni mieszkaniowej: Jan Kondratiuk i Cezary Szerszenowicz, nawiązując do "kryzysu śmieciowego" z 2011 roku, gdy włoskie miasto utonęło pod workami z odpadami, bo nikt ich nie wywoził.

Dziś o śmieciach dyskutuje cała Polska, bo rząd wprowadza tzw. ustawę śmieciową, która nakłada na samorządy obowiązek gospodarowania odpadami. Różnica podstawowa jest taka, że do tej pory umowy na odbiór śmieci podpisywali z firmami oczyszczania miasta indywidualni mieszkańcy lub wspólnoty mieszkaniowe. Teraz będzie robiła to gmina. W ten sposób wyeliminowany ma zostać proceder nielegalnego wywozu śmieci do lasów. Sejm zresztą już ustawę znowelizował, więc dotychczasowe ustalenia mogą się zmienić.

Na pewno będzie drożej. Z danych największej bielskiej spółdzielni wynika, że dziś jej mieszkańcy płacą za śmieci niesegregowane stawki zbliżone do tych, jakie od połowy roku będzie trzeba płacić za segregowane. Martwią się też klienci indywidualni.

- Dziś płacę 45 zł kwartalnie. Nawet jeśli zdecyduję się na segregację, to za czteroosobową rodzinę zapłacę prawie tyle samo miesięcznie - ocenił pan Janusz.

Do końca czerwca dotychczasowe umowy z odbiorcami śmieci mają być rozwiązane. Wtedy naszymi śmieciami mają się zająć firmy wybrane w przetargach przez gminy. Co się stanie, jeśli gmina nie zdąży?

- Zdążymy. Wszystko jest na najlepszej drodze - zapewnia Bogdan Sokołowski, kierownik referatu gospodarki komunalnej bielskiego Urzędu Miasta.
Urzędnicy przygotowali już nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, który w grudniu przyjęła rada. Radni zdążyli przegłosować miesięczne stawki opłat, które mają obowiązywać w naszym mieście od 1 lipca: 10 zł od osoby za śmieci segregowane i 22 zł za niesegregowane. Radni wybierali spośród czterech metod naliczania opłat: od gospodarstwa domowego, jego powierzchni mieszkalnej, ilości zużycia wody lub liczby osób zamieszkujących. Wybrali tę ostatnią.

- Ale w jaki sposób będzie weryfikowany stan faktyczny liczby mieszkańców? Przecież ludzie wyjeżdżają albo przyjmują lokatorów bez meldunku - pytał radny SLD Paweł Miszczuk.

- Mieszkańcy otrzymają wzory oświadczeń, które nam przedłożą, a nasi pracownicy będą to konfrontować z liczbą zameldowanych. W przypadku wyjazdów można złożyć oświadczenie, że nie mieszka się w danym miejscu - odpowiadał kierownik Sokołowski.

Oświadczenia złożą wszyscy mieszkańcy, ale w przypadku domów wielorodzinnych obowiązek ten ma spaść na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. - Jak mamy od mieszkańców wyegzekwować prawdę w tych oświadczeniach? Jak przekonać do ich złożenia? I jak później z dokładnością do 14 dni uzupełniać je o nowo narodzone dzieci, zmarłych i np. wyjeżdżających studentów? - pytają w spółdzielniach.

I twierdzą, że jedynym wykonalnym rozwiązaniem byłoby ustalenie opłat na terenie budownictwa wielorodzinnego od powierzchni mieszkania z uwzględnieniem upustów dla osób samotnych.
- A co z rodzinami wielodzietnymi? Przecież przy przyjętym przez radę sposobie naliczania opłat nakładamy na nie straszne obciążenie. Burmistrz musi rozpatrzyć sposoby pomocy takim ludziom - mówił radny Prawicy Jedność Ignacy Grzybowski.

- Jeśli znowelizowana ustawa dopuści możliwość zróżnicowania opłat i wprowadzania upustów, to być może burmistrz wystąpi do radnych z taką inicjatywą - powiedzieli urzędnicy.

Otwarta pozostaje też kwestia naszej uczciwości.

- Ludzie będą deklarowali segregację, a potem do pojemników i tak wrzucą śmieci zmieszane. W domu indywidualnym to da się sprawdzić, ale co zrobić w blokach? - pytała wiceprzewodnicząca rady Bożena Zwolińska z Naszego Podlasia.

- Chyba będziemy musieli zatrudnić ochronę na trzy zmiany w każdym śmietniku - śmieją się prezesi spółdzielni, w której i tak wiaty śmietnikowe są już wyposażone w zamki cyfrowe.

A jeśli za kilkanaście miesięcy okaże się, że źle skalkulowano opłaty, to niewykluczone, że czekają nas kolejne podwyżki.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 60

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak agenty działają to co takiej Alinie znaczy "dobro obywateli". Kasa misiu kasa tylko się liczy.

K
Kazik
W hajnówce zakład pracuje na 50% swoich możliwości to bezsensu aby wkażdym powiecie budowac nowy zakład

W hajnówce zakład pracuje na 50% swoich możliwości to bezsensu aby wkażdym powiecie budowac nowy zakład

Opłaty za śmieci w Hajnówce są o połowę mniejsze niż w Bielsku: segregowane 6, niesegregowane-12 zł od osoby. Jeżeli na koszt w Bielsku wpływa potrzeba transportu do Hajnówki to rodzi się pytanie-gdzie byli bielscy radni gdy trzeba było podejmować decyzję o budowie zakadu segregacji? Ustawa z 2007 roku, więc gyło bardzo dużo czasu na przygotowanie sie do niej. Teraz mieszkańcy zapłacą podwójnie za ich bezczynność. Może tak rozliczyć radnych?-przecież "dobro obywateli jest dla nich najwyższym nakazem"-cytat z przysięgi składanej przez radnych
j
ja

Agresory coś się ostatnio bielszczanom włączają... tylko krytykują i krytykują...

j
ja

Ojej. To jest rozbój w biały dzień. To może nasi radni niech ustalą po 50 zł. To dopiero zarobicie. Skur....stwo. Biegom zbierać Rade i poprawiać. Zło wkradło się do naszego miasta

z
zbulwersowany

No faktycznie panie i panowie radni. Wykazaliście się, nie ma co. Skąd tak wielkie różnice w stawkach np. Bielsk Hajnówka. Ktoś tu chce nieźle zarobić na mieszkańcach. Radni bezradni jeszcze czas na zmiany. Czekamy na obniżenie stawek.

j
ja
A tu Bielsk stawki segregowane na wsi 8 zł nie segregowane 15zł

Chcialbym dodać ze od osoby
J
Ja

A tu Bielsk stawki segregowane na wsi 8 zł nie segregowane 15zł

k
klemens

no ale przecież w Bielsku burmistrz musi parę stołków dać, więc na ich pobory ktoś się musi zrzucić (ktoś czyli mieszkańcy)

a
aaa
A tu jeszcze stawki z Białowieży - segregowane i nie, odpowiednio 5 i 10 zł.
Orla 6 zl i 12 najnizsze w powiecie bielskim.
B
Bielszczanin

A tu jeszcze stawki z Białowieży - segregowane i nie, odpowiednio 5 i 10 zł.

j
ja

W gminie bielsk stawka identyczna jak w mieście. Na wsi przecież ludzie produkują mniej śmieci bo papier do pieca a obierki na kompost.
w gminie siedzi Pani wójt i jej rodzina i przyjaciele, ciekawe czy urząd i jego pracownicy będą płacić te same stawki czy dostaną 100% zniżki dla siebie i rodziny

u
uzio

Ta ustawa nie zawiera tylko sposobu ustalania stawek za "gospodarowanie odpadami", a też dziesiątki obowiązków nakładanych na gminy. Więc przestudiujmy ją dokładnie i wymagajmy wszystkiego za co płacimy.
Apropo stawek to za rok i tak będą jeszcze wyższe na pewno.

j
jooo...

Od 1-ego lipca zarządam wielkie sprzątanie Polski czyli strychów garaży i tp. graciarni. Wywalamy wszystko co nie potrzebne a gminy i miasta i tak musza wsystko zabrać.

W końcu będzie można normalnie wejść do garażu i na strych. No i w końcu sie pozbędę tej góry gruzu z podwurka.
Jak mam tyle płacić to niech przynajmniej wiem za co.

j
ja
Kałmukiem nie jestem tylko rodowitym bielszczaninem. Ale Ty urodziłeś się pewnie w Pilikach i jesteś potomkiem "sowieckich lotczyków" skoro tylko takie skojarzenia przychodzą Ci do głowy. A nie przyszło Ci do głowy, że za dzieci Rodzice odpowiadają przynajmniej do osiemnastego roku życia? Niemowlęta produkują śmieci ale Rodzice mają obowiązek za ich utylizację tych śmieci zapłacić. Czy to takie trudne do zrozumienia? To bardzo piękne, że tak dobrze wychowałeś swoje dzieci i dobrze wychowujesz wnuki. Tylko powiedz mi dlaczego, skoro im się tak dobrze powodzi, żal Ci tych 20 złotych miesięcznie za wywiezienie i zutylizowanie śmieci, które sam wyprodukowałeś. Chyba trochę przesadziłeś z tym dobrobytem. Zauważ jeszcze, że oprócz Ciebie i twoich potomnych w Bielsku mieszka 28 000 ludzi i nie wszyscy mają takie podejście do czystości miasta. Wystarczy przejść się ulicami, przejechać się do pobliskich lasów i popatrzeć jakie to czyściochy w naszym mieście mieszkają.

Ulice to powinieneś sprzątać ty. Sądząc po wpisie to jesteś urzędnikiem UM, do którego należy sprzątanie ulic, a nie czynisz tego należycie.
W
Wańka.
wybraliście takich przedstawicieli to teraz nie stękajcie tylko zginać karki jeden z drugim

Przedstawiciele z gminy też przegłosowali za wyższym podatkiem za grunty rolne tak aby nie narazić sie Pani wójt.
Dodaj ogłoszenie