Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa. Mieszkańcy dostaną pojemniki na śmieci

(jsz)
Ustawa śmieciowa. Mieszkańcy dostaną pojemniki na śmieci
Ustawa śmieciowa. Mieszkańcy dostaną pojemniki na śmieci wikipedia
Tak zdecydowali białostoccy radni. Pojemniki dostarczy miasto, a także zadba o ich konserwację. Dotyczy to właścicieli domów. - To krok w dobrym kierunku - skomentował Tomasz Madras, radny z klubu PiS. - Takie rozwiązanie ułatwi życie białostoczanom.

Jego wprowadzenie umożliwiła nowelizacja ustawy, która weszła w życie kilka tygodni temu. Wcześniej przepisy mówiły, że właściciele nieruchomości sami powinni zaopatrzyć się w kontenery. Próbowały to wykorzystać firmy odbierające odpady. Proponowały ludziom sprzedaż pojemników. Już wiadomo, że z tej propozycji nie ma co korzystać. Miasto zapewni bowiem pojemniki, będzie też dbało o ich stan techniczny i konserwację.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dostaną oni tak duży kontener, jaki będą potrzebować, w ramach tej samej opłaty. - Na początek będą to pojemniki 120-litrowe - zapowiada Adam Kamiński, wiceprezes spółki Lech, która jest odpowiedzialna za gospodarowanie odpadami w mieście. - Jeśli jednak okaże się, że jest za mały, mieszkańcy będą mogli poprosić o większy, maksymalnie 240-litrowy. Po takim sygnale zobowiążemy firmę, która będzie odbierać odpady, żeby go dostarczyła.
Dostępne są także pojemniki małe, 80-litrowe.

Podjęta uchwała kończy tworzenie nowego systemu gospodarowania odpadami w Białymstoku. Zakłada ona, że bezpośrednio od mieszkańców będą odbierane śmieci zmieszane, szkło, odpady wielkogabarytowe np. stare meble oraz odpady zielone, np. skoszona trawa. Z kolei plastik czy makulaturę trzeba będzie zostawić w tzw. gniazdach. Uchwała przewiduje, że jeden taki punkt powstanie na 250 mieszkańców.
Pojawią się też Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Pierwszy tworzy się już w Hryniewiczach. Tutaj białostoczanie będą mogli zostawić zużyty sprzęt RTV i AGD, stare opony czy gruz po remoncie.

W domach jednorodzinnych odpady zmieszane mają być odbierane co dwa tygodnie, szkło raz w miesiącu, odpady zielone - osiem razy w roku, a wielkogabarytowe - dwa razy w roku. Nieco inaczej będzie w blokach. Tutaj odpady zmieszane firmy odbiorą dwa razy w tygodniu, a wielkogabarytowe raz w miesiącu.

Nowy system gospodarowania odpadami wchodzi w życie 1 lipca. Właściciele domów powinni więc pamiętać o rozwiązaniu obecnej umowy na odbiór śmieci do końca czerwca. Niektóre firmy, jak MPO i Astwa poszły ludziom na rękę. Prześlą one klientom specjalne oświadczenie, które wystarczy podpisać i odesłać.

Ceny śmieci

W Białymstoku wprowadzono opłatę w zależności od powierzchni lokalu (stawki poniżej podajemy dla selektywnej zbiórki):

do 40 mkw. - 24 zł
od 40,01 do 80 mkw. - 38 zł
pow. 80 mkw. - 49 zł

Kto będzie oddawał odpady zmieszane, zapłaci 50 proc. więcej w każdej kategorii.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny