Ustawa śmieciowa. Mieszkańcy dostaną pojemniki na śmieci

jszZaktualizowano 
Ustawa śmieciowa. Mieszkańcy dostaną pojemniki na śmieci
Ustawa śmieciowa. Mieszkańcy dostaną pojemniki na śmieci wikipedia
Tak zdecydowali białostoccy radni. Pojemniki dostarczy miasto, a także zadba o ich konserwację. Dotyczy to właścicieli domów. - To krok w dobrym kierunku - skomentował Tomasz Madras, radny z klubu PiS. - Takie rozwiązanie ułatwi życie białostoczanom.

Jego wprowadzenie umożliwiła nowelizacja ustawy, która weszła w życie kilka tygodni temu. Wcześniej przepisy mówiły, że właściciele nieruchomości sami powinni zaopatrzyć się w kontenery. Próbowały to wykorzystać firmy odbierające odpady. Proponowały ludziom sprzedaż pojemników. Już wiadomo, że z tej propozycji nie ma co korzystać. Miasto zapewni bowiem pojemniki, będzie też dbało o ich stan techniczny i konserwację.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla właścicieli domów jednorodzinnych. Dostaną oni tak duży kontener, jaki będą potrzebować, w ramach tej samej opłaty. - Na początek będą to pojemniki 120-litrowe - zapowiada Adam Kamiński, wiceprezes spółki Lech, która jest odpowiedzialna za gospodarowanie odpadami w mieście. - Jeśli jednak okaże się, że jest za mały, mieszkańcy będą mogli poprosić o większy, maksymalnie 240-litrowy. Po takim sygnale zobowiążemy firmę, która będzie odbierać odpady, żeby go dostarczyła.
Dostępne są także pojemniki małe, 80-litrowe.

Podjęta uchwała kończy tworzenie nowego systemu gospodarowania odpadami w Białymstoku. Zakłada ona, że bezpośrednio od mieszkańców będą odbierane śmieci zmieszane, szkło, odpady wielkogabarytowe np. stare meble oraz odpady zielone, np. skoszona trawa. Z kolei plastik czy makulaturę trzeba będzie zostawić w tzw. gniazdach. Uchwała przewiduje, że jeden taki punkt powstanie na 250 mieszkańców.
Pojawią się też Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Pierwszy tworzy się już w Hryniewiczach. Tutaj białostoczanie będą mogli zostawić zużyty sprzęt RTV i AGD, stare opony czy gruz po remoncie.

W domach jednorodzinnych odpady zmieszane mają być odbierane co dwa tygodnie, szkło raz w miesiącu, odpady zielone - osiem razy w roku, a wielkogabarytowe - dwa razy w roku. Nieco inaczej będzie w blokach. Tutaj odpady zmieszane firmy odbiorą dwa razy w tygodniu, a wielkogabarytowe raz w miesiącu.

Nowy system gospodarowania odpadami wchodzi w życie 1 lipca. Właściciele domów powinni więc pamiętać o rozwiązaniu obecnej umowy na odbiór śmieci do końca czerwca. Niektóre firmy, jak MPO i Astwa poszły ludziom na rękę. Prześlą one klientom specjalne oświadczenie, które wystarczy podpisać i odesłać.

Ceny śmieci

W Białymstoku wprowadzono opłatę w zależności od powierzchni lokalu (stawki poniżej podajemy dla selektywnej zbiórki):

do 40 mkw. - 24 zł
od 40,01 do 80 mkw. - 38 zł
pow. 80 mkw. - 49 zł

Kto będzie oddawał odpady zmieszane, zapłaci 50 proc. więcej w każdej kategorii.

Czytaj e-wydanie »

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 47

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miki

To skoro już mamy tyle płacić za śmieci to będą ich wytwarzać jak najwięcej :) Bo skoro i tak płacę i tak................

R
Roman

Nikt tu nie pisze o ograniczeniu wolnosci , kazdy powinin mieć swobode wyboru , Totalitaryzm

A
Alfons

wiosno wracaj...
Olej szkołę zostań ninja

g
gość

Truskolaski to jest nie do wytrzymania taki terror.

k
kułak

Ja tam nic nie będę sortował, pusty śmietnik będę trzymał. Jak mam wozić plastik do gniazda to i inne śmieci w te gniazdo wrzucę. Jeszcze kupę zrobię i też do gniazda wrzucę.

D
Doop
A może by tak zebrać się i napisać protest !!!!! Pokrzywdzeni w tym momencie są najbardziej mieszkancy domów jednorodzinnych, ja np. oddaje pojemnik dwa razy w miesiacu, i płacę za kwartał ok 80 zł. W tej chwili wzrost nastąpi o 100%. W innych miastach stawki nie są tak absurdalne

Oj coś kręcisz. Ja w Astwie płacę 170 za kwartał . Nie ma szans aby rodzina bez kombinowania (wywozenia po cudzych śmietnikach albo lasach) była w stanie tylko 1 mały pojemnik przez 2 tygodnie zapełnić. Wiem ze ludzie z bloków migą się wsciekac na nowa opłatę ale ci z domków jednorodzinnych bedą w większości zadowoleni... bo będzie trochę taniej
n
nadal_zdegustowana

No cóż, ciekawi mnie kto przeprowadził analizę odpadów w domach jednorodzinnych, i każe nam do "gniazd" odnosic plastik (którego de facto) jest najwięcej. Odpady szklane nie stanowia problemu, bo jest ich mało (przydają się). Już sobie wyobrażam jaki "śmietnik" jest pod śmietnikiem z odpadami plastikowymi. Znowu Rada Miasta i Urząd MIasta dały ciała.
Proponuję Panowie i Panie wlączyć myślenie, a nie rozkoszować się własną "wszystkowiedzącą" opinią. Wiem na pewno, że PO straci mój głos, jak i głosy moich przyjaciól. Pozdrawiam. Zyczę dobrego samopoczucia naszej władzy miasta.

m
mieszkaniec

Dla porównania: w sąsiedniej gminie Narew w powiecie hajnowskim uchwalono opłaty wysokości 4 i 8 zł od osoby. Także w samej Hajnówce (6,27 i 12,57 zł miesięcznie za osobę) - poz. 1 - segregowane

No tak, ale my mamy światowca za prezydenta, który baluje w pałacu, operze, wcvzasuje się w Dubaju czy innych Malediwach, i u nas ponad 10- krotnie drożej /ktoś sam mieszka w domu - jego sprawa i nie powinien fundowac wczasów dla żadnych darmozjadów, nawet z rządzącej Peło/

D
Dojna....

Przecież to jest klika własnych interwesów - dadzą nam pojemniki -naiwnym, kto myśli ten wie: zrobią następny przewał na zakupie pojemników, firma kolesi... Odkupiłem stary, dobry od Astwy za chyba 30 parę zł. A te nowe- zmieszczą się w 57 milionach, + wycieczki do Dubaju, + premie dla zarządu... Chyba Śląsk do nas już czas ....

G
Gość
Widzę że Kolega nie zna się na Zarządzaniu... Nowoczesna Firma wymaga znacznie większych kwalifikacji od presonelu. To nie jakieś tam MPO z czasów Komuny. Firma od wywozu nieczystości komunalnych ma Misję, Cel, Wizję, normy nierzadko ISO i tu mogę sypnąć z rękawa kilkunastoma podstawowymi za którymi idzie cefrtyfikacja, consultingi badania, audyty, kontrole, audity jakości, badania lobolatoryjne, fizyjochemiczne, analityczne, biochemiczne. To jest niezwykle złożony kompleks gdzie beż Zarządu , rady Nadzorczej, Prezesów, V-ce Prezesów, Naczelników, Kierowników, personelu dyplomowanego i certyfikowanego nikt nie ruszy 1 pojemnika.................... To MUSI K o s z t o w a ć !!!!!!

Wyjasniłem sie jasno a przedstawiłem tylko ułamek ułamka złozoności tematu.

Te opłaty sa jeszcze zbyt niskie w stosunku do Ogromu Wymagań UE.

To nie Komuna gdzie wystarczył 1 kierownik MPO i zwykli od roboty.

Tu Bez kilku baniek na tzw. Koszty Zarządu system nie ruszy.
Lepiej juz opisac tego juz chyba nie mozna - do kogo to dotrze i kto to zrozumie oto jest pytanie!!!
K
Kosmitka

Kolejny artykuł o cenach za odbiór śmieci i nadal nie ma informacji jak prezydent Truskolaski i radni PO proponują rozwiązać opłatę za śmieci w blokach.

A
ASTWA - Artur Łuniewski

Szanowni Państwo

W związku ze zmianą zasad odbierania odpadów od 1 lipca, firma ASTWA wypowiada umowy wszystkim klientom indywidualnym.
W związku z tym klienci ASTWY nie muszą sami rozwiązywać umów i przesyłać żadnych wypowiedzeń.
Informacja ta jest przekazywana klientom od ponad miesiąca i znajduje się też na stronie internetowej ASTWY.
Klienci firmy otrzymali wypowiedzenia razem z fakturami wysyłanymi od 18 marca.
Oświadczenie ASTWY o rozwiązaniu umowy jest na odwrocie faktury i nie wymaga odsyłania do firmy żadnych dokumentów.
Ponadto do rachunków klientów białostockich dołączono też ulotki Miasta Białystok o obowiązkach mieszkańców w nowym systemie.

W związku z powyższym prosimy o niewprowadzanie mieszkańców w błąd informacjami o obowiązku wysyłania do ASTWY jakichkolwiek pism lub wypowiedzeń.
Pragniemy dodać, że choć media wielokrotnie informowały mieszkańców o nadchodzących zmianach, to nigdy nie skontaktowano się z naszą firmą w celu potwierdzenia podawanych informacji.
W efekcie mieszkańcy byli wprowadzani w błąd i tracili czas na zupełnie zbędne formalności.

Jednocześnie prosimy o sprawdzenie i podawanie mieszkańcom innych ważnych informacji, np.:
- mieszkańcy jakich gmin muszą sami wyposażyć się w pojemniki, a które gminy zrobią to za nich (wg naszych informacji kupić pojemniki muszą min. mieszkańcy gmin Supraśl, Wasilków, Łapy, Juchnowiec Kościelny, Lipsk, Choroszcz, miasta Bielsk Podlaski)
- które gminy obejmują odbiorem odpadów także posesje niemieszkalne czyli firmy, instytucje (wg naszych informacji Białystok i Juchnowiec Kościelny)
Prosimy o potwierdzenie tych informacji bezpośrednio w poszczególnych gminach.

Z poważaniem

Artur Łuniewski
Członek Zarządu
PU-A „ASTWA” Sp. z o.o.

s
shall ongRExe

Jak jest w domach jednorodzinnych? Odbiór co tydzień.
Jak będzie? Odbiór co dwa tygodnie. Widzę i czuję to w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Tyle, że to Polska i tu nie chodzi o zbiórkę śmieci a o dojenie lemingów.

j
joel

Jeżeli mam za takie kosmiczne stawki pilnować co wyrzucam, grzebać w śmieciach, wybierać puszki, plastikowe butelki, gazety i inne **wna, martwić się o skoszoną trawę (bo przecież odbiór tylko 8x w roku, a ja w okresie wegetacji koszę co tydzień albo częściej) i dodatkowo na swój KOLEJNY koszt wozić tę segregację do "gniazd" rozstawionych huk wie gdzie, to chyba tych radnych i tych co to powymyślali pogięło. W takim wypadku zamawiam sobie nowy 240 litrowy pojemnik, śmieci będę wywalać po drodze do pracy/sklepu/gdziekolwiek do śmietników na przystankach albo na mieście, a pojemnika będę używać jako zbiornika na deszczówkę do ogrodu albo coś innego. Miasto żadnych śmieci odbierać ode mnie nie będzie, bo w dni wywozu śmieci pojemnika nie wystawię za furtkę i pocałujcie mnie gdzieś. Dotychczas miałem 120 litrów odbierane 1 raz w miesiącu + worki gratis na butelki pet z puszkami i na szkło, nigdy mi się nie trafiło przepełnić pojemnik albo worki, wszystko elegancko odbierali, porządek i wygoda za 13,30 miesięcznie, a teraz na dzień dobry podwyżka 370% : D : D : D : D Truskawa, jesteś geniuszem ekonomii, powinni cie nominować do nobla albo kilku w tej dziedzinie.

a
and

Ja złoże deklarację ze będę sortował śmieci , a tak na prawdę mam w du*** się grze gać w śmieciach . Będę jechał to na przystanku zostawię i wszystko . Niech miasto sprząta 38 zł mam płacić 300 % podwyżki i mam się grzebać w śmieciach jebnęło ch.... Truskolaskiego w łeb

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3