MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o VAT 2019: Nowe zmiany. Przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej online na własność (7.11.2019 r.)

Andrzej Matys
Ustawa o VAT 2019: Nowe zmiany. Przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej online na własność (1 listopada 2019 r.)
Ustawa o VAT 2019: Nowe zmiany. Przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej online na własność (1 listopada 2019 r.) BCKF
Zmiany w ustawie o VAT i obowiązku posiadania kasy fiskalnej online 2019. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej online na własność. Białostockie Centrum Kas Fiskalnych jako jedna z pierwszych firm w Polsce proponuje wzięcie tego urządzenia w dzierżawę.

Ustawa o VAT 2019: Nowe zmiany. Przedsiębiorca nie musi kupować kasy fiskalnej online na własność (7.11.2019 r.)

To duża zmiana na rynku urządzeń fiskalnych. Dotychczas prawo nie przewidywało opcji wynajmu kasy, więc każdy zobowiązany do jej posiadania podatnik musiał ją sobie kupić. Ustawa z 29 kwietnia 2019 r. wprowadziła w tej kwestii pewne ułatwienia. Zgodnie z nią przedsiębiorca może wziąć urządzenie online w dzierżawę.

Zobacz też: Zmiany w podatku VAT od 1 września 2019 r. - przedstawiamy kluczowe nowelizacje

Białostockie Centrum Kas Fiskalnych jako pierwsza firma w województwie podlaskim wprowadziła tę usługę (miesięczna dzierżawa kasy fiskalnej online zaczyna się od 120 zł netto) do swojej oferty. W całym kraju zaledwie kilka punktów sprzedaży proponuje klientom taką opcję.

- To innowacyjne rozwiązanie to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, jakie obserwujemy w związku z wprowadzeniem do obrotu urządzeń online. Dzierżawa kasy fiskalnej pozwoli przedsiębiorcom zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto zaznaczyć, że w miesięcznej cenie zawiera się cały pakiet innych usług, m.in. szkolenie, programowanie, obowiązkowe przeglądy serwisowe, wsparcie techniczne czy formalności względem urzędu skarbowego - mówi Paweł Gacuta, właściciel BCKF.

Nowa ustawa o VAT. Co wprowadza? Jakie są zmiany? (2 listopada 2019)

Kasy fiskalne online różnią się od tradycyjnych urządzeń stałym podłączeniem do internetu, które umożliwia przesyłanie raportów do Centralnego Repozytorium Kas. 

Znane podlaskie marki. Te firmy i produkty odniosły sukces w...

Według ustawy o VAT obowiązek posiadania kas fiskalnych online będzie obejmował wszystkich podatników zajmujących się sprzedażą na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz dopiero za kilka lat - rolników ryczałtowych. Jednak niektóre branże muszą zaopatrzyć się w te urządzenia o wiele szybciej. Na pierwszy ogień idą zakłady mechaniczne i wulkanizacyjne oraz stacje paliw. 

Ustawa o VAT. Nowe zmiany 2019. Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej online?

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek posiadania kas fiskalnych online posiadać będą podatnicy trudniący się:

  • świadczeniem usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów),
  • sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 roku w kasy fiskalne online muszą zaopatrzyć się podatnicy zajmujący się: 

  • świadczeniem usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
  • sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Natomiast pod koniec 2020 roku kasy online kupią lub wydzierżawią także podatnicy, którzy swiadczą usługi:

  • fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). Nowe przepisy będą ich bowiem obowiązywać już od początku 2021 roku.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny