Usprawnienia w komunikacji, aby w mieście jeździło się łatwiej

Krzysztof Jankowski krzysztof.jankowski@mediaregionalne.pl tel. 85 730 67 86
Każdej wiosny przeprowadzana jest lustracja dróg. Biorą w niej udział policjanci, przedstawiciele powiatowego wydziału komunikacji oraz administratorzy ulic.
Każdej wiosny przeprowadzana jest lustracja dróg. Biorą w niej udział policjanci, przedstawiciele powiatowego wydziału komunikacji oraz administratorzy ulic. Krzysztof Jankowski
Wprowadzenie nowego ładu komunikacyjnego w mieście, w tym w jego centrum - to jeden z głównych celów, na które Bielsk chce zdobyć pieniądze unijne. Możemy podzielić się z włodarzami pomysłami, co zrobić, by jeździło się sprawniej.

Jak usprawnić ruch uliczny

Jak usprawnić ruch uliczny

Pomysły przedstawione przez radnego miejskiego Mirosława Gołębiowskiego:

- doświetlenie ulic w szczególności w obrębie przejść dla pieszych na: al. Piłsudskiego na odcinku od 11 Listopada do Żwirki i Wigury, na ul. 11 Listopada od przejazdu kolejowego w kierunku Augustowa, na ul. Brańskiej;

- przekwalifikowanie ul. Orzeszkowej na drogę z pierwszeństwem w stosunku do Sportowej i Strzelniczej;

- przekwalifikowanie ul. Plac Ratuszowy na dwukierunkową z zakazem parkowania od strony zachodniej;

- rozważenie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na odcinkach: ul. 11 Listopada od Kościuszki do Mickiewicza, ul. Kościuszki od 3 Maja do Sienkiewicza oraz na ul. Poniatowskiego.

Nowy burmistrz Bielska Podlaskiego zaprezentował niedawno w urzędzie marszałkowskim zestawienie kluczowych inwestycji, które powinny być finansowane ze środków unijnych w latach 2014-20. Na pierwszym miejscu wśród tych propozycji znalazła się budowa obwodnic miasta (np. połączenia DK 19 w kierunku Siemiatycz przez Studziwody z DK 66 do Połowców czy połączenie ulic: Białostockiej z Brańską przez most na Lubce) oraz opracowanie koncepcji ładu komunikacyjnego w centrum Bielska.

Gdy w drugiej połowie XX wieku Łomża i Suwałki zostały miastami wojewódzkimi, to planiści z większym rozmachem rozrysowywali tam planowane do budowy ulice. Bielsk, a zwłaszcza jego centrum, pozostawał bez zmian.

- Dzisiejszy układ ulic pochodzi sprzed co najmniej pół wieku - przyznaje Jarosław Borowski, p.o. burmistrza Bielska Podlaskiego. - Kiedyś interesanci przyjeżdżali do miasta autobusem lub furmanką i nie potrzebowali np. tylu miejsc parkingowych.

W latach 80. wybudowano tylko al. Piłsudskiego. Jednak przed kilku laty GDDKiA tak zmodernizowała Piłsudskiego, że zmniejszyła jej przepustowość. Wówczas tłumaczono to zbliżającą się budową prawdziwej obwodnicy miasta, czyli trasy szybkiego ruchu S-19. Dziś niewielu bielszczan wierzy już w plany jej budowy. Pojawiają się więc pomysły, jak poprawić sytuację kierowców. Z listą postulatów wystąpił m.in. były wiceburmistrz, a dziś radny SLD Mirosław Gołębiowski. - Potrzebę takich zmian zgłaszają mi mieszkańcy - mówi radny.

Niektóre nie budzą wątpliwości, np. oświetlenie przejść dla pieszych. - Zginęli przechodnie na skrzyżowaniu Mickiewicza z Kowalską czy na Piłsudskiego w pobliżu Biedronki. Poważne wypadki były na 3 Maja przy sądzie i na Piłsudskiego przy bloku rotacyjnym - wymienia radny.

ją być jedno-, a które dwukierunkowe. Chciałbym, żeby temat ulic w mieście był załatwiony kompleksowo, a nie był rozpatrywany z perspektywy jednej tylko ulicy.
Jednak zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi, ulice te mają różnych zarządców: 3 Maja jest ulicą miejską, Mickiewicza - powiatową, a Piłsudskiego - krajową. Bielscy policjanci przyznają, że występowali już z pismem do administratora al. Piłsudskiego, czyli GDDKiA. Sugerowali potrzebę zainstalowania lepiej widocznych po zmroku fluorescencyjnych znaków drogowych. Na razie w tej sprawie nie otrzymali odpowiedzi. Dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych to już zadanie miasta.

- Realizacja tego postulatu będzie możliwa, jeśli w budżecie znajdziemy pieniądze - mówi Borowski. - Można by je pozyskać z funduszy unijnych, pod warunkiem, że miasto opracuje odpowiednią strategię niskoemisyjną, z której będzie wynikała taka konieczność.

Każdej wiosny przeprowadzana jest lustracja dróg. Biorą w niej udział policjanci, przedstawiciele powiatowego wydziału komunikacji oraz administratorzy ulic. Naprawiane jest oznakowanie i rozważane zmiany w ruchu.

- Niestety, nie wszystkie nasze sugestie, które mają doprowadzić do upłynnienia ruchu, są wysłuchiwane - przyznaje st. asp. Zbigniew Bobrowicz, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Bielsku Podlaskim.

Przykładem może być niedawna modernizacja ul. 3 Maja, która spowodowała zwężenie ważnej ulicy w centrum Bielska. Dlatego teraz władze nie chcą podejmować pochopnych decyzji, a skupić się na kompleksowym opracowaniu "koncepcji ładu komunikacyjnego".

- Jeśli znajdziemy pieniądze w budżecie, to poprosimy fachowców urbanistów o przygotowanie takiego projektu - zapowiada nowy burmistrz. - Nie decydujmy sami, które ulice mają być jedno-, a które dwukierunkowe. Chciałbym, żeby temat ulic w mieście był załatwiony kompleksowo, a nie był rozpatrywany z perspektywy jednej tylko ulicy.

Czytaj e-wydanie »

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.02.2014 o 09:21, Wodzitiel napisał:

Usprawnienie ruchu w bielsku i innych miastach jest bardzo proste. Wystarczy zabrać prawo jazdy niedzielnym kierowcom poruszającym się po polskich drogach, tarasując ruch. 

A gdzie ty chcesz dojechać szybciej, jak Bielsk przez godzinę da się przejść od znaku teren zabudowany do takiego samego po przeciwnej stronie. Nie dałeś to i nic zabierać nie będziesz. Zauważ że każdy sobie kupił prawko, tak kupił do tego zdając poronione zadania wymyślone przez mądrych inaczej. Nikt nie łamie przepisów jadąc po mieście wolno, jeżeli nie zgadzasz się z takim stanem rzeczy to ty możesz odnieść prawko do starostwa i podziękować. Chciałeś jeździć to wiedziałeś czym to pachnie. Jeżdżę troszkę więcej od ciebie bo po Bielsku nie mam kiedy, ponieważ po całej Polsce i po jej granicami, ale nie przeszkadza mi nikt, no chyba że ktoś zajeżdża drogę i wyhamowuje specjalnie, jednak mam trzy sygnały o takiej tonacji że najbardziej upierdliwy daje za wygraną bo wszyscy wokoło patrzą na idiotę i odjeżdża. A tak co do propozycji to chciałbym zwrócić uwagę że przy szkołach nawet na Białorusi jest odśnieżone i widać czarny asfalt. Tam chodzą dzieci, a u nas można było doświadczyć ślizgawki przy szkole nr 2 na Wysockiego. Nikt nie interesuje się bezpieczeństwem, tylko promowaniem siebie przed wyborami ukazując się jako ostatni samarytanin.

l
lu
W dniu 09.02.2014 o 09:21, Wodzitiel napisał:

Usprawnienie ruchu w bielsku i innych miastach jest bardzo proste. Wystarczy zabrać prawo jazdy niedzielnym kierowcom poruszającym się po polskich drogach, tarasując ruch. 

 


Jako przykład sam pierwszy oddaj prawo jazdy ... wypowiadaj się realnie

g
goldfish

czwartkowy bajzel robią i sami bielszczanie, w czwartek trzeba być na rynku!!!! kupie 3 kilo ziemniaków bo z rynku są lepsze, swojskie, a w sklepach to sztuczne.... i tak każdy rolnik jedzie i sprzedaje na gieldzie, i na rynku, a z giełdy do sklepów ....

 

a tak na poważnie to wcale w bielsku nie ma korków, jest kilka minut dosłownie w ciagu doby kiedy gorzej sie jezdzi ale nie mam hardcoru, jedynie tez czwartek gdzie wieć przyjeżdza pasatami robi sie gorzej, a nowe swiatła na mickiewcza... nie bed sie wypowiadał o tym poronionym pomysle...  za tą kase co poszła na ronda, swiatła, i te zepsucie całkowite piłsudskiego!! ktorym nie da sie teraz jezdzic wolał bym aby zostało tak jak było a położono tylko nową nawierzchnie abym jechał po gładkim , rownym asfalcie a nie podskakiwał i omijał dziury na rondzie

r
również kierowca
W dniu 09.02.2014 o 10:01, kierowca napisał:

Gościu z niedzieli, godz.8.49, jak piesi mają na tym przejściu "nie włazić" na czerwonym jeśli przy zielonym nie są w stanie przejść, gdyż zaledwie kilka sekund ono jest włączone. Nie masz wyboru musisz czekać dotąd dopóki piesi nie opuszczą tego przejścia - tak stanowi prawo o ruchu drogowym - jeśli go potrącisz, to poniesiesz konsekwencje. Na tym skrzyżowaniu z tymi światłami to jest wszystko "porąbane", kto to tak wymyślił; żle mają piesi i kierowcy. Kto opracował i na czyje zlecenie projekt organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu - może ktoś posiada informacje w tej sprawie. A swoją drogą, to działaj żeby to usprawnili albo zmienili, gdyż tak dalej być nie może. Dobrze że znalazł się radny, który ten temat poruszył.

 

a co mnie to obchodzi że krótko się pali? Nie włazi się na czerwonym i tyle. Tak samo mogę narzekać że strzałka z kazimierzowskiej w lewo pali się krótko- to co? mam jeździć na czerwonym? Żeby nie było , pieszym też jestem i czekam cierpliwie na zieloną sygnalizację dla pieszych.

 

Dowaliłeś z tym "jak piesi mają na tym przejściu "nie włazić" na czerwonym jeśli przy zielonym nie są w stanie przejść"

 

nie no niech włażą pod koła

k
kierowca

Gościu z niedzieli, godz.8.49, jak piesi mają na tym przejściu "nie włazić" na czerwonym jeśli przy zielonym nie są w stanie przejść, gdyż zaledwie kilka sekund ono jest włączone. Nie masz wyboru musisz czekać dotąd dopóki piesi nie opuszczą tego przejścia - tak stanowi prawo o ruchu drogowym - jeśli go potrącisz, to poniesiesz konsekwencje. Na tym skrzyżowaniu z tymi światłami to jest wszystko "porąbane", kto to tak wymyślił; żle mają piesi i kierowcy. Kto opracował i na czyje zlecenie projekt organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu - może ktoś posiada informacje w tej sprawie. A swoją drogą, to działaj żeby to usprawnili albo zmienili, gdyż tak dalej być nie może. Dobrze że znalazł się radny, który ten temat poruszył.

G
Gość
W dniu 09.02.2014 o 09:21, Wodzitiel napisał:

Usprawnienie ruchu w bielsku i innych miastach jest bardzo proste. Wystarczy zabrać prawo jazdy niedzielnym kierowcom poruszającym się po polskich drogach, tarasując ruch. 

 

popieram ;) wg mnie taki dziadek jest równie niebezpieczne co pijany kierowca. Wielu z kierowców przyzna mi rację

W
Wodzitiel

Usprawnienie ruchu w bielsku i innych miastach jest bardzo proste. Wystarczy zabrać prawo jazdy niedzielnym kierowcom poruszającym się po polskich drogach, tarasując ruch. 

G
Gość

na jagielonskiej koło przychodni zlikwidowac parking !! nic nie widackto robi przy samym skzyzowaniu parking??zalkretyni

 

G
Gość

Na tym przejsciu ze światłami obok stokrotki piesi nagminnie włażą na czerwonym świetle. Nie raz wyjeżdżając z kazimierzowskiej w lewo muszę przepuszczać kretyna, który przechodzi na czerwonym.

 

Oczywiście, najczęściej są to ludzie starsi, którym baaaaardzo się śpieszy zawsze

P
Piesza

Na przejściu, obok stokrotki Szanowny Gościu, jeśli jesteś wyłącznie kierowcą, a nie pieszym, chodzi właśnie dla pieszych o to, aby na tym przejściu skoro ono jest ze światłami było bezpiecznie. Nie mam poczucia bezpieczeństwa jeśli dochodzę do wysepki i sygnał zielony migający nakazuje mi że muszę przyśpieszyć i jak najszybciej opuścić przejście. Jak to ma zrobić zrobić osoba starsza, matka z małym dzieckiem, inwalida na wózku itp. Powiesz, zatrzymaj się i czekaj na wysepce na następną zmianę świateł. Ależ jest to nonsens, wysepka jest wąska i zwrócona twarzą do przodu nie widzę co dzieje się za moimi plecami. Światła na tym przejściu powinny być takie jak przy Urzędzie Miasta, gdzie można swobodnie i bezpiecznie przejść albo w ogóle je należy zlikwidować. Bardzo dobrze, że nasze lokalne gazety poruszają ten temat i wywołana jest dyskusja. Niech Bielszczanie się wypowiedzą, gdzie jest na ulicach niebezpiecznie, niewłaściwe oznakowanie i organizacja ruchu. Może decydenci nas wysłuchają i w końcu wyjdą zza biurek i poprawią sytuację. Nie trzeba Gościu być wielkim "fachofcem" (tak napisałeś, popraw gramatykę), aby w mieście dostrzec w tym zakresie nieprawidłowości.

G
Gość

ulica przy przedszkolu nr 9 Kzanowskiego jest cały czas zakorkowana , pomiędzy blokami wstawili zakzaz wjazdu w obu kierunkach ( oczywiście nie dotyczy mieszakńców osiedla ) Powinni zrobić przejezdną ulicę pomiędzy bursą a Kazanowskiego tam jest ślepa uliczka , ułatwiłoby to dojazd chociażby do piekarni bochen czyli przejazd byłby bezpośrednio na ulicę Ogrodową .

G
Gość

Przyszywany mieszczanin z zagłebia bezludzia. W Ciechanowcu płaczą o bazar bo, im nie przeszkadzał.

G
Gość
W dniu 07.02.2014 o 19:27, Czup napisał:

Może nowy  burmistrz zlikwiduje czwartkowy  bajzel  na rynku a rynek  zrobi na końskim rynku tak jak w Ciechanowcu za miastem.

A co Ci przeszkadza że ludzie chcą zarobić na swoje utrzymanie? Taki mieszczanin z Ciebie? Uszanuj tych ludzi bo to naprawdę nie lekki kawałek chleba.

G
Gość

No specjaliści od organizacji ruchu drogowego się odezwali. Światła im przeszkadzają bo trzeba postać w korku o cholera trzy (3) minuty. Wielka aglomeracja co to przeżywa szczyt komunikacyjny godzine przed pracą i godzine po pracy. A wieczorem psy (...)mi szczekają. Ludzie wam się w głowach przewraca. W bielsku nie ma i długo nie będzie korków. To nie ta skala. Nawet Białystok pomimo że 10 razy większy natężenie ruchu ma przez krótkie okresy rano i po południu. Ale "fachofcy" wypisują swoje dobre rady. Może zacznijcie od tego że na początek całe towarzystwo niech zacznie zwracać uwage na znaki bo jak wstawią coś nowego to tylko co 10 - 20 reaguje i zauważa a reszta jeździ na pamięć. A co do tej sugesti początkowej to niestety Kolego nie dokońca masz rację. Za szybko ludzie tam jeżdżą i pierwszy tragiczny wypadek bedzie tam jeśli zrobią prawoskręt.

G
Gość

Trzeba było myśleć nim wprowadziło się światła na skrzyżowaniu M-cza - K-ska. Jest wielki chaos... wystarczyło dobrze zorganizować przejścia dla pieszych a nie to ... za pareę baniek wstawiać !!!!!!!!!!!!!!! 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3