Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

USK. Poradnia stopy cukrzycowej uchroni przed amputacją

(luk)
Poradnia stopy cukrzycowej w Białymstoku uchroni przed amputacją
Poradnia stopy cukrzycowej w Białymstoku uchroni przed amputacją sxc.hu
Tylko w ubiegłym roku na Podlasiu wykonano tzw. dużą amputację nogi u 110 chorych na cukrzycę. Liczba takich pacjentów od kilku lat rośnie. Te statystyki mogłoby zmniejszyć uruchomienie poradni stopy cukrzycowej. Ma ona powstać w Białymstoku.

Plan powołania takiego gabinetu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku już jest.

- Poradnia ma powstać w momencie gdy zakończy się rozbudowa i modernizacja szpitala - mówi prof. Maria Górska, kierowniczka Kliniki Diabetologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych w USK. - To bardzo potrzebna inicjatywa, dzięki której można zmniejszyć liczbę amputacji z powodu powikłań cukrzycy.

Cukrzyca jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym w Polsce i naszym regionie. Z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w 2008 roku chorych na cukrzycę, znajdujących się pod opieką lekarzy rodzinnych było 29570 (w tym diagnozę po raz pierwszy usłyszało 3305 osób). W 2012 roku było już 38115 chorujących na cukrzycę, a taką diagnozę postawiono u 3714 osób.

Nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. amputacji nogi, gdy choroba zaatakuje naczynia krwionośne i doprowadzi do martwicy. Efektem może być tzw. mała amputacja, dotycząca palców czy fragmentu stopy. Gdy u chorego martwica stwarza zagrożenie posocznicą lub życia, przeprowadza się tzw. duże amputacje - poniżej i powyżej kolana.

Jak wynika z danych opublikowanych właśnie w periodyku Medycyna Metaboliczna, w latach 2009-12 we wszystkich województwach w kraju wzrosła liczby dużych amputacji. W naszym regionie w 2009 roku było ich 81, rok później - 85, w 2011 już 101, a w rok temu - 110. - Takich amputacji powinno być jak najmniej - mówi prof. Maria Górska. - Dotyczą one najczęściej osób bezdomnych i tych, które chorują, ale nie są pod kontrolą specjalisty. Bardzo wiele zaniedbań można zmniejszyć, gdyby pacjent był pod odpowiednią opieką. Chory na cukrzycę powinien leczyć się u diabetologa.

O tym, że w województwie brakuje poradni stopy cukrzycowej, w której przyjmowałby diabetolog, chirurg naczyniowy i chirurg, mówi się od dawna. Jest szansa, że taki gabinet powstanie niedługo. Znaleźlibyśmy się wtedy w gronie nielicznych miast w Polsce, które taką poradnię mają.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny