Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

USA. Rezerwy afgańskiego banku centralnego zostaną odblokowane? Kraj potrzebuje pieniędzy, ale musi pójść Stanom na rękę

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
Odkąd talibowie przejęli władzę w Afganistanie, kraj musi mierzyć się z wieloma kryzysami, w tym ostatnimi trzęsieniami ziemi oraz widmem kolejnej zimy bez odpowiedniej ilości jedzenia.
Odkąd talibowie przejęli władzę w Afganistanie, kraj musi mierzyć się z wieloma kryzysami, w tym ostatnimi trzęsieniami ziemi oraz widmem kolejnej zimy bez odpowiedniej ilości jedzenia. PAP/EPA/STRINGER
Amerykanie i talibowie rozmawiali o możliwych scenariuszach uwolnienia miliardów dolarów z rezerw afgańskiego banku centralnego, które są zatrzymane za granicą do specjalnego funduszu powierniczego - informuje agencja Reutera, powołując się na trzy źródła. Środki pozwoliłby złagodzić kryzys gospodarczy w Afganistanie.

Afganistan szuka pieniędzy, ale USA stawia twarde warunki talibom

Agencja podaje, że jednak według dwóch źródeł nadal istnieją znaczące różnice między obiema stronami. To między innymi odmowa talibów na zastąpienie najważniejszych politycznych nominatów banku, z których jeden jest objęty sankcjami USA. Amerykanie chętnie pozbyliby się też kilku przywódców ruchu, co także nie jest po myśli talibów.

Reuters powołuje się również na głosy ekspertów, którzy twierdzą, że takie posunięcie mogłoby przywrócić zaufanie do instytucji, tym samym izolując ją od ingerencji islamistycznej bojówki, która przejęła władzę w Afganistanie rok temu. Nadal afgański taliban nie jest uznawany przez większość światowych rządów.

Afganistan jest męczony przez wiele kryzysów. Najbliższy to kolejna zima bez jedzenia

Warto zaznaczyć, że uwolnienie zamrożonej gotówki nie rozwiąże wszystkich problemów finansowych Afganistanu. Jest jednak szansa, że taki ruch przyniósłby ulgę krajowi dotkniętemu załamaniem pomocy zagranicznej, ogromną suszą czy ostatnimi trzęsieniami ziemi, które pochłonęły w czerwcu życie 1000 osób. W dodatku przed Afganistanem jawi się widmo drugiej z rzędu zimy bez wystarczającej ilości jedzenia.

Agencja podaje, powołując się na anonimowe źródło, że talibowie nie odrzucają propozycji funduszu powierniczego, za to odrzucają propozycję USA dotyczącej kontroli funduszu przez strony trzecie. Stany Zjednoczone prowadziły rozmowy między innymi ze Szwajcarią w sprawie stworzenie mechanizmu, dzięki któremu o wypłatach z funduszu powierniczego decydowałaby międzynarodowa rada - twierdzi amerykańskie anonimowe źródło.

Fundusz powierniczy. Jak ma działać

Możliwym modelem może być Fundusz Powierniczy Odbudowy Afganistanu. Zarządzałby nim Bank Światowy.

- Nie osiągnięto jeszcze porozumienia - powiedział Shah Mehrabi, afgańsko-amerykański profesor ekonomii, który zasiada w radzie najwyższej afgańskiego banku centralnego.

Około 9 miliardów dolarów w rezerwach zostało utrzymywanych poza Afganistanem, w tym 7 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych, od kiedy talibowie najechali Kabul w sierpniu zeszłego roku, gdy siły dowodzone przez USA wycofały się po 20 latach walki z bojownikami.

Zagraniczne rządy i grupy praw człowieka oskarżają talibów o łamanie praw człowieka, ale również o pozasądowe zabójstwa w czasie powstania, a także po nim. Ruch na przestrzeni roku swojej władzy znacznie ograniczył wolności kobiet między innymi wykluczające je z dostępu do pełnej edukacji.

Źródło: Reuters

wu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: USA. Rezerwy afgańskiego banku centralnego zostaną odblokowane? Kraj potrzebuje pieniędzy, ale musi pójść Stanom na rękę - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny