Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce zakazu sprzedaży lawinowej

Redakcja
Wprowadzenie zakazu organizowania sprzedaży lawinowej przewiduje nowelizacja ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Na ten typ sprzedaży napływały liczne skargi do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dlatego na wniosek prezesa UOKiK Rada Ministrów przyjęła 9 kwietnia projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Nowelizacja ta objęta jest rządowym pakietem "przede wszystkim przedsiębiorczość".

Obce i nasze

System sprzedaży lawinowej jest szczególną odmianą tak zwanych piramid finansowych, które pojawiły się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy właśnie po raz pierwszy zaczęto organizować importowane z zagranicy łańcuchy powiązań finansowych, zbudowane na zasadzie piramid.
Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na terenie naszego kraju w tym systemie działają firmy pochodzenia zagranicznego, np. Skyline, Vanilla, Titan oraz powstały w Polsce Netmark.

Anatomia piramidy

System piramidy polega na tym, że uczestnik, chcąc wejść do "programu" musi wpłacić pewną, najczęściej dużą sumę pieniędzy. Chcąc ją odzyskać, musi znaleźć następnych chętnych, gotowych wpłacić identyczne kwoty.
Za wciągniętą osobę wprowadzający otrzymuje tzw. premię z pieniędzy, które wpłacił nowo wstępujący. Oczywiście, uwzględniane są koszty manipulacyjne, które zabiera firma. Najwyższe procentowo premie uzyskują osoby na szczycie piramidy, które dzięki sprawnie działającej siatce nie muszą wykonywać żadnej pracy, aby osiągać horrendalne dochody. Każda z nowo wciągniętych musi znaleźć kolejnych chętnych i w ten sposób tworzy się piramida finansowa, złożona z wielu osób zaangażowanych w "grę".

Sposób na sukces

Piramidy w statystykach

O działalności tzw. piramid finansowych, drzew lub łańcuszków szczęścia słyszało trzy czwarte Polaków.
Z deklaracji respondentów wynika, że w tego rodzaju przedsięwzięciach brało udział lub uczestniczy obecnie około 4 proc. ogółu społeczeństwa, a więc ponad 1 milion dorosłych obywateli. Co piąty Polak zna natomiast osobiście osoby, które "zainwestowały" w ten sposób swoje pieniądze.
Zdecydowana większość (83 proc.) ankietowanych określa jako oszustwo działalność piramid finansowych. Wśród pozostałych osób przeważa opinia, że jest to raczej gra ( 9 proc.) niż poważna inwestycja finansowa (4 proc.).
Wśród osób, które ulokowały w piramidach swoje pieniądze przeważa opinia, że ich działalność nie powinna podlegać sankcji karnej.

W tym systemie największy zysk przypada w udziale organizatorom owej piramidy, zaś najbardziej tracą ci, którzy przystępują do gry jako ostatni. Są to zazwyczaj osoby w trudnej sytuacji finansowej i jednocześnie o niskiej wiedzy ekonomicznej.
Jeśli dystrybutor chce osiągnąć sukces pracując w firmie, musi zacząć budować swoją sieć. Polega to na zachęceniu do biznesu nowych osób i przeszkoleniu ich tak, aby zechciały one włączyć się do dystrybucji, tworząc dalsze struktury sieci.
Im większą grupę wyszkoli taki dystrybutor, tym większe obroty osiągnie jego sieć i tym wyższą prowizje otrzyma on sam. Z tego wynika, że zarobki dystrybutora zależą nie tyle od sprzedaży artykułów, ile od rozbudowy sieci. W pewnym momencie musi dojść do wyczerpania możliwości rozrastania się piramidy z uwagi na brak dalszych uczestników. W każdym (bez wyjątku) przypadku osoby tworzące wierzchołek piramidy uzyskują znaczne sumy pieniędzy. Natomiast przegranymi są ci, którzy stanowią jej podstawę, czyli 80-90 proc. uczestników "gry".
Piramidy finansowe mogą przybierać szereg różnych form, np. system "Moja wymarzona działka", "Mieszkanie na każdą kieszeń". Zasady gry ulegają ciągłej modyfikacji. Celem modyfikacji jest zapewnienie przede wszystkim bardziej skutecznego werbowania kolejnych uczestników.

Kryminogenna działalność

Organizatorzy piramid tak konstruują regulamin gry, aby organy ścigania nie miały formalnych podstaw do uznania gry jako niezgodnej z obowiązującymi przepisami. Działalność polegająca na budowaniu piramid jest wysoce kryminogenna - pisze UOKiK w specjalnym komunikacie. Z działalnością taką związany jest bowiem m.in. nielegalny wywóz dewiz, uchylanie się od zobowiązań podatkowych. Przestępstwa te powodują trudne do oszacowania straty Skarbu Państwa. Niekontrolowany system przepływu kapitału stwarza również dogodne warunki do prania brudnych pieniędzy.
Szczególną odmianą piramidy jest zorganizowanie w ramach takiej struktury systemu sprzedaży. Wówczas każdy z jej uczestników otrzymuje ekwiwalent za swoje świadczenia pieniężne w postaci towaru. Piramidę tworzą zatem osoby, które nabędą pewną ilość towarów od uczestników wprowadzających, a równocześnie sprzedają takie same towary uczestnikom przez siebie zwerbowanym oraz innym osobom.
W wielu państwach Unii Europejskiej piramidy finansowe za zakazane. Z zakazem obejmującym zarówno piramidę o charakterze finansowym, jak i dotyczącą sprzedaży towarów i usług mamy do czynienia w Austrii, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie