Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urszula Pasławska, wiceprezeska PSL. Numer dwa na liście Koalicji Europejskiej. Nie szukamy wrogów (zdjęcia, wideo)

(dor), Wikipedia
Urszula Pasławska, wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego na spotkaniu z dziennikarzami
Urszula Pasławska, wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego na spotkaniu z dziennikarzami Jerzy Doroszkiewicz
Nie szukamy wrogów, szukamy raczej sojuszników do realizacji wspólnych przedsięwzięć i wsparcia naszych województw - deklaruje Urszula Pasławska. Wiceprezeska Polskiego Stronnictwa Ludowego prawdopodobnie będzie startowała w wyborach do europarlamentu z drugiego miejsca Koalicji Europejskiej.

- Dla wszystkich działaczy jest osobą znaną , była marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego - przedstawił kandydatkę Polskiego Stronnictwa Ludowego do europarlamentu Stefan Krajewski, prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Białymstoku. - Nie będzie przysypiać.

- Jestem związana również z Podlasiem bo realizowaliśmy w samorządzie województwa wiele wspólnych przedsięwzięć i projektów - mówiła Urszula Pasławska. - Jesteśmy nie tylko blisko geograficznie, ale mamy również podobną strukturę gospodarczą, rolnictwo jest jedną z naszych najważniejszych gałęzi gospodarki, również cechuje nas wielokulturowość narodowa i religijna. To wyróżnia nas nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Dzięki temu zawsze potrafimy znaleźć wspólny język.

Idziemy w Koalicji Europejskiej nie przeciwko komuś, ale za czymś.

Za silną pozycją Polski w Europie, za dobrym budżetem unijnym dla Polski, w ramach wspólnej polityki rolnej, byśmy mogli się rozwijać jako państwo i być coraz bardziej konkurencyjnymi. Nie szukamy wrogów, szukamy raczej sojuszników do realizacji wspólnych przedsięwzięć i wsparcia naszych województw. Tu inwestycje nie są słabsze, ale są droższe bo jesteśmy regionami bogatymi przyrodniczo. Zobowiązuję się do dbania o interesy województwa podlaskiego, samorządów tego województwa.

Silne województwa to silna Polska, silna Polska to silna Europa.

30 marca konwencja Polskiego Stronnictwa Ludowego oficjalnie przedstawi kandydatów. Tydzień później odbędzie się konwencja Koalicji Europejskiej.

- My, jako PSL zachowujemy swoją podmiotowość, różnimy się w ramach tej koalicji, ale szukamy tego co nas łączy – zadeklarowała Pasławska.

Wiceprezeska liczy, że będzie startowała w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim z miejsca drugiego. - Będę pierwszą kobietą na liście Koalicji Europejskiej - powiedziała w Białymstoku.


Kim jest Urszula Pasławska

Urszula Stefania Pasławska (ur. 28 stycznia 1977 w Biskupcu) – polska polityk, samorządowiec, w latach 2006–2012 wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, od 2012 wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, w latach 2012–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, od 2015 posłanka na Sejm VII i VIII kadencji.

Jest prawnuczką Bogumiła Labusza, współzałożyciela i prezesa Mazurskiej Partii Ludowej.

Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz studia podyplomowe na kierunku Integracja Europejska i Współpraca Transgraniczna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Od 2001 pracowała w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie w Departamencie Infrastruktury i Geodezji. W 2003 została zatrudniona w urzędzie miejskim w Biskupcu na stanowisku specjalisty ds. współpracy zagranicznej i środków pomocowych. W 2006 objęła funkcję dyrektora Zarządu Szkół i Przedszkoli w tym mieście. W latach 2004–2006 była także przewodniczącą rady nadzorczej w Zakładzie Nieruchomości Lokalowych Sp. z o.o. oraz w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Biskupcu.

W wyborach parlamentarnych w 2005 bezskutecznie kandydowała do Sejmu z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W wyborach samorządowych w 2006 z listy PSL uzyskała mandat radnej sejmiku warmińsko-mazurskiego (zdobywając 4435 głosów). 29 listopada tego samego roku została powołana w skład zarządu województwa na stanowisko wicemarszałka odpowiedzialnego za nadzór m.in. nad sprawami związanymi z funduszami strukturalnymi.

Została działaczką do PSL, w latach 2008–2012 była sekretarzem zarządu wojewódzkiego tej partii, objęła także funkcję prezesa zarządu powiatowego ziemskiego PSL w Olsztynie. 21 listopada 2010 ponownie uzyskała mandat radnej sejmiku województwa z listy PSL, otrzymując 8193 głosy. 30 listopada 2010 została po raz drugi wicemarszałkiem województwa. Bez powodzenia kandydowała do Sejmu w wyborach w 2011. 20 czerwca 2012 została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, rezygnując wcześniej ze stanowiska wicemarszałka województwa (pozostała natomiast radną sejmiku). 1 grudnia tego samego roku objęła funkcję jednego z wiceprezesów PSL. W 2014 kolejny raz z powodzeniem kandydowała w wyborach wojewódzkich. 2 stycznia 2015 została odwołana ze stanowiska podsekretarza stanu w MSP, a tydzień później złożyła rezygnację z mandatu radnej sejmiku województwa, w związku z przyjęciem mandatu poselskiego po Zbigniewie Włodkowskim. Ślubowanie poselskie złożyła 13 stycznia 2015.

W wyborach w tym samym roku z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję (dostała 6354 głosy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny