Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziła się i wychowała w Polsce. Ale paszportu nie dostanie. Bo urzędnicy powiedzieli, że nie jest Polką

(mu)
Moja córka długo czekała na wyjazd do rodzinnego kraju i możliwość posługiwania się polskim paszportem. A urzędnik jej powiedział: Proszę pani, pani nie jest Polką - mówi pani Anna.
Moja córka długo czekała na wyjazd do rodzinnego kraju i możliwość posługiwania się polskim paszportem. A urzędnik jej powiedział: Proszę pani, pani nie jest Polką - mówi pani Anna. Fot. Bogusław F. Skok
Annę Wysocką z rodziną do wyjazdu z Polski zmuszono 25 lat temu. Teraz jej córka chciała wyrobić w rodzinnym mieście nowy paszport

To ją bardzo zabolało, bo przecież urodziła się i wychowała w Białymstoku - mówi z oburzeniem Anna Wysocka.

Nie zrzekła się obywatelstwa

Rodzina pani Anny w 1984 roku dostała wilczy bilet do Australii. Za działalność w Solidarności. Nie mogli wrócić. Teraz, po 25 latach, przyjechali z wizytą do kraju. Córka pani Anny chciała wyrobić sobie polski paszport. W Australii musiałaby czekać aż rok. Tyle trwają formalności. Pomyślała, że w Białymstoku będzie o wiele szybciej i taniej.

- Poszłyśmy do biura paszportowego na Bema. Pan siedzący za biurkiem powiedział mojej córce, że nie dostanie paszportu, bo nie jest Polką - opowiada pani Anna. Dziewczyna miała ze sobą polski paszport, z którym 25 lat temu opuściła nasz kraj. Urzędnik nawet na niego nie spojrzał. - Zrobiło jej się bardzo przykro. Nigdy nie zrzekła się obywatelstwa - opowiada pani Anna. - Kiedy wyjeżdżaliśmy z Polski, miała szesnaście lat.

To tylko pomyłka?

Urzędnicy tłumaczą, że musiała nastąpić pomyłka. - Może chodziło o dokument polski, którego nie miała - zastanawia się jedna z pracownic biura paszportowego.

Marek Korbut, kierownik referatu paszportowego, wyjaśnia, że aby otrzymać paszport, należy spełnić pewne warunki. Jeśli nie jest się na stałe zameldowanym w kraju, ale posiada się polski dokument tożsamości, trzeba wystąpić o zgodę do ministerstwa. To trwa około dwóch miesięcy. Szybciej będzie, jeśli występujący o paszport jest zameldowany w Polsce. - Wtedy czeka się tylko trzy tygodnie - dodaje Korbut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny