Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości przy krzyżu przy ul, Poleskiej. W 34. rocznicę katastrofy kolejowej pociągu z chlorem

OPRAC.: wal
Białystok. 9 marca 2023 r. Uroczystości upamiętniające ocalenie miasta po wykolejeniu się sowieckich cystern z chlorem
Białystok. 9 marca 2023 r. Uroczystości upamiętniające ocalenie miasta po wykolejeniu się sowieckich cystern z chlorem Wojciech Wojtkielewicz
Znacznie skromniej niż w czasach przed pandemią, ale z taka samą zadumą, refleksją i powagą białostoczanie upamiętnili kolejną rocznicę katastrofy kolejowej przy ul. Poleskiej. To już 34 lata od cudownego ocalenia Białegostoku po wykolejeniu się cystern z zabójczym chlorem.

9 marca to szczególna data w dziejach współczesnego Białegostoku. Co roku tego dnia spotykali się o godz. 16.30 przy krzyżu przy ul. Poleskiej (u wylotu Wąskiej), by przejść w procesji drogi krzyżowej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. na Białostoczku. W ten sposób dziękowali za cudowne ocalenie miasta po wykolejeniu [9.03.1989 r] sowieckiego pociągu przewożącego śmiercionośny chlor. Wierzyli, że Białystok uniknął zagłady, dzięki wstawiennictwu ks. Michała Sopocko (dziś błogosławionego), który w niedalekiej kaplicy pełnił swoją duszpasterska posługę po przyjeździe z Wilna po zakończeniu II wojny światowej.

Dopiero po wypadku opinia publiczna dowiedziała się, ile chloru codziennie transportowano po zniszczonych torach. Dziewięć miesięcy po katastrofie wprowadzono zakaz przewozu chloru przez Białystok

Dziś, w czwartek 9 marca 2023 roku, białostoczanie znów zgromadzili się przy krzyżu, choć znacznie skromniej niż przed pandemią. W samo południe w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Przemysławem Tuchlińskim, województwa z wicemarszałek Wiesławą Burnos, administracji rządowej i służb mundurowych z wojewodą Bohdanem Paszkowski, rady miasta z jej przewodniczącym Łukaszem Prokorym, harcerze.

- To, że nikt w tej katastrofie wtedy nie ucierpiał, wielu białostoczan uznało za cud. Wierzą, że stało się to za wstawiennictwem błogosławionego księdza Michała Sopoćki - czytała Urszula Boublej. rzeczniczka prezydenta, prowadząca uroczystości..

Wojewoda Bohdan Paszkowski mówił, że obecnie w województwie ma miejsce rocznie około tysiąca różnych kolejowych transportów zawierających niebezpieczne substancje. Zaznaczył, że jeśli tylko jest to możliwe, są one realizowane poza terenami miejskimi, zurbanizowanymi

Wieczorem o godz. 18 w sanktuarium na Białostoczku zostanie odprawiona msza święta dziękczynna za ocalenie miasta. Nabożeństwo zostało też odprawione w katedrze prawosławnej pod wezwaniem Świętego Mikołaja.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny