Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie białostockiemu arcybiskupowi Guzdkowi (zdjęcia)

PAP
Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie białostockiemu arcybiskupowi Guzdkowi
Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie białostockiemu arcybiskupowi Guzdkowi Urszula Łobaczewska
W archikatedrze w Białymstoku odbyła się w niedzielę uroczystość nałożenia paliusza tamtejszemu metropolicie, arcybiskupowi Józefowi Guzdkowi. Paliusz to symbol misji pasterskiej i więzi ze Stolicą Apostolską.

W czasie mszy św. w archikatedrze aktu tego dokonał, w imieniu papieża, nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

"Jak podkreśla papież Franciszek, paliusz jest znakiem jedności ze świętym Piotrem i przypomina o misji pasterza, który oddaje życie za owce (...). Metropolita nie otrzymuje dodatkowej władzy, ale wraz z wzięciem paliusza na jego ramionach będzie spoczywać troska o sprawy Kościoła na terenie białostockiej prowincji kościelnej" - mówił nuncjusz.

W skład tej prowincji - oprócz Archidiecezji Białostockiej, wchodzą też diecezje: łomżyńska i drohiczyńska. W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi z tych diecezji, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Paliusz to nakładana na ornat taśma koloru białego, wykonana z jagnięcej wełny, z wyszytymi czarnym jedwabiem sześcioma krzyżami. Jest on oznaką jedności z biskupem Rzymu i władzy, jaką posiada metropolita we własnej prowincji kościelnej.

Paliusze poświęcane są przez papieża i uroczyście przekazywane w Rzymie nowo mianowanym metropolitom w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która ma miejsce 29 czerwca. W tym roku z Polski tylko abp Guzdek otrzymał paliusz.

Według tradycji paliusz był nakładany nowym metropolitom przez papieża właśnie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w bazylice św. Piotra w Rzymie. Decyzją papieża Franciszka od 2015 roku paliusz jest wtedy wręczany arcybiskupowi metropolicie, a nakładany - w jego własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego.

Początki paliusza sięgają wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to rzymscy notable i ludzie nauki zakładali na tunikę wierzchnią szatę. Przyjmuje się, że to ona dała początek współczesnemu paliuszowi; początkowo nosili go tylko papieże, ale od VI wieku - również niektórzy biskupi. Oznaczało to wówczas prymat nad innymi biskupami.

W okolicznościowej homilii abp Józef Guzdek, który Archidiecezję Białostocką objął kanonicznie we wrześniu ub. roku, wspominał uroczystość wręczenia mu paliusza i kazanie wygłoszone wówczas przez papieża. Jak mówił, Franciszek wezwał wtedy "do szybkiego powstania i wyjścia z więzienia przyzwyczajeń i nawyków, wskazał, że należy odrzucić duchową przeciętność, brak entuzjazmu dla misji, letniość i bezwład".

"Kościół powinien być wspólnotą powitań, a nie pożegnań. Kościół jest szpitalem polowym, gdzie opatruje się poranionych duchowo, aby wrócili do pełni sił oraz jedności z Bogiem i Kościołem. Życie chrześcijan jest walką o przekaz i zachowanie wiary oraz życie wieczne" - mówił metropolita białostocki.

Podkreślał, że "nie można głosić Ewangelii wybiórczo, ani też zaniżać wymagań stawianych przez Chrystusa". Użył słów papieża, który przestrzegał przed "destylowaniem Ewangelii, by uczynić ją neutralną".

Nawiązując do krzyży wyszytych na paliuszu mówił, że "najcięższe krzyże współczesnego biskupa" i jego troska, to m.in. zmniejszająca się liczba wiernych podczas niedzielnych nabożeństw, wyludniające się miejscowości i związana z tym perspektywa łączenia parafii. "Tych krzyży jest wiele, ale nie ma powodu do frustracji i pesymizmu" - zastrzegł metropolita.

"Kościół białostocki żyje, rozwija się i przynosi owoce świętego życia ludzi świeckich, kapłanów, osób konsekrowanych. Rozwija się wbrew oczekiwaniom jego wrogów, którzy pragną, aby stał się hospicjum, umieralnią dusz, coraz bardziej przestronną i komfortową" - powiedział abp Guzdek.

Mówił m.in., że na pierwszy rok studiów do seminarium duchownego zgłosiło się ośmiu kandydatów, najwięcej od kilku lat; dużą frekwencję wiernych odnotowano na pielgrzymkach, m.in. do Częstochowy i Wilna, aktywnie działa Caritas Archidiecezji Białostockiej. "Istnieje ogromna przepaść między opinią prezentowaną przez niektóre media a życiem w duchu Ewangelii i praktykowaniem wiary przez tak wielu wyznawców Chrystusa" - dodał hierarcha.

Józef Guzdek jest szóstym w kolejności metropolitą Archidiecezji Białostockiej. Zastąpił arcybiskupa Tadeusza Wojdę, gdy ten został metropolitą gdańskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny