Uroczysko 2016 w Supraślu. Babka i kiszka ziemniaczana...

  Uroczysko 2016 w Supraślu. Babka i kiszka ziemniaczana zdominowały XXI Spotkania z Naturą i Sztuką

  Julita Januszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Uroczysko 2016 w Supraślu
  1/30
  przejdź do galerii

  Uroczysko 2016 w Supraślu ©Wojciech Wojtkielewicz

  To była ziemniaczana fiesta. W niedzielę do Supraśla przyjechało wielu smakoszy kiszki i babki. Przyciągnęła ich tu też wyjątkowa atmosfera.
  Uwielbiamy spędzać czas w Supraślu, bo zawsze można tutaj smacznie zjeść - zachwalał Wacław Dudziński, białostoczanin. Z żoną Jadwigą zajadał się w niedzielę pyszną babką ziemniaczaną, kiszką, kaszanką i ogórkiem kiszonym.

  Podobnych jak oni smakoszy przyjechało do Supraśla mnóstwo. Przyciągnęły ich tu mistrzostwa świata w pieczeniu kiszki i babki. To sztandarowa impreza XXI Spotkań z Naturą i Sztuką „Uroczysko”. Odbyły się one w ten weekend.

  - Przyciągnęła nas tutaj degustacja babki, a także niepowtarzalna atmosfera rodzinnego pikniku i słoneczna pogoda - mówił Tomasz Schneider. Na Uroczysko przyjechał z żoną Agnieszką i synami Piotrem i Nikodemem z Olecka.

  Ziemniaczane potrawy na przeróżne sposoby przyrządzili zarówno znani regionalni kucharze i miłośnicy kuchni. Lucyna Bielawska z córką Patrycją piekły w prodiżu kiszkę.

  - Za dwie godziny będzie gotowa. Do ziemniaków tarkowanych dodałam smażony boczek i słoninę z cebulką. Do tego śmietanę oraz pieprz i sól do smaku - zdradzała przepis pani Lucyna.

  Z kolei Maria Radecka z „Przysmaków Tatarskich”, pokazywała jak się robi pierożki kartoflaniki z farszem. - To oczywiście ziemniaki, jajeczko, sól, pieprz i papryczka. Za mocno nie solimy - opisywała Maria Radecka.

  W kategorii kucharzy indywidualnych bezkonkurencyjna okazała się babka upieczona przez Danutę Bagińską.Najsmaczniejszą kiszkę przygotowała Patrycja Bielawska. Wśród producentów kiszki zwyciężyło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Jard z Wasilkowa. Był też konkurs nalewek puszczańskich.Imprezie tradycyjnie towarzyszyły wystawy, kiermasz zdrowej żywności oraz rękodzieła. A czas umilały występy zespołów ludowych, folkowych i młodzieżowych.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Święto Ikony Marki Boskiej Supraskiej