Urlop wypoczynkowy. Kiedy szef może nas odwołać z urlopu.

Ewa Brzozowska-Kowalka Źródło: Strefa Biznesu Gazeta Pomorska
Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie
Wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na część etatu ustala się proporcjonalnie
Udostępnij:
Co zrobić, gdy jesteśmy już spakowani na wymarzone wakacje, a tu telefon od pracodawcy, że mamy koniecznie wrócić do pracy. Czy szef może nas odwołać z urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym uprawnieniem pracowniczym. Pracodawca ma obowiązek dać podwładnemu wolne dni na odpoczynek i zapłacić tak jak za zwykłe dni pracy. Niestety urlop przysługuje tylko wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Gdy ktoś pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej, o dzieło, zlecenia, nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego.

Pierwszy raz na urlop

Osoba podejmująca pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym ją rozpoczęła, ma prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy. Należy jej się wtedy 1/12 rocznego urlopu (z każdym kolejnym miesiącem liczba dni wolnych rośnie).

Zobacz także. Urlop: jak go dobrze spędzić i jak wrócić, żeby nie bolałoNastępne wolne dni z tytułu urlopu wypoczynkowego należą się pracownikowi z dniem 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego. Przysługują mu już w pełnym wymiarze wynikającym z jego stażu pracy.

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie, to nie jest oddzielny rodzaj urlopu, ale prawo każdego pracownika do wzięcia dnia wolnego, o który może prosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. Takich dni można żądać tylko cztery razy w roku.

Warto wiedzieć, że urlop na żądanie można zgłosić szefowi nawet telefonicznie. Jeśli tych czterech dni nie wykorzysta się w ciągu roku, wolne przepadnie, gdyż nie można ich przenosić na następny rok.

Zaległy urlop nie przepada pracownikowi jeszcze przez trzy lata. Dopiero później traci go bezpowrotnie. Gdy zajdzie taka potrzeba, szef powinien udzielić pracownikowi niewykorzystany urlop najpóźniej do końca marca następnego roku.

Pracownik dostanie pieniężny ekwiwalent za urlop tylko wtedy, gdy powodem jego niewykorzystania jest odejście z pracy (m.in. w przypadku rozwiązania umowy na czas nieokreślony, przejścia na emeryturę lub rentę), czyli wtedy, gdy nie ma możliwości skorzystania z urlopu.

Gdy nas odwołają z wolnego

 

Pracodawca może także wezwać osobę przebywającą na wakacjach do powrotu do pracy. Chodzi o takie sytuacje, gdy wymagają tego okoliczności nieprzewidziane przez pracodawcę w chwili rozpoczynania przez pracownika urlopu.

Odwołanie z urlopu należy traktować jako polecenie służbowe. Takie odwołanie jest skuteczne z chwilą, gdy pracownik się o nim dowiedział.

Zobacz także. Praca. Czy urlopem zapłacimy za chorobę?

Przepisy kodeksu pracy wyraźnie wskazują, że pracodawca zobowiązany jest do zwrotu kosztów niezakończonego urlopu pracownika. Na pewno szef musi pokryć koszty dojazdu do miejsca wypoczynku czy też wydatków poniesionych na zorganizowany wypoczynek.

Gdy nie ma zgody

Pracodawca ma prawo przesunąć termin rozpoczęcia przez pracownika urlopu. Może to nastąpić, mimo tego, że wcześniej ustalono z pracownikiem termin wolnego lub sporządzono plan urlopów.

Sytuacja ta możliwa jest nawet przed rozpoczęciem urlopu. Musi to być jednak uzasadnione szczególnymi potrzebami pracodawcy, gdy nieobecność pracownika w zakładzie spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Należy zaznaczyć, że szef powinien zwrócić podwładnemu koszty zaplanowanego urlopu, z którego nie skorzystał z powodu przesunięcia urlopu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie