Urlop macierzyński i rodzicielski 2018. Ile trwa? Komu...

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2018. Ile trwa? Komu przysługuje? (ZASADY I PRZEPISY)

  DK

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać ©Pixabay.com

  20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 rodzicielskiego - tyle może spędzić ze swoim maluchem mama po porodzie. Jaka jest różnica między urlopami? Komu przysługują, ile wynosi zasiłek macierzyński i czy przysługuje zatrudnionym na umowę zlecenie? Przypominamy i wyjaśniamy zasady.
  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać ©Pixabay.com

  Urlop macierzyński – dla kogo?


  Warunki i przepisy dotyczące przyznawania urlopów nie zmieniły się od ubiegłego roku. Rodzice mają kilka możliwości, by poświęcić się maluchowi i zrobić sobie przerwę w pracy. Długość urlopu macierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci. W przypadku jednego wynosi 20 tygodni. Przy bliźniakach urlop macierzyński trwa 31 tygodni. Przy trojaczkach – 33 tygodnie. Czwórka dzieci to już 35 tygodni macierzyńskiego. Urlop przysługuje paniom po porodzie, ale wykorzystać mogą także wcześniej, bo 6 tygodni przed planowanym rozwiązaniem.

  Urlop macierzyński w Polsce jest obowiązkowy, co oznacza, że kobieta musi go wykorzystać. Może go skrócić i wrócić do pracy wcześniej, po 14 tygodniach, ale pod warunkiem, że pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przejmie zatrudniony i ubezpieczony tata dziecka.

  Ile wynosi zasiłek macierzyński?


  Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. tzw. podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych.

  Dla etatowców i pracujących na zlecenie

  Komu wypłacane są pieniądze? - Osobom, które opłacają składkę na ubezpieczenie chorobowe – obowiązkowo albo dobrowolnie - wyjaśnia Małgorzata Korba, rzeczniczka ZUS Lublin. - Obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe mają wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę -zaznacza.

  Dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe mogą opłacać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz osoby zatrudnione na umowę-zlecenie. Jednak nie każda osoba z umową – zlecenie może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Takiego prawa nie mają studenci przed 26 rokiem życia i osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.

  Urlop rodzicielski


  Po urlopie macierzyńskim zarówno mama jak i tata dziecka mogą pójść na urlop rodzicielski, który jest dobrowolny i trwa 32 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej - 34. Rodzicie mogą przebywać na urlopie jednocześnie albo dzielić się nim na wiele różnych sposobów. Można go wykorzystać jednorazowo albo w częściach, maksymalnie w czterech. Jeżeli urlop podzielony jest na części, ostatnią z nich – wynoszącą do 16 tygodni można przesunąć. Ważne by tę część wykorzystać do końca roku kalendarzowego w którym dziecko kończy sześć lat. Łączny wymiar urlopu matki i ojca nie może przekroczyć 32 tygodni. Jak rodzice mogą podzielić się urlopem? 8 tygodni urlopu dla mamy, kolejne 8 tygodni dla taty i ostatnie 16 tygodni znów dla mamy. A jeśli chcą być z dzieckiem w tym samym czasie, mogą na przykład oboje wziąć po 16 tygodni urlopu i wykorzystać je równocześnie. Wniosek o urlop rodzicielski składa się 21 dni przed jego rozpoczęciem.

  Urlop rodzicielski jest płatny


  Za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego zasiłek wynosi 100 proc. wynagrodzenia, później to 60 proc. podstawy wymiaru. Gdy mama w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie zarówno urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzyma 80 proc. wynagrodzenia.

  Urlop dla ojców czyli „tacierzyński”


  Nie zmieniają się także przepisy dotyczące tacierzyńskiego. Tata może pobyć z maluchem 2 tygodnie. Urlop może wykorzystać w całości albo podzielić na dwie równe części, w różnych terminach, ale nie później nim dziecko skończy 2 lata.

  ZOBACZ TEŻ: Przedłużony urlop macierzyński Reni Jusis

  Orszak Trzech Króli w Lublinie. Tysiące koronowanych głów przeszło przez centrum miasta (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Ślubowanie nowych policjantów w Lublinie. Apel, przysięga i dużo radości (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Studniówka 2018 ZS Transportowo - Komunikacyjnych w Lublinie. Zobaczcie, jak poradzili sobie z polonezem (ZDJĘCIA, WIDEO)

  QUIZ. Przeboje Disco Polo. Nikt nie słucha, wszyscy znają. Przekonamy się?  Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka