Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upcykling czyli nowe rzeczy zrobione ze śmieci

Sławomir Bobbe
Dobrze wykonane meble ze starych palet osiągają niekiedy ceny równe meblom stworzonym z litego drewna.
Dobrze wykonane meble ze starych palet osiągają niekiedy ceny równe meblom stworzonym z litego drewna. werner22brigitte (Pixabay.com)
Czy można z niewykorzystywanych już produktów, często traktowanych jak śmieci stworzyć coś, czemu zostanie nadana nowa funkcjonalność i większa wartość? Można – upcykling, bo tak nazywa się ten proces, zyskuje na popularności także w naszym kraju.

Upcykling to odpowiedź na coraz większe ilości odpadów, które lądują w śmietnikach i na wysypiskach. Wiele osób zdało sobie sprawę, że przedmioty, które tracą swoje właściwości i trafiają do koszy na śmieci, można ponownie wykorzystać. Co więcej – da się z nich stworzyć rzeczy, które nie mają w ogóle związku z pierwotnym przeznaczeniem danego przedmiotu.

Niektóre pomysły na upcykling można zrealizować samemu. To twórcze wykorzystanie idei DIY (do it yourself – zrób to sam), która zakłada tworzenie, budowanie i wykonywanie wielu czynności i przedmiotów bez pomocy profesjonalistów. Niekiedy upcykling wymaga jednak specjalistycznych umiejętności i wykorzystania maszyn, zawsze jednak wpływa nie tylko na ograniczenie wytwarzania śmieci, ale również na zmniejszenie skali produkcji przedmiotów pierwotnych.

Wartościowe szkło i butelki

Szczególnie wdzięcznym produktem do ponownego wykorzystania są szklane butelki i słoiki. Przy odrobinie talentu wystarczy je pomalować, by zyskać w domu ciekawe naczynia czy wazony na kwiaty. Z niewielkich buteleczek można w łatwy sposób wykonać lampki naftowe – wystarczy knot, nafta, usunięcie z kapsla plastiku i nanizanie na niego sznurka, by cieszyć się nową lampą. Kolorowe butelki, na przykład po winie, idealnie nadają się do wykonania ciekawych żyrandoli, które idealnie komponują się z mieszkaniami z wnętrzami w stylu industrialnym.

Nowe życie plastiku i PET-ów

Pogardzany i niedoceniany plastik również może stać się bazą do upcyklingowych doświadczeń. I tak pięciolitrowy baniak z wodą, po jego opróżnieniu można przerobić na szufelkę – wystarczy odciąć w odpowiednim miejscu uchwyt. Z plastikowych półtoralitrowych butelek przygotować można – pod dodaniu do nich zabarwionego płynu – kolorowe kręgle do zabaw z dziećmi.

Jedna z internautek pochwaliła się samodzielnie skonstruowaną z plastikowej butelki skarbonką. Za miejsce do wrzucania monet służy nakrętka, a całość obszyta jest materiałem, który po dodaniu uszek w kolorze różowym imituje małą świnkę.

Kolorowe pojemniki po płynach do naczyń czy detergentach – oczywiście po starannym ich umyciu – posłużyć mogą tatusiom do wykonania z nich – także z udziałem dzieci – samochodów. Za koła służą nakrętki, cała reszta pozostaje już tylko zależna od potrzeb i fantazji tworzącego.

Twarde spody butelek typu PET z kolei nadają się do zrobienia z nich przezroczystych doniczek. Wystarczy wypełnić je ziemią i kolorowymi kamieniami, by wraz z rośliną zdobiły mieszkanie. Świetnym pomysłem na jesień i zimę wydaje się być wykorzystanie butelek PET na karmniki dla ptaków. Można powiesić je nad ziemią, wypełnić ziarnem i przebić kilkoma starymi łyżkami – ziarno będzie się na nie wysypywać, a głodne ptaki będą miały gdzie „przycupnąć" na posiłek.

Nie raz widzianym zastosowaniem dla końcówek plastikowych butelek z nakrętką jest zabezpieczenie woreczków z sypką żywnością. Po otwarciu woreczek z solą, cukrem czy ryżem wystarczy przeciągnąć przez główkę i dokręcić nakrętkę, by zyskać szczelne zabezpieczenie.

Śmieciowy pomysł na biznes

Ograniczeniem w ponownym wykorzystaniu przedmiotów, które zwykle trafiają do śmieci jest tylko wyobraźnia i własne umiejętności. Przetworzyć i nadać nowe funkcje można niemal wszystkim odpadom i o to w upcyklingu głównie chodzi. Niejako „wyższą szkołą jazdy" jest tworzenie nowych rzeczy ze śmieci, potraktowane jako sposób na biznes. Najlepszym przykładem są cieszące się sporą popularnością meble wykonane z palet euro. Ich ceny sięgają niekiedy poziomu mebli wykonanych z litego drewna ze średniej półki cenowej.

Z upcyklingu żyje coraz więcej lokalnych twórców, rzemieślników i artystów, którzy z przetwarzania odpadów zrobili całkiem dobre źródło dodatkowych dochodów. Wykonują biżuterię, ozdoby, odzież, przedmioty codziennego użytku i wiele innych. Tego typu produkty chętnie kupowane są przez osoby, które chcą uniknąć w wyposażeniu mieszkania komercyjnej sztampy, a szukają rozwiązań absolutnie unikatowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Upcykling czyli nowe rzeczy zrobione ze śmieci - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny