Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku lekko w górę

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Studiów na UwB nie żałują Kinga Jarząbska, Anna Moroz, Paulina Tymosiak (od lewej) z socjologii
Studiów na UwB nie żałują Kinga Jarząbska, Anna Moroz, Paulina Tymosiak (od lewej) z socjologii Wojciech Wojtkielewicz
Było 48. miejsce jest 41. Taki awans w ogólnopolskim rankingu szkół wyższych zanotował Uniwersytet w Białymstoku. Tylko dwie polskie uczelnie mogą pochwalić się takim sukcesem. - Cieszę się, że nasz uniwersytet awansował - mówi Anna Moroz, studentka UwB.

Nigdy nie żałowałam, że wybrałam Uniwersytet w Białymstoku, choć zastanawiałam się też nad Warszawą. Nie mam większych zastrzeżeń do kadry naukowej, poziomu nauczania. Jest w porządku - podkreśla Anna Moroz, studentka V roku socjologii na UwB.

- Duży plus studiowania tutaj to możliwość poznania naprawdę fajnych ludzi - dodaje Paulina Tymosiak, także studentka socjologii na UwB.

Powód do zadowolenia jest tym większy, że jej uczelnia awansowała w ogólnopolskim rankingu szkół wyższych, który przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy. W tamtym roku UwB był na 48. miejscu. Teraz zajął 41. na 88 ocenionych polskich szkół akademickich.

- W najbliższym czasie przeanalizujemy ranking bardzo szczegółowo. Już teraz jednak mogę powiedzieć, że wyraźnie poprawiły się wskaźniki dotyczące potencjału naukowego. Lepiej wypadliśmy pod względem rozwoju własnej kadry naukowej i dorobku naszych pracowników - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka uczelni.

Cztery z dziewięciu wydziałów UwB m.in. prawo i fizyka ma najwyższą kategorię A. Ocenę tę przyznaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W 2013 roku naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku zdobyli z Narodowego Centrum Nauki 4,8 mln zł na 12 swoich projektów. Jest to najlepszy wynik spośród podlaskich uczelni, zarówno pod względem liczby wniosków, jak i wysokości przyznanych środków.

UwB coraz lepiej wypada też w oczach pracodawców. Tak pokazuje tegoroczny ranking. - Choć do tych danych trzeba podchodzić z dystansem. Wynik uzyskano w badaniu ankietowym, w którym pracodawcy wskazywali swoje preferencje. Tylko na czym je opierali oceniając kierunki studiów, które prowadzimy dopiero od trzech lat i jeszcze nie mamy na nich absolwentów? Bo raczej nie na kwalifikacjach osób, które te studia ukończyły - tłumaczy Katarzyna Dziedzik.

Jednocześnie zwraca uwagę na dosyć niskie oceny kadry akademickiej z innych uczelni.

- Najwyraźniej nie dostrzegają, albo nie chcą dostrzegać naukowego rozwoju - dodaje Katarzyna Dziedzik.

Jest za to duża szansa, że w przyszłorocznym rankingu UwB zdobędzie więcej punktów w kategorii: warunki studiowania. Jeszcze w tym roku studenci m.in. biologii, matematyki i informatyki przeniosą się do nowego kampusu przy ul. Ciołkowskiego. Jego budowa właśnie się zakończyła. Na czas wakacji zaplanowana jest przeprowadzka.

Budowa kampusu kosztowała ponad 200 mln zł.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny