Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku - kolejne wyróżnienie. Profesor Andrzej Maziewski został nagrodzony przez Komitet Fizyki PAN

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Profesor doktor habilitowany Andrzej Maziewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał nagrodę Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za rok 2022. Został uhonorowany „za stworzenie na Uniwersytecie w Białymstoku silnego, rozpoznawalnego w skali światowej ośrodka naukowego zajmującego się zaawansowanymi badaniami nanostruktur z materiałów magnetycznych dla zastosowań w nowoczesnej spintronice”.
Profesor doktor habilitowany Andrzej Maziewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał nagrodę Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za rok 2022. Został uhonorowany „za stworzenie na Uniwersytecie w Białymstoku silnego, rozpoznawalnego w skali światowej ośrodka naukowego zajmującego się zaawansowanymi badaniami nanostruktur z materiałów magnetycznych dla zastosowań w nowoczesnej spintronice”. Bartosz Matejko/ Politechnika Warszawska
Profesor doktor habilitowany Andrzej Maziewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał nagrodę Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za rok 2022. Wyróżnienie odebrał podczas uroczystości, jaka odbyła się na Politechnice Warszawskiej.

Spis treści

Jak informuje PAN, prof. Andrzej Maziewski otrzymał nagrodę „za stworzenie na Uniwersytecie w Białymstoku silnego, rozpoznawalnego w skali światowej ośrodka naukowego zajmującego się zaawansowanymi badaniami nanostruktur z materiałów magnetycznych dla zastosowań w nowoczesnej spintronice”. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się pod koniec maja w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej.

Prof. dr hab. Andrzej Maziewski jest kierownikiem i założycielem zespołu zajmującego się badaniami materiałów magnetycznych. W 1976 roku utworzył Pracownię Fizyki Magnetyków, która rozwinęła się w Zakład, a następnie w Katedrę na Wydziale Fizyki UwB. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół badania statycznych i dynamicznych właściwości magnetycznych cienkich warstw oraz nanostruktur, modelowania tych właściwości, wpływu światła na uporządkowanie magnetyczne jonów, a także na rozwoju magnetooptycznej magnetometrii.

Profesor z ogromnym dorobkiem naukowym

Profesor Andrzej Maziewski rozpoczął swoje badania magnetyków w Instytucie Fizyki PAN, w zespole prof. Rity Szymczak. Dotyczyły one magnetycznych struktur domenowych w ortoferrytach (o grubości kilkudziesięciu mikrometrów). W Białymstoku podjął badania cienkich warstw granatów (o grubości kilku mikrometrów) z wykorzystaniem układów pomiarowych własnej konstrukcji, w tym oryginalnych technik magnetooptycznych. Promotorem jego rozprawy doktorskiej był prof. Henryk Szymczak. Prof. Maziewski po habilitacji (poświęconej właściwościom warstw granatów YIG:Co z silnym opóźnieniem magnetycznym), poszukując nowej tematyki badawczej, zainteresował się ultracienkimi warstwami magnetycznymi o grubości pojedynczych warstw atomowych. Badania te podjął 30 lat temu, we współpracy z prof. Jacquesem Ferré z Université Paris-Sud (Orsay).

Dodatkowo profesor był też współzałożycielem krajowej sieci naukowej zajmującej się badaniami magnetycznych nanostruktur. Od roku 2013 funkcjonuje ona jako Krajowe Centrum Nanofizyki i Spintroniki – SPINLAB. W skład sieci wchodzą: Instytut Fizyki PAN (Warszawa), Akademia Górniczo-Hutnicza (Kraków), Instytut Fizyki Molekularnej PAN (Poznań), Uniwersytet Adama Mickiewicza (Poznań), Uniwersytet w Białymstoku oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN (Kraków).

Projekty badawcze w Polsce i zagranicą

Zespół prof. Andrzeja Maziewskiego zrealizował, począwszy od końca lat siedemdziesiątych, kilkadziesiąt polskich i międzynarodowych projektów badawczych i aparaturowych (m.in. ze środków NCN, NCBiR, FNP, programu Unii Europejskiej Horizon 2020).

Obecnie Katedra Fizyki Magnetyków posiada unikatowe w skali europejskiej, uzupełniające się laboratoria, z nowoczesnym wyposażeniem o wartości ok. 10 milionów euro. Znajdują się tu laboratoria magnetooptycznej mikroskopii i magnetometrii, układy pomiarowe wykorzystujące femtosekundowe lasery, spektrometry nieelastycznego rozpraszania światła, mikroskopy skaningowe sił atomowych i magnetycznych.

Pracownicy KFM, w czasie wielomiesięcznych zagranicznych staży naukowych, poznali nowoczesne metody pomiarowe, które są rozwijane w Białymstoku pod kątem ich własnych potrzeb badawczych. Do pracy w nowoczesnych laboratoriach Katedry przyjeżdżają naukowcy z różnych krajowych i zagranicznych ośrodków (również w ramach własnych projektów realizowanych w Białymstoku). Pracownicy KFM korzystają z bazy technologicznej w IF PAN i IFM PAN rozbudowanej w ramach SPINLAB oraz z dużych urządzeń badawczych typu synchrotrony we Francji, Niemczech i w Japonii, a ostatnio rozpoczęli również badania na synchrotronie SOLARIS w Krakowie.

Zespół profesora Maziewskiego wciąż się rozwija

Zespół profesora Andrzeja Maziewskiego cechuje systematyczny, intensywny rozwój naukowy, czego dowodem są 3 tytuły profesorskie, 5 habilitacji członków zespołu oraz kilkanaście doktoratów przygotowanych w Białymstoku. Pracownicy Katedry Fizyki Magnetyków UwB w sumie mają w dorobku ok. 400 publikacji, z których blisko połowa dotyczy nanomagnetyzmu.

Nagroda Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk została ustanowiona w 2018 roku. Jest przyznawana za działalność naukową i organizacyjną osobom zasłużonym dla upowszechniania wyników badań naukowych i mającymi szczególne osiągnięcia dla rozwoju nauk fizycznych. Nagrody dotychczas otrzymali prof. Ryszard Horodecki z Gdańska za wybitny wkład do teorii informatyki kwantowej i rozwoju tej dziedziny oraz prof. Jan Misiewicz za stworzenie we Wrocławiu ośrodka optycznej spektroskopii nanostruktur i za wkład w rozwój fizyki półprzewodników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny