Inauguracja Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego
Inauguracyjne spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.00 w Auli im. prof. Aliny Myrchy na Wydziale Biologii w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Na wstępie z założeniami projektu oraz Uniwersytetem w Białymstoku zapoznała młodych naukowców dr hab. Ada Wróblewska prof. UwB. Głównym celem projektu jest przybliżenie uczestnikom pojęcia bioróżnorodności. Podczas warsztatów i wykładów uczniowie będą m.in. poznawać i wykorzystywać różne technologie, które pomagają badać i chronić bioróżnorodność. Następnie wykład pt. "O (vibrio) cholera - jak powstają epidemie?" wygłosił dr Marek Bartoszewicz.
Po niezwykle ciekawym wykładzie przyszedł czas na ślubowanie młodych adeptów uniwersytetu.
Ślubuję uroczyście, że będę wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, szanować prawa i obyczaje akademickie oraz całym swoim postępowaniem dbać o godność i honor studenta Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego - ślubowali młodzi studenci.
Członkowie Młodzieżowego Uniwersytetu odebrali specjalne dzienniczki zatytułowane „Hipokamp. Nowe technologie w ochronie bioróżnorodności”. Znajdą tam nie tylko opisy poszczególnych warsztatów, ale również zadania w formie eksperymentów i obserwacji na cały semestr.
Jest to dla mnie bardzo ważny dzień. Liczę, że będę mogła się tu dużo nauczyć. Zajęcia zapowiadają interesująco. Możemy poczuć się trochę jak studenci - powiedziała Julia.
Czym jest Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy?
Cykl interdyscyplinarnych zajęć w ramach Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego przygotował Wydział Biologii wspólnie w Wydziałem Chemii, Wydziałem Fizyki, Wydziałem Matematyki i Instytutem Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku. To już trzecia edycja tej inicjatywy. Biolodzy z UwB zdobyli na nią dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Projekt będzie realizowany przez półtora roku. W ciągu trzech semestrów w zajęciach pod okiem akademickiej kadry weźmie udział w sumie 216 osób z kilku województw północno-wschodniej Polski.
Trzecia edycja projektu Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Poprzednie realizowane były w latach 2017-2018 oraz 2020-2022.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?