Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku będzie podnosił kompetencje kulturowe mieszkańców Podlasia

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Wykłady i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, alfabet kultury tradycyjnej województwa podlaskiego i publikacja naukowa o kulturze regionu – takie są główne cele projektu „Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego”. Zrealizuje go Instytut Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Projekt „Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego” zainaugurował wykład „O trzech znaczeniach słowa kultura” wygłoszony przez prof. Andrzeja Kisielewskiego. W spotkaniu wezięli udział białostoccy uczniowie z III i IV Liceum Ogólnokształcącego.

Z kolei w niedzielę, 27 listopada, tego samego wykładu będzie można wysłuchać w Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej. Początek – godz. 12.00, wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

Takich spotkań w formie wykładów i warsztatów będzie znacznie więcej. Instytut Studiów Kulturowych UwB rozpoczyna bowiem realizację projektu pt. „Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego”. Tytułowa Akademia będzie prowadzona przez doświadczonych naukowców i dydaktyków – pracowników ISK. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego – dzieci, młodzieży i dorosłych, a tym samym budowanie ich tożsamości kulturowej.

To dlatego projekt zakłada nawiązanie współpracy z instytucjami kultury oraz jednostkami edukacyjnymi w całym województwie. Pracownicy ISK będą przeprowadzać różnorodne wykłady i warsztaty zarówno w Białymstoku, jak i innych podlaskich miejscowościach.

Planowana w projekcie edukacja kulturowa dotyczy następujących obszarów: edukacji w zakresie kompetencji medialnych i multimedialnych, niezbędnych zwłaszcza w sytuacji pandemii i po pandemii, znajomości regionalnych tradycji związanych z kulturą ludową (w tym również promowanie polskich tradycji regionalnych i narodowych), umiejętności odbioru i rozumienia sztuki (a w tym także promowanie polskiej tradycji narodowej i postaw patriotycznych) oraz edukacji ekologicznej możliwej do wykorzystania w gospodarstwach domowych.

Tę różnorodność widać w szczegółowym programie wykładów i warsztatów. Przewidziane są np. otwarte warsztaty pt. „Nie święci garnki lepią. Sztuka lepienia glinianych naczyń” albo „Film animowany – bawi, uczy i leczy”. Wśród propozycji znalazły się również: „Jak czytać kino artystyczne – wprowadzenie do problematyki metafor wizualnych”, „Idziemy do teatru – praktyczny przewodnik”, „Oglądanie telewizji – nowe kompetencje medialne”, „Podstawy tworzenia podcastów”, „Czy wrażliwcy uratują świat? – perspektywa ekologiczna humanistyki afirmatywnej i zaangażowanej”, „Własny ekologiczny mini-ogródek ziołowy, warzywny i kwiatowy na balkonie lub na parapecie” czy „Wprowadzenie do interpretacji baśni i legend z Podlasia”.”

- Zakładamy, że nabyte, dzięki uczestnictwu w projekcie, kompetencje kulturowe mieszkańców naszego regionu będą się odnosiły do kultury ogólnospołecznej, ale w proponowanych przez nas działaniach rozwijamy przede wszystkim kontakty kulturowe na poziomie lokalnym. Chodzi zarówno o codzienny zasób kompetencji kulturowych na poziomie posługiwania się wzorcami kultury polskiej w procesach wewnętrznej komunikacji społecznej, jak i odświętny, wyrażający się między innymi poprzez kontakty z dziełami sztuki. Będziemy zwracać uwagę głównie na działania praktyczne, które każdy uczestnik projektu będzie mógł wykorzystać w codziennym życiu – mówi dr hab. Alicja Kisielewska, prof. UwB, dyrektor Instytutu Studiów Kulturowych i kierownik projektu.

Oprócz warsztatów i wykładów, w planach jest też stworzenie „Alfabetu kultury tradycyjnej województwa podlaskiego”. Powstaną dwadzieścia trzy nagrania audiowizualne (ok. trzyminutowe), w których przedstawione zostaną wybrane pojęcia związane z kulturą tradycyjną regionu.

- Będziemy starali się ukazać fenomen twórczości ludowej i kultury tradycyjnej regionu przez pryzmat różnorodnych działań, wzorców i przedmiotów charakterystycznych dla tejże kultury. Alfabet będzie sukcesywnie powiększany o kolejne „litery” – mówi mgr Joanna Mytnik-Daniluk, koordynator projektu z ISK.

Efekty projektu będzie można obejrzeć na dedykowanej mu stronie internetowej: www.alfabet.uwb.edu.pl, która jest już w budowie

Realizacja projektu „Akademia kompetencji kulturowych mieszkańców województwa podlaskiego” potrwa do października 2024 roku.

Podsumowaniem Akademii będzie publikacja naukowa wydana w formie książkowej i elektronicznej, w której omówione zostaną najistotniejsze zagadnienia związane z kulturą regionu.

Przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny