Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Powszechny w Teremiskach zaprasza na Południce

(adek)
Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach zaprasza na koncert "Za lisom, borom… - pieśni wiosny, pieśni miłości" w wykonaniu grupy Południce oraz Wiery Niczyporuk i Walentyny Troc z zespołu „Malinki” z Malinnik
Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach zaprasza na koncert "Za lisom, borom… - pieśni wiosny, pieśni miłości" w wykonaniu grupy Południce oraz Wiery Niczyporuk i Walentyny Troc z zespołu „Malinki” z Malinnik materiał organizatora
Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach zaprasza na koncert "Za lisom, borom… - pieśni wiosny, pieśni miłości" w wykonaniu grupy Południce oraz Wiery Niczyporuk i Walentyny Troc z zespołu "Malinki" z Malinnik

W programie koncertu ohulki, rohulki - pieśni wiosenne, które śpiewano na południowo-wschodniej Białostocczyźnie przez tydzień od Poniedziałku Wielkanocnego do Przewodów, chociaż niektóre źródła donoszą, iż ohulki można było śpiewać dopóki kuka kukułka (czyli nawet do połowy lata). Pieśni wiosenne wykonywane po Przewodach nazywano sadońkami, wesnynkami, wiośniankami. Pieśni te opowiadają o budzeniu się do życia przyrody i o tym jak między chłopakiem i dziewczyną rodzi się miłość…

Malinki - grupa śpiewacza, której liderką jest Wiera Niczyporuk, istnieje od 1998 roku. Zespół kultywuje miejscowy folklor śpiewając pieśni charakterystyczne dla wsi Malinniki i przedstawia stare, prawie zapomniane już zwyczaje związane z chrzcinami, weselem, dożynkami, kwaszeniem kapusty etc. W 2014 roku zajął III miejsce podczas Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą. Wiera Niczyporuk oraz Walentyna Troc wystąpiły w koncercie "Pieśni pasyjne" na Muzycznej Scenie Tradycji w Polskim Radiu.

Południce - białostocka grupa śpiewacza, która wykonuje tradycyjne pieśni liryczne i obrzędowe po polsku, ukraińsku, jak również w dialektach języka białoruskiego i ukraińskiego, którymi posługują się mieszkańcy południowo-wschodniej Białostocczyzny.

Kilka podlaskich pieśni w wykonaniu Południc można usłyszeć na płycie "Pieśni z Kożyna" (2011). Południce są również inicjatorkami i współtwórczyniami projektu "Południce/Elektronice", który łączy pieśni tradycyjne z muzyką klubową.

Julita Charytoniuk - kulturoznawca, etnografka, śpiewaczka. Dokumentuje pieśni podlaskie, jednocześnie ucząc się ich bezpośrednio od wiejskich wykonawców, których również zaprasza do współpracy przy warsztatach i nagrywaniu płyt (np. "Pieśni z Kożyna", "Ludowe pieśni religijne z Podlasia"). Liderka białostockiej grupy Południce. Śpiewa w spektaklu "Olmany Interludium" opartym na pieśniach z Polesia oraz w suwalskim zespole Otako. Jest współautorką projektu "Pieśni przepiękne", który wygrał tegoroczny Przegląd Piosenki Aktorskiej w nurcie OFF. Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w dziedzinie twórczości ludowej) oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Koncert zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt nosi tytuł "Pieśni Suwalszczyzny i Podlasia". Jego głównym celem jest gromadzenie, badanie a przede wszystkim umieszczenie w obszarze żywej praktyki wykonawczej pieśni z Podlasia i Suwalszczyzny, co wpłynie na popularyzację wyjątkowego, ale mało dotychczas zbadanego repertuaru pieśniowego (wśród wykonawców, jak i odbiorców koncertów).

15 maja 2015, godz. 19.00, Teatr w Teremiskach, Teremiski 30 k/Białowieży, wstęp wolny

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny