Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: Zbadali 500 osób. I zaplanują, jak mamy zapobiegać chorobom [WIDEO]

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Stan uzębienia wpływa na choroby serca, cukrzycę czy reumatoidalne zapalenie stawów - mówi prof. Karol Kamiński
Stan uzębienia wpływa na choroby serca, cukrzycę czy reumatoidalne zapalenie stawów - mówi prof. Karol Kamiński Anatol Chomicz
Mamy problem z zębami, paleniem papierosów, cukrzycą, chorobami tarczycy i nadciśnieniem. Uniwersytet Medyczny podsumował właśnie pierwszą część badań populacyjnych.

Przebadaliśmy już 500 białostoczan – mówi prof. Karol Kamiński, koordynator badań populacyjnych Białystok Plus. W sumie – ma być przebadanych nawet 10 tys. osób. Efektem będzie diagnoza stanu zdrowia mieszkańców, która ma pomóc planować, np. jak zapobiegać chorobom albo identyfikować nowe czynniki ryzyka cukrzycy, otyłości albo raka. Kompleksowe wyniki poznamy najwcześniej za pięć lat. Teraz uczelnia podsumowała pierwszą ich część. – To po to, byśmy już mogli planować działania profilaktyczne – tłumaczy prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki UMB. Już zresztą została stworzona diagnoza społeczna dla miasta, które współfinansowało tę część badań.

A jakie są wyniki? Okazuje się, że mamy problem z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, nie umiemy zdrowo się odżywiać i często... nie wiemy, że chorujemy. Problemem jest cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy. – Kolejnym elementem, często niedocenianym, jest stan zdrowia jamy ustnej, szczególne u osób starszych i tych zagrożonych chorobą wieńcową – zauważa prof. Kamiński. – Rzadko zdajemy sobie sprawę, że stan uzębienia wpływa nie tylko na choroby serca, na zawały, na udary, ale również na takie choroby jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Jednak sam badania to nie koniec: – Zależy nam na tym, by stworzyć w Polsce platformę komplementarnych badań w różnych miejscach. Abyśmy mogli jednocześnie badać ludzi i wyciągać wnioski na podstawie tych samych badań w różnych miejscach w Polsce i na świecie – zapowiada prof. Kamiński.

Jednak takich badań nigdzie w Polsce – poza Białymstokiem się nie wykonuje. UMB współpracuje już za to z University Medicine w Greifswald w Niemczech i Erasmus Medical Centre w Rotterdamie w Holandii, które prowadzą takie badania już od lat 90. ubiegłego wieku.

Jedzenie serwowane w szpitalach nie pomaga wyzdrowieć, a może nawet zaszkodzić zdrowiu! Zatrważające wyniki kontroli NIK

Posiłki w szpitalach. Te jedzenie może nawet zaszkodzić zdro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny