MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny rozwija się za unijne pieniądze dla dobra pacjentów

Marta Gawina
Wiemy, jak ważny jest czas przy chorobach nowotworowych – podkreśla prof. Chyczewski, który kieruje zakładem patomorfologii.
Wiemy, jak ważny jest czas przy chorobach nowotworowych – podkreśla prof. Chyczewski, który kieruje zakładem patomorfologii. Fot. Wojciech Oksztol
Nowoczesne laboratoria, remonty i specjalistyczna aparatura. Na to Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wydaje unijne pieniądze. - Korzystają na tym naukowcy, studenci, ale przede wszystkim podlascy pacjenci - mówi prof. Lech Chyczewski, rzecznik UMB.

Zakończył się właśnie pierwszy etap projektu "Modernizacja bazy naukowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku". Dzięki niemu uczelnia zyskała 14 mln zł, z czego ponad 11 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

- Pierwsze efekty już są. Do zakładu patomorfologii kupiliśmy procesor do diagnozowania tkanek nowotworowych. To jedyne w Polsce tak nowoczesne urządzenie. Dzięki niemu wyniki badań danej tkanki mamy po ośmiu godzinach. Wcześniej taka diagnostyka trwała trzy dni. Wiemy, jak ważny jest czas przy chorobach nowotworowych - podkreśla prof. Chyczewski, który kieruje zakładem patomorfologii.

Nowoczesnego sprzętu dzięki unijnemu wsparciu jest tu więcej. Zakład patomorfologii otrzymał na ten cel około 4 mln zł. Za te pieniądze kupił m.in. mikroskop świetlny, elektronowy i aparaturę do badań śródoperacyjnych.

- Trafia do nas tkanka operowanego pacjenta. W ciągu pół godziny wiemy, czy zmiany na niej są wielkie, czy trzeba poszerzać zakres zabiegu - tłumaczy rzecznik UMB.

Z unijnego wsparcia korzystają też inne zakłady uniwersytetu, w tym biologii, chemii, biochemii farmaceutycznej. Tu także pracownicy i studenci mogą liczyć na profesjonalny sprzęt.

Dzięki temu białostocka uczelnia będzie mogła przeprowadzać badania naukowe na światowym poziomie. Efekty pomogą pacjentom, szczególnie tym z problemami nowotworowymi.

Program modernizacji bazy naukowej ma się zakończyć w 2012 roku. Nie jest to jedyny projekt UMB realizowany za unijne pieniądze. Uczelnia zdobyła w sumie około 142 mln zł. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na rozwój farmacji, centrum badań innowacyjnych, remont i przebudowę stomatologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny