Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny rozpoczął nowatorskie leczenie małych pacjentów

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęli nowatorską terapię leczenia przy użyciu komórek macierzystych.
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęli nowatorską terapię leczenia przy użyciu komórek macierzystych. archiwum
To szansa dla dzieci ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi, które utrudniają chodzenie. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęli nowatorską terapię leczenia przy użyciu komórek macierzystych. - Już są efekty - mówi prof. Wojciech Kułak, szef kliniki rehabilitacji dziecięcej.

Innowacyjna terapia prowadzona jest w Klinice Rehabilitacji Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Białymstoku. W badaniu bierze udział dwóch pacjentów: 14- i 15-letni chłopiec. Jeden z nich cierpi na dystrofię twarzowo-łopatkową, drugi ma wrodzoną kifoskoliozę. To schorzenia nerwowo-mięśniowe, które utrudniają poruszanie się.

- Ich terapię przy użyciu komórek macierzystych rozpoczęliśmy dwa miesiące temu. Mali pacjenci otrzymali lek Neupogen, który doprowadza do znacznego wzrostu w organizmie tych komórek - wyjaśnia prof. Wojciech Kułak, szef kliniki rehabilitacji dziecięcej.

Efekty są bardzo dobre. U pacjentów zaobserwowano znaczny wzrost siły mięśniowej. Mają też większą ochotę do ćwiczeń.

- Jeden z chłopców potrafił wcześniej wejść na drugie piętro, a teraz, po dwóch miesiącach od podania leku, swobodnie wchodzi na szóste - wyjaśnia prof. Kułak.

Białostocka klinika jest pierwszą w Polsce, która leczy małych pacjentów w ten sposób. - Wszystko zaczęło się od naszej 18-letniej pacjentki. Poruszała się ona na wózku. Nic nam nie mówiąc, pojechała na Ukrainę. Po dwóch latach wróciła do nas na własnych nogach. To nas zdopingowało, by poszukiwać sposobu podawania komórek macierzystych pacjentom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym - wyjaśnia szef kliniki rehabilitacji.

Tym sposobem, znalezionym w światowej literaturze, okazał się lek podawany m.in. pacjentom z chorobami nowotworowymi. Terapia stosowana w Białymstoku to szansa dla dzieci ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi. Ich całkowite wyleczenie nie jest w tej chwili możliwe. Można za to im pomóc w miarę normalnie żyć. Prof. Kułak przypomina, że leczenie komórkami macierzystymi stosuje się m.in. w Chinach. Trzeba za to sporo płacić, w dodatku procedury są długotrwałe i czasochłonne.

- W tej chwili za leczenie obu chłopców ich rodziny nie muszą płacić. Klinice udało się bowiem otrzymać lek za darmo - dodaje prof. Wojciech Kułak.

Ma nadzieję, że w przyszłości uda się znaleźć sponsorów, którzy sfinansują leczenie kolejnych pacjentów. Na terapię czeka już następny chłopiec.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny